Fazer ja Valio ovat antamassa periksi kaikkialla rasismia näkeville vainoharhaisille tapaloukkaantujille ja nyt oltaisiin muuttamassa Geisha-suklaan nimeä, turkkilaisen jogurttipurkin ulkonäköä (fetsi pois ukolta) ja Eskimo-puikkokin kokee nimenmuutoksen. Mihin raja vedetään? Pahoittaako joku kohta talvella mielensä lumesta, kun se on valkoista? Miksi näitä tapaloukkaantujia ja sekoilijoita kumarrellaan?
Fazer harkitsee Geisha-suklaan nimen vaihtamista – ”Olemme saaneet palautetta sekä puolesta että vastaan”
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006554857.html
Valio aikoo poistaa fetsin turkkilaisen jugurtin pakkauksesta
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006554671.html
Eskimo-jäätelön valmistaja aikoo vaihtaa suosikkituotteen nimen – kielitoimiston asiantuntija osasi tätä jo odottaa: ”Ylivarovaista”
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006549212.html
Fazer ja Valio boikottiin!
4
121
Vastaukset
- Anonyymi
Joo, tuolle Geisha suklaalle löysin oitis uuden ja nykyiseen maailmanmenoo sopivan nimen: Pirihuora.
- Anonyymi
Valiosta en tiedä, mutta eikös tämä Karl Fazer ollutkin maahanmuuttaja?
Jos jotakin niin Fazerin suklaata ja ruisleipää en vaihda, on niillä mikä nimi tahansa.
Nimet on mainostajien keksintöjä. Ei nimi muuta sisältöä. Joten ihan kyv´synnän vuoksi voi olla järkevää vaihtaa nimi? Siinä ei taida olla mukana sen kummempaa yhteiskunnallista aatosta kuin se, että myynti pysyy korkealla tasolla?- Anonyymi
Tuo Geisha nimi kun se tuli markkinoille niin japanilaiset oli ihan otettuja ( siis ihan jumalattoman mielissään), siitä oli juttu silloin lehdissä.
Helvetin huono on muisti Fazer:illa asian suhteen.
No Fazer on silti boikotissa vihapuhe vasikointi sivustonsa ansiosta.
- Anonyymi
Fazer ei ollut nykyajan matuihin verrattava matu.
Mutta sinne päin kallellaan.
Nytkin palkkaa 100 leipuria. Matuja?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522135
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3351343Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941285- 1571188
- 681011
- 35948
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31899Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59868Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta26832Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46809