Natsin saksan kirjaroviot, meillä?

Vielä koittaa kirjarovioiden aika suomessa niinkuin natsi saksassa Berliinissä vuonna 1933. Kaikki vähänkin rasismiin viittaavat kirjat poltetetaan Tarzan, Robinson Crusoe, Peppi Pitkätossu, tietosanakirjat...jne jne. kirjastoihin vapautuu satoja hyllymetrejä suvakkien käyttöön.
456
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olen täysin samaa mieltä aivan hullua touhua. Maailma on tullut siihen vaiheeseen josta ei hyvä seuraa kun ruvetaan jo puhetta vahtimaan. Kannatas muistaa vanha sanonta, koirat haukkuu karavaani kulkee.

Äänestä

Huomautan

Kirjastot ovat JO mukana arvomädätyksessä. Nykyään saa kauan hakea teosta, jossa ei olisi poliittista korrektismia tai muuta vasuriagendaa mukana.

Äänestä

-> sossuvihervassari natsit :)

Äänestä

Veljekset pilkkaavat Rajamäen rykmenttiä, joka mahdollisesti on mustalaisperhe.

Aleksis Kivi on julistettava rasistiksi. Hänen teoksensa on poistettava kirjastoista ja myynnistä. Kiven patsaat kaikkialla maassa on kaadettava.

Hallituksen on määrättävä palokunnat etsimään Kiven teoksia kodeista. Kaikki löydetyt kirjat poltetaan ja niiden omistajat asetetaan valtakunnansyyttäjän ajamaan ajatusrikossyytteeseen.

Terv. Ray84

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Vielä koittaa kirjarovioiden aika suomessa niinkuin natsi saksassa Berliinissä vuonna 1933. Kaikki vähänkin rasismiin viittaavat kirjat poltetetaan Tarzan, Robinson Crusoe, Peppi Pitkätossu, tietosanakirjat...jne jne. kirjastoihin vapautuu satoja hyllymetrejä suvakkien käyttöön.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu