Päivi Räsänen kertoo totuuden äänestyksestä

Anonyymi

Päivi Räsänen avautuu tapaus Mäenpäästä: ”Mielipiteiden ilmaisun rajoittaminen on historiassa uhannut jopa yhteiskuntarauhaa”
Katja Incoronato 5 tuntia sitten
Aleksi astui viime yönä ääriään myöten täyteen HSL:n bussiin – HSL…
Yle: Seppo Härkönen on kuollut
Päivi Räsänen.© Toimittanut Uusi Suomi Päivi Räsänen.
Päivi Räsänen korostaa, että sananvapaus on demokratian kulmakivi.

Kristillisdemokraattien kansanedustaja Päivi Räsänen kommentoi perussuomalaisten kansanedustajan Juha Mäenpää syytelupaäänestystä huomauttamalla, että eduskunta äänesti sananvapaudesta, ei rasismista.

”Eilisessä äänestyksessä ei päätetty siitä, miten suhtaudutaan rasismiin tai tuomitaanko edustaja Mäenpään puheenvuoro rikokseksi, vaan siitä, murretaanko kansanedustajan syytesuoja. Eilen ei myöskään päätetty siitä, miten suhtaudutaan maahanmuuttopolitiikkaan tai perussuomalaisiin”, Räsänen kommentoi blogissaan.

Hän korostaa, että sananvapaus on demokratian kulmakivi.

“Kansan valitsemilla edustajilla tulee olla edelleen oikeus toimia kansan äänitorvena, silloinkin kun mielipiteet ärsyttävät tai häiritsevät. Eduskuntasalissa on sanottu monta asiaa, jotka ovat loukanneet tai harmittaneet myös minua. Häiritseviä viestejä tulee torjua ennen muuta sananvapauden keinoin. Eduskunnassa kansanedustajilla on mahdollisuus kipakastikin esittää vastaväitteitä. Puhemiehellä on oikeus huomauttaa, puhutella tai jopa kahdeksi viikoksi erottaa kansanedustaja loukkaavien puheiden vuoksi. Kynnys eduskunnassa lausuttujen mielipiteiden viemiseksi käräjäsaleihin tulee pitää korkealla. Muutoin on vaarana poliittisten mielipiteiden itsesensuurin kehä, joka vieraannuttaa kansalaisia entisestään demokratiasta. Mielipiteiden ilmaisun rajoittaminen on historiassa uhannut jopa yhteiskuntarauhaa.”

Syytelupaa vastaan äänestänyt Räsänen korostaa olevansa perussuomalaisten kanssa eri linjoilla maahanmuuttopolitiikasta.

“Kannatan kiintiöpakolaisten määrän lisäämistä ja sisäministerinä toimiessani myös aloitteestani näitä määriä lisättiin. En kannata kotouttamisen määrärahojen leikkaamista. En hyväksy kenenkään ihmisarvon loukkaamista. Jokainen on yhtä arvokas, Jumalan kuvaksi luotu ihminen riippumatta taustastaan tai ominaisuuksistaan. Rasistin tai vaikkapa homofoobikon leima lyödään silloin, kun asialliset argumentit loppuvat. Näistä leimoista tulee aktiivisesti kieltäytyä”, hän sanoo.

Valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen kommentoi Mäenpään syytelupa-asiaa perjantaina Ylelle sanomalla, että eduskunnan äänestystuloksesta saa sen käsityksen, että äänestyksessä vähemmistössä olleet viestittivät hyväksyttävämpää suhtautumista rasistiseen vihapuheeseen.

Räsänen ihmetteli jo perjantaina Twitterissä, onko asiallista, että valtakunnansyyttäjä leimaa kansanedustajien syytesuojan puolesta äänestäneet rasisteiksi.

Katso upotus täältä

121 kansanedustajaa äänesti sen puolesta(siirryt toiseen palveluun), että syytelupa annettaisiin valtakunnansyyttäjälle. 54 kansanedustajaa olisi sen estänyt. Syyteluvan saamiseksi olisi tarvittu 5/6 enemmistö.

Päivi Räsänen on eduskunnan viisain ja rohkein nainen

19

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Päivi on puhunut, ugh

    • Anonyymi

      Toivottavasti löytyy listat lehdistä ketkä äänestäneen sanavapauden rajoituksen puolesta, voi ihmiset äänestää jatkossa kansalaisoikeuksia puolustavia.

      • Anonyymi

        Lista löytyy iltasanomista haulla "näin kansanedustajat äänestivät ..."


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lista löytyy iltasanomista haulla "näin kansanedustajat äänestivät ..."

        Täytyypä katsoa, vaikka en muita kuin persuja äänestäisikään, mutta hyvä tietää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Täytyypä katsoa, vaikka en muita kuin persuja äänestäisikään, mutta hyvä tietää.

        Tässä linkki, voi muutkin helposti katsoa.
        https://www.is.fi/politiikka/art-2000006553218.html

        Täytyy ihmetellä ellei demareiden kannatus romahda kun lähtevät mukaan tuollaiseen lapselliseen ajojahtiin ja sananvapauden rajaoittmiseen eri mieltä olevilta.

        Vieraslaji on oikein osuva vertaus, kurtturuusu halutaan tuhota kokonaan maasta, vaikka ei ole tietääkseni aiheuttanut yhtään ihmisen kuolemaa, mutta kiihkoislamisteja halutaan maahan valktavat määrät, vaikka kaikki tietää niiden syyllistyvän väkivaltarikoksiin monikymmenkertaisesti kantaväestöön nähden.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tässä linkki, voi muutkin helposti katsoa.
        https://www.is.fi/politiikka/art-2000006553218.html

        Täytyy ihmetellä ellei demareiden kannatus romahda kun lähtevät mukaan tuollaiseen lapselliseen ajojahtiin ja sananvapauden rajaoittmiseen eri mieltä olevilta.

        Vieraslaji on oikein osuva vertaus, kurtturuusu halutaan tuhota kokonaan maasta, vaikka ei ole tietääkseni aiheuttanut yhtään ihmisen kuolemaa, mutta kiihkoislamisteja halutaan maahan valktavat määrät, vaikka kaikki tietää niiden syyllistyvän väkivaltarikoksiin monikymmenkertaisesti kantaväestöön nähden.

        Islamistien perimmäinen tarkoitus on muuttaa Suomi allahin maaksi. Näin on käynyt Euroopassa jo Kosovolle, missä kristittyjä on alle 10 % väestöstä. Ottomaanit valtasivat aikoinaan maan ja toivat islamin tullessaan.


    • Anonyymi

      Ristiriitaista kuitenkin on että Räsänen suojelee terroristien ihmisoikeuksia mutta ei lasten ihmisoikeuksia ja kutsuu sitä vielä kristillisyydeksi.
      Jeesus kutsui sitä farisealaisuudeksi. Ja terrorisoivia sortajia kyykäärmeiden sikiöiksi.

      • Anonyymi

        Olisko tuo Jeesus noin rajua kieltä käyttänyt. Ehkä, en muista.
        Sensijaan Luther väritteli enemmän sanomaansa kyykäärmeen sikiöillä, puhumattakaan Lars Leevi Laestadiuksesta.


      • Anonyymi

        Missä suhteessa ei suojele lasten ihmisoikeuksia? Suomalaiset lapset etusijalla, musujen pitää mennä musumaihin ja suojella niitä siellä jos tarpeen. Leireilläkin voi järjestää hyvät olot yli satakertaiselle määrälle kuin tuomalla tänne, missä aihuttavat aiheuttavat vaan vaaraa ja ongelmia suomalaisille.


      • Anonyymi

        Miten Räsänen on epäonnistu ut lasten ihmisoikeuksien suojelussa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten Räsänen on epäonnistu ut lasten ihmisoikeuksien suojelussa?

        Hiljaisuus puhuu


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hiljaisuus puhuu

        Hiljaisuudessa kuuluu kuiskauksia.


    • Anonyymi

      Olihan meillä muinoin kansanedustajana vieraan kommunistivaltion edustajakin, Hertta Kuusinen, joka kaikissa puheissaan kiihotti kansaa demokratiaa vastaan. Eikä kenellekään valtakunnansyyttäjälle tullut mieleenkään vaatia naista oikeuteen. Jostain syystä?

      Nythän tästä pahaisesta vihapuhujasta pyörii taas uusintana kolmiosainen siloiteltu tv-sarjakin. Kohta varmaan saadaan draama, joka kertoo pullantuoksuisista suomalaisista isis-vaimoista tappotantereilla?

      • Anonyymi

        Nyt onkin aikakausi jolloin kaikenlainen pahuus on suvaittua ja siksi muotia jopa korkeimmissa virantoimituksissa.
        Syyttäjät syyttää terrorismin vastustamisesta ja ministerit suojelee ja tuo turvaan terroristeja.

        Onhan se jo täysin selvää ja yhtenevää hitlerismin kanssa. Täytyy olla todella taitava valehtelemaan itselleen jos ei tuota näe.
        Mutta toki se on nautinto niille, jotka juhlivat tätä pahuudenaikakautta.


    • Anonyymi

      Eduskunta ja oikeuslaitos ja syyttäjä puhuvat vain rasismista koska eivät halua puhua terrorista ja suuren ihmisjoukon ihmisoikeuksien totaalisesta puuttumisesta.

    • Anonyymi

      Räsänen on yksi fiksuimpia poliitikkoja maassamme. Hassua mutta hänen kommenttinsa jälkeen itse kirkosta eronneena liityin kirkkoon uudelleen jäseneksi.
      Suomi tarvitsee hänen kaltaisiaan poliitikkoja ja mielellään johtoon myös.

    • Anonyymi

      Minusta tuli persujen äänestäjä kun olen seurannut mitä kaikket sontaa persuista on kirjoitettu.
      Olen myös haalinut monen monta uuttakin äänestäjää persuille, ajatuksena olisi perustaa oikein kunnon puitteet minne voisi houkutella ihmisiä ja kertoa ja esittää laajakuvaseinällä peruja ja heihin kohdistuvaa vihaa.
      On paikkakin jo tuolle, yli satavuotta vanha kelomökki hienon saimaan ratamaisemissa missä väki pääsisi saunomaan ja pidettäisiin kunnon grillijuhlat siellä, tuo mökki on yli 200 neliötä joten kyllä sinne väki mahtuisi hyvin.
      Sääli kun on tuo korona aika, että ei oikein tiedä mitä virkavalta asiasta sanoo.
      Mutta eikös se ollut että 50 ihmistä ainakin voi olla ilman senkummempaa säätämistä samassa paikassa?
      Mutta alkoholia ei tarjoilla eikä sitä mielellään myös haluta että kukaan tulee humalassa tai tuo alkoholia mukanaan.

    • Enemmistölle kelpasi sama laki kuin kansalaisillekin. Heille kelpasi, että jos esitutkinta antaa aihetta syytteen nostamiselle ja perustuslakivaliokuntakin siihen kehottaa, niin asia käsitellään oikeudessa, kuten kenen hyvänsä muunkin osalta. Riittävän moni kuitenkin halusi varmistaa, että erityisoikeudet lain rikkomiseen pysyvät voimassa, ja että he voivat keskenään turvata toistensa selustan.

      Mieluummin näkisin rikosepäilyt käsiteltävän oikeudellisin, ei poliittisin perustein. Hienoa toki, että niin monella on valtaisa luottamus edustajiimme ja ovat iloisia, että heillä on erityinen syytesuoja. Sellainen ei usein arkipuheessa ilmene.

    • Anonyymi

      " Päivi Räsänen on eduskunnan viisain ja rohkein nainen "

      Päivi on myös pantavin, kaikista eduskunnan yli 60-vuotiaista. Yhdessä Elomaan Kikken kanssa ne pitää tätä sijaa, vuodesta toiseen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      12
      2323
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      122
      1237
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1185
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      1003
    5. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      240
      998
    6. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      63
      914
    7. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      796
    8. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      84
      786
    9. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      709
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      46
      709
    Aihe