Ihmetyttää tässä se, että kun Suomi joutuu ottamaan velkaa kelpo lailla, niin samalla on budjetoitu 0,8 miljardia euroa kehitysapuun.
Siis otamme velkaa, jotta voimme jakaa rahaa kehitysapuun. Eikö nuo avustettavat maat voi itse ottaa velkaa.
Samalla täällä Suomessa pohditaan veronkorotuksia palkansaajille.
Kuulostaa kyllä hullulta tämä.
Velkaa kehitysapuun
16
1191
Vastaukset
- Anonyymi
Suomalaiset tarttee jonkun suuremman toimijan holhoamaan ettei tee typeryykiiä..Ruotsi tai ehkä jopa Venäjä.
- Anonyymi
Ei tarvitse vaan hyvän halluksen. Sitä odotellessa...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tarvitse vaan hyvän halluksen. Sitä odotellessa...
...Siis hyvän hallituksen.
- Anonyymi
"Me tienataan tällä!"
t. vihervasemmisto- Anonyymi
Myös Kokoomus ja seo on jotta. Myyvät palvelujaan näille holkokeille.
- Anonyymi
Ei senttiäkään kehitysapua Afrikkaan tai äh lämimaihin. Näin se on, juu.
- Anonyymi
Nämä asiat kannattaa pitää mielessä ensi kerralla vaaliuurnalla.
- Anonyymi
Tuo velkataulukko näytti olevan v.2008 vielä n. 60Mrd€ kohdalla.
Mikähän sen nosti kymmenessä n.12 vuodessa tuonne 108 Mrd€ tasolle ?
No, ainakin tehdyt päätökset aika pitkälle ja moni muukin talouteen liittynyt ratkaisu, mutta
minne se n. 60Mrd€ on päätynyt tuon 12v aikana, jossain sen pitäisi näkyä ja vaikuttaa.
Olisiko aihetta edellyttää jo jonkinlaista kulu-hyöty vastaavuuden lisäystä päätöksiin tai
myös vastaavasti näiden tulospalkkioiden kohdistamista toteutuneisiin bonuksiin.
Bonuspalkkio 30...50% palkasta tai palkkiosta, ja se toteutuneen tuloksen mukaan.
Onhan se ylivarojen käyttö tietenkin mukavaa, ja kehitysavunkin kohdistuminen välillä ontuu, jos se ei toteuta todellisia paikallisia tarpeita.
Pelkkä verkkojen kustantaminen alueille, jotka ovat jo muutenkin ylikalastettuja ei ehkä oikein ajatusta toteuta.
Vaikka miten humaanisti asioita näkisi, kaikkia epäkohtia ei voida koskaan poistaa.
Miksi niitä joskus lisätään kaikesta huolimatta ?
Pitäisikö tavoitteitakin tarkistaa, jo omien kansalaisten kannalta ?
Hmm
- Anonyymi
Todellinen summa on 4 miljardia joka lahjoitetaan loisten elätykseen.
- Anonyymi
Afrikkalaiset ovvat kuulemma korkeasti koulutettuja ja siellä on rikas kulttuuri, joten ei luulisi siellä olevan tarvetta tuoda maahan mitään avustuksia.
- Anonyymi
suomessa viisi nobelistia ,somaliassa väkimäärän mukaan pitäisi olla kymmenen, ovatko somalit niin kohteliaita että eivät ota vaativia tehtäviä vastaan jotta muille jäisi pienen pieni mahdoillisuus, jatkan toiveekana etsimistä hakusanalla somalien suuret saavutukset.
- Anonyymi
Hulluahan se onkin. Suomella on velkaa nyt 108 miljardia euroa ja jatkuvasti lapetaan rahojamme sinne sun tänne. Velkaa on ollut jo vuosikymmenet ja se näkyy velkakellon pylväsdiagrammeista kuinka paljon:
http://velkakello.fi/
Velkaksi hyväntekeväisyyttä meidän rahoillamme! Anna mun itkeä. - Anonyymi
Kuullostaa hullulta ja sitähän se onkin, täysin PÄHKÄhullua. Velaksi on autettu jo vuosikausia. Katso vaikka:
velkakello.fi- Anonyymi
Vauhti senkun kiihtyy vasurihallituksen aikana. Nyt on keksitty uusi rahareikä eli Euroopan vakuusrahasto, minne saatiin uppoamaan monta miljardia Afriikkaan syydettyjen lisäksi.
Nämä maata johtavat hölmöläiset tekevän kaiken tämän ottamalla vain lisää velkaa.
Sehän on talouden hoidossa oikea typeryyden kumuloituma.
- Anonyymi
paljonko olemme yöntimoille velkaa, ei sentiäkään ulkohuusin alus kasoille.
- Anonyymi
Kuulkaahan, ulkohuussista puheen ollen ainakin menneinä vuosina meidän partiolaiset nuoret kävivät rakentelemassa ulkohuusseja Afrikassa, mm. Senegalissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213600
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513045Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1341370