Kirkkoa ei saa purkaa

Anonyymi

Tätä kirjoitusta ei julkaissut Valkeakosken Sanomat eikä Aamulehti. mutta toivottavasti saa täällä olla.

Valkeakosken kirkko on erittäin kaunis ja kaupunkimaisemaan sopiva. Moni vieraspaikkakuntalainen kehuu, että onpa teillä kaunis kirkko. Itse asuin 40 vuotta muualla ja aina vieraillessani Valkeakoskella kävin katsomassa kirkkoa. Mikä on todellinen syy kirkon purkamiselle? Onko korjaus kalliimpi kuin on purkaminen. Minä kyllä epäilen, että purkaminen on kalliimpi kuin korjaaminen. Kirkon purku ja tontin myynti on häpäisy Juuso Waldenia kohtaan. Hän hankki kirkon paikan maan vaihdolla seurakunnalle. Myös kuparikaton rahoitti Juuso Walden. Eikö nyt edes hänen muistoaan voida kunnioittaa ja säilyttää kaunis kirkko.Vetoan nyt kaupunginvaltuustoon, että he asettaisivat kirkon suojelukohteeksi.


Joulukuussa 2019 järjestettiin kirkon 50 vuotis juhlat kirkon parkkipaikalla, kun pidemmälle emme päässeet. Sinne oli kutsuttu kaikki kirkon purkamista kannattavat henkilöt, mutta yksikään ei suvainnut saapua tilaisuuteen

2

233

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä se kirkko puretaan, kaikki täällä "kottaroidaan"

    • Anonyymi

      Kirkko on minustakin kaunis. Mutta seurakunta on hoitanut sen huonosti. Eikö vastuullisia kirkon ihmisiä saada tilille tekemisistään? Tai oikeastaan tekemättä jättämisistään. Ei kovinkaan montaa kirkkoa Suomessa ole jouduttu purkamaan sen vuoksi, että niitä ei ole pidetty kunnossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      171
      1136
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      65
      926
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      810
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      693
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      79
      651
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      609
    8. 28
      595
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      595
    10. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      67
      581
    Aihe