Pihapuun pöntössä talitiaispari ruokkii isokokoisiksi kasvaneita poikasiaan. Ruokaa on kannettava loputtomiin kitoihin aamuhämäristä iltaan saakka.
Laitoin pöntön lähettyville emoille helpotukseksi tarjolla yhden talvelta jääneistä talipalloista. Saavat rasittuneet emot omaankin mahaansa edes hiukan rasvaista energiatäydennystä.
Tiaiset ehtivät nauttia talipallosta vain 15 minuutin verran. Sitten paikalle tulivat ensimmäiset varpuset, jotka nokkivat heti tiaiset pois ruokailemasta. Talipallon kimpussa ähersi parhaimmillaan 6...7 varpusta. Kaikki vihaisesti nokkivat ja estivät talitiaisia pääsemästä ruokailemaan.
Sekä tiaiset että varpuset kuuluvat lintujen heimoon, ovat saman kokoisia, syövät samanlaista ravintoa ja talvehtivat Suomessa. Silti varpuset kohtelivat talitiaisia rasistisesti ja syrjivästi.
Tässä tuli kesäkuun helteillä demonstraatiota siitä, kuinka rasismi ei ole kadonnut eläinkunnasta yhtään minnekään. Jos tiaiset eivät olisi antaneet periksi, varpusporukka olisi nokkinut ne kuoliaaksi.
Varpuset nokkivat ja syrjivät rasistisesti talitiaisia
11
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Eri koirarodut tappelevat aina keskenänsä. Samoin soidinmenojen metsot ja muutkin eläimet.
Kilpailevat urokset halutaan nitistää, tai häätää pois omalta reviiriltä.- Anonyymi
Perkules... Ihan kuin Oulun touhut.
- Anonyymi
Luomakunta on luonut kaikkiin eliölajeihin sisäänrakennetun eloonjäämistä edistävän toiminnon. Vieraan näköiset, eri tavalla käyttäytyvät, vakavasti sairaat tai haitalliset jne. yksilöt joko surmataan tai suljetaan pois oman elinpiirin alueelta.
Susilauma ei hyväksy porukkaansa schafereitä, vaan schäfferit pistellään poskeen.
Ihmiskunta on keksinyt nimittää tätä ihmisroduillakin olevaa suojausmekanismia haitalliseksi asiaksi, "rasismiksi". Se ei silti poista perimästämme ja geeneistä sitä, että erilaisia vieroksutaan. Niin tekee koko muukin luomakunta ympärillämme.- Anonyymi
Työväenluokan edistykselliset ainekset haluavat ottaa kapitalisteilta omaisuuden, osa jopa väkivalloin.
Kansanedustaja Taisto Sinisalo ( nyk. Vasemmistoliitto) sanoi aikoinaan tv:ssä ilman syyttäjän tutkinnan aloitusta, että ei ne Kymiyhtiön herrat ( nyk. henkilöt) niitä tehtaidensa avaimia anna, väkisellä ne on otettava.
Krista Kiuru ,sd, aikoo tehdä saman rasistisen tempun mm. apteekkareille ja yksityisille työterveyslääkäreille.
Eikö tämä jos mikä ole rasismia.?
- Anonyymi
Oon huomannu saman. Siksi laitoinkin niille niin paljon jyviä ja siemeniä, että riittää, välillä puoliksi kuivuneita sämpylän palasia ja näillä helteillä myös vesiastian. Kyllä vesi näkyy maistuvan. Yksi peipposen poikanen tulla humautti vähän liian kovalla nopeudella muiden lintujen sekaan, ja suoraan vesiastiaan melkein uppeluksiin, sain hyvät naurut, kun se kahteli ympärilleen, että eihän kukaan nähny.
- Anonyymi
Juu ja rauhanuskontoiset käet ne vasta rasistisia ovatkin, kun tulevat tänne nokkimaan muiden lintujen alaikäiset poikaset kokonaan alas pesästään ennenaikaiseen kuolemaansa, ja pistävät sit näitten poikasten vanhemmat ruokkimaan itseään! :/
Hmmm ... mites toi kuulostaa jotenkin tutulta? - Anonyymi
Mut täytyy kyl ihailla noit vielä talitinttejäkin pienempiä sinitiasia! Koska niitten nenille ei hypi YKSIKÄÄN kotkaa pienempi tirppa, vaan ainakin noilta mun talipalloilta toi yks ainoo sinitintti häätää hyvin sukkelaan kaikki muut linnut mäkeen! :P :D
Sinitiaisesta Suomen kansallislintu! - Anonyymi
Minä näin kun kirjosieppo hyökkäsi räkättirastaan kimppuun, se siis lähti pöntön suulta kovaa vauhtia ja ajoi päin nokka edellä kovaa vauhtia törmäsi rastaaseen joka istui läheisessä pihjalassa: kuului sellainen tömäys-ääni kun se törmäsi siihen rastaaseen :)
- Anonyymi
Selkeetä rasismia!
Koska: Kirjosiepossa on paljo enemmän valkoista kuin rastaassa!
Kirjosiepot pitää hävittää maastamme!
- Anonyymi
Kalat lienee suurin kannibaali laji joka syö omiaan?
Perässä tulevat linnut,
jotka tekevät samaa.
Esim: Räkättirastaat syövät elävänä oman lajinsa poikasen jos se tipahtaa
pesästään, kuten myös harakat.
"Ihminen tuhoaa itse itsensä" Karl Marx`n kurjistumisteoria. - Anonyymi
" Minä näin kun kirjosieppo hyökkäsi räkättirastaan kimppuun, "
Kirjosiepot ovat nopean ja hyvän lentotaitonsa ansiosta pienikokoisia sotakoneita, omaa pesäänsä puolustaessaan. Oravakin saa kyytiä kirjosiepolta, lintu ajaa sitä pitkän matkaa takaa, ja nokkii koko ajan.
Harakalle kirjosieppo ei enää ala isotella, sitä se tyytyy vain katsomaan vihaisesti, ja tsirpittää varoitushuutoansa.
Melkein kaikki pöntöt piihapiirissa tyhjentynmeet jo runsas viikko sitten. Yhdessä pöntössä edelleen tiaiset sirkuttivat aamulla. Lenkkipolulla on ollut lintujen puolesta hiljaista jo juhannukselta lähtien.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6668122Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672359Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2342337- 1471897
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi291451Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1201283Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511261Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.79997Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65869Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7822