Martta Koskinen oli sittenkin oikeassa

Anonyymi

Viimeinen Suomessa teloitettu nainen Martta Koskinen totesi viimeisessä kirjeessään sisarpuolelleen, ettei näe mitään muuta tietä kulkea kuin sen, jota kulki.

Koskinen välitti Suomen ilmapuolustusta koskevia tietoja Neuvostoliittoon. Hän uskoi auttamalla Neuvostoliittoa voittamaan muuttavansa Suomen oloja paremmaksi.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006546078.html?ref=rss

Ja juuri niinhän tapahtui. Neuvostoliiton lopulta voitettua vuosikausia jatkunut valkoinen terrori päättyi. Ihmisiä lakattiin teloittamasta ja poliittiset vangit vapautettiin. Kirjoja ei enää koskaan takavarikoitu ihmisiltä eikä niiden hallussapitämisestä enää joutunut vankilaan. Ihmisiä ei enää hakattu ja häväisty väkivaltaisesti kaduilla poliittisten mielipiteidensä takia eikä vankiloissamme poliittiset vangit enää koskaan menneet nälkälakkoon eikä heitä kuollut pakkoruokintaan, kuten valkoisten valehtelijoiden julmana aikana.

Martta Koskinen kuului voittajiin, hän oli sankari. Ehkäa ainoa täysin turhan jatkosodan ihmisuhri, jolla oli jotain merkitystä. Sotilaat rintamalla kaatuivat turhaan, valloittajina ja keskitysleirien, uuden väkivallan aallon puolesta. Heille pidettiin komeita hautajaisia, vaikka olisivat kaatuneet omaa tyhmyyttään itse tekemiensä virheiden seurauksena.

Martta Koskinen taas kuuluisi saada sankaripaaden talvisodan veteraanien rinnalla.

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ” Viimeinen Suomessa teloitettu nainen Martta Koskinen totesi viimeisessä kirjeessään sisarpuolelleen, ettei näe mitään muuta tietä kulkea kuin sen, jota kulki.”

      TODELLISUUS OSOITTI, että tie, jota Koskinen kulki oli huono ja johti turmioon! Viimeistään neukun romahdettua 1991 ja Viron vapauduttua me kaikki näimme millaista vahinkoa olisi pskatunkion miehitys maallemme aiheuttanut!

      ”Neuvostoliiton lopulta voitettua vuosikausia jatkunut valkoinen terrori päättyi. Ihmisiä lakattiin teloittamasta ja poliittiset vangit vapautettiin. ”

      Ihmisiä teloitettiin maanpettureina ainoastaan sota-aikana jasodan jälkeen vangittiin satoja Suomea sodassa puolustaneita henkilöitä! He niitä sankareita oikeasti olivat!

      ”Kirjoja ei enää koskaan takavarikoitu ihmisiltä eikä niiden hallussapitämisestä enää joutunut vankilaan.”

      Mitä nyt takavarikoitiin valmiiksi painetut Yrjö Leinon muistelmat ja estettiin Solzenitsynin ’Vankileirien saariston’ painaminen Suomessa!

      ”Ihmisiä ei enää hakattu ja häväisty väkivaltaisesti kaduilla poliittisten mielipiteidensä takia eikä vankiloissamme poliittiset vangit enää koskaan menneet nälkälakkoon eikä heitä kuollut pakkoruokintaan, kuten valkoisten valehtelijoiden julmana aikana.”

      Ei pakkoruokintaan kukaan kuollut ja äärivasemmisto on itse kunnostautunut julmana vangitsijana. Naapurimaassa kuoli jopa 20 miljoonaa omaa kansalaista Stalinin vainoissa!

      ”Martta Koskinen kuului voittajiin, hän oli sankari. Ehkäa ainoa täysin turhan jatkosodan ihmisuhri, jolla oli jotain merkitystä. ”

      Todellisuudessa hän oli oman julman ja rikollisen aatteensa uhri!

      ”Sotilaat rintamalla kaatuivat turhaan, valloittajina ja keskitysleirien, uuden väkivallan aallon puolesta. Heille pidettiin komeita hautajaisia, vaikka olisivat kaatuneet omaa tyhmyyttään itse tekemiensä virheiden seurauksena.”

      Pidettiin syystäkin, koska he uhrillaan pelastivat Suomen Viron kohtalolta, jossa 300-400.000 suomalaista olisi kadonnut neukkugulageille ja maahan olisi muuttanut tilalle 1,5-2 miljoonaa Neuvostoliiton kansalaista!

      ”Martta Koskinen taas kuuluisi saada sankaripaaden talvisodan veteraanien rinnalla.”

      Ansaitsee ehkä paaden omiensa joukossa, mutta mahdollisimman kaukana niistä, jonka maan todellisuudessa pelastivat!

      • Anonyymi

        Ilkka Taipale käytännössä varmisti, että mielenterveyshuolto pelaa Suomessa samalla tavalla kuin neukuissa. Anderssonin kahjo on vaatimassa lisää oikeuksia sosiaaliviranomaisille päättää siitä kuka on terve. Psykiatriset osastot ja mielisairaalat eivät Taipaleen ansiosta todellakaan ole mitään lepokoteja. Yksilön vapautta ei Martta Koskinen tietenkään kannattanut kommunistina. Koskinen osasi itse pelata 'tapa tai tule tapetuksi' peliä Suomessa mustan pörssin avulla.


      • Anonyymi

        << Ei pakkoruokintaan kukaan kuollut >>

        Sinä et tosiaan tiedä historiasta yhtään mitään, mutta säännöllisesti käyt sotkemassa palstaa typeryyksinesi. Luepa siis tuosta, tai jos et itse osaa, niin pyydä äitiäsi lukemaan ääneen:

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Tammisaaren_vankileiri#Vankien_nälkälakot_1929_ja_1933

        "Vuoden 1933 heinäkuussa kommunistivangit aloittivat uuden nälkälakon. Laitoksessa oli tuolloin yhteensä noin 600 vankia, joista 374 osallistui lakkoon. Vankien pakkoruokinta aloitettiin 11 vuorokauden kuluttua, ja se aiheutti viiden vangin kuoleman. Useimmat kuolleista tukehtuivat letkulla keuhkoihin valutettuun maitoon."

        << Todellisuudessa hän oli oman julman ja rikollisen aatteensa uhri! >>

        Silkkaa puuta heinää taas. Martta Koskisen ampuivat porvarien kätyrit, jotka yrittivät viivyttää väistämätöntä ja maan tulevaisuuden kannalta onnekasta tappiota, joka palautti maahan länsimaiset olot lopettaessaan valkoisen terrorin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        << Ei pakkoruokintaan kukaan kuollut >>

        Sinä et tosiaan tiedä historiasta yhtään mitään, mutta säännöllisesti käyt sotkemassa palstaa typeryyksinesi. Luepa siis tuosta, tai jos et itse osaa, niin pyydä äitiäsi lukemaan ääneen:

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Tammisaaren_vankileiri#Vankien_nälkälakot_1929_ja_1933

        "Vuoden 1933 heinäkuussa kommunistivangit aloittivat uuden nälkälakon. Laitoksessa oli tuolloin yhteensä noin 600 vankia, joista 374 osallistui lakkoon. Vankien pakkoruokinta aloitettiin 11 vuorokauden kuluttua, ja se aiheutti viiden vangin kuoleman. Useimmat kuolleista tukehtuivat letkulla keuhkoihin valutettuun maitoon."

        << Todellisuudessa hän oli oman julman ja rikollisen aatteensa uhri! >>

        Silkkaa puuta heinää taas. Martta Koskisen ampuivat porvarien kätyrit, jotka yrittivät viivyttää väistämätöntä ja maan tulevaisuuden kannalta onnekasta tappiota, joka palautti maahan länsimaiset olot lopettaessaan valkoisen terrorin.

        ” Vankien pakkoruokinta aloitettiin 11 vuorokauden kuluttua, ja se aiheutti viiden vangin kuoleman. Useimmat kuolleista tukehtuivat letkulla keuhkoihin valutettuun maitoon."

        Siinäs näet! Vangit koetettiin pelastaa kaikin tavoin!

        << Todellisuudessa hän oli oman julman ja rikollisen aatteensa uhri! >>
        Silkkaa puuta heinää taas. Martta Koskisen ampuivat porvarien kätyrit, jotka yrittivät viivyttää väistämätöntä ja maan tulevaisuuden kannalta onnekasta tappiota, joka palautti maahan länsimaiset olot lopettaessaan valkoisen terrorin.”

        Martan kuolema johtui vakoilusta ja toimimisesta vihollisen kätyrinä!

        Jos hänen turmiollinen aatteensa olisi päässyt voitolle Suomessa niin maa olisi miehitetty ja sovjetisoitu ja pian sen jälkeen olisi 300-400.000 suomalaista kadonnut neukkugulageille ja maahan olisi muuttanut tilalle 1,5-2 miljoonaa Neuvostoliiton kansalaista!

        Neukun voitto ei suinkaan palauttanut Suomeen ”demokratiaa tai länsimaisia oloja”, joita kumpaakin voittaja vierasti vaan aloitti ns vaaran vuodet ja punaisen mielivallan, joka päättyi kansan tahdosta vaaleissa 1948!


    • Anonyymi

      Samanlainen hyldytön tyhjäntoimittaja kuin sinäkin. Olot toki paranivat punaisten selkärangalle eli selluköpeille ja satamajätkille, ei enemmistölle. 60-luvulla Ruotsiin vyöryi suomalaisia.

      • Anonyymi

        En ole alkuunkaan niin suuri tyhjäntoimittaja kuin sinä olet, sillä minä sentään kirjoitan totta, toisin kuin sinä.

        Oletko koskaan miettinyt, mikä tyhjänpäiväisen elämäsi tarkoitus oikein on?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      40
      3460
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      13
      2848
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2524
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      1997
    5. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      57
      1938
    6. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      16
      1911
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      54
      1831
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      55
      1583
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1498
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      13
      1224
    Aihe