Punapäisiä on 2 % väestöstä

Anonyymi

Maailmaan väestöstä vain 2 % on punapåisiä

3

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kreikkalaiset ajattelivat, että punapäät syntyvät uudelleen ja usein vampyyreiksi.

      Egyptiläiset pitivät punapäisiä tyttöjä epäonnekkaina ja tahtoivat uhrata heitä Amon Ra jumalalle, jotta epäonni loppuisi

      Espanjalainen inkvisitio automaattisesti luki punapäitä helvetin tulen varkaiksi ja luetteli heidät noidiksi, joita poltettiin roviolla

      Roomalaiset sen sijaan pitivät punapäisiä onnekkaina ja jopa ostivat punapäisiä orjia onnen takaajina. Polynesiassa punapäisiä pidettiin erityisinä. Punaisuus oli jalosukuisuutena sekä jumalien suosiossa olevina.


      Pietari Suuri kielsi lailla punapäisiltä korkeita virkoja.

      On löydetty, että geeni, joka vastasi vaaleasta ihosta, punapäisyydestä, pisamista on 50-100 000 vuotta vanha.

      Rosalinda Harding genetiikan ja mikrobiologian tohtori John Redcliffin Molekyylilääketieteen Instituutista pitää, että punapää geeni oli jo neandertaalialaisilla, jotka asuttivat Euroopan jo 200 000 v sitten.

      Suurin punapäiden määrä elää Amerikassa n. 12 miljoona. Kiharatukkaisia punapäisiä eläisi enemmistönä Skottien mailla 13 % sekä Irlannissa 10 % kaikista maailmaan punapäisten lukumäärästä.
      40 % maailman punapäisten määrästä tulee osaksi Kelttien perintöä, jotka olivat kuuluisia rakkaudesta vapauteen sekä itsenäisyyteen.

      Punapäisyys sisältää ennätyksellinen määrä pigmenttia, joten sitä on vaikeampi pysäyttää kuin muut tukan värit. Punaiset tukat ovat suhteellisen paksumpia.
      Ero on 90 000 ja 140 000 hiuksen verran.


      Punapäät vanhenevat eri tahtiin. Ensin punapää vaalenevat pikkusen ja vasta sen jälkeen muuttuvat harmaiksi tai hopeisiksi. Nuorten naisten kesken suuressa suosiossa hiusten värjäyksessä on punainen väri. Väri samassa peloittelee ja vetää puoleensa. Lääketieteessä on oma terminsä kuin Gingerfobia kuvaamaan punapäisyyden pelkoa.


      Punapäisiä pidetään impulsiivisinä, hypertunteellisinä. Sitä on vaikea todentaa tieteellisesti, mutta punapäisten iho on erityisemmin herkkä koska mustelmat ja haavat ilmestyvät muita nopeammin ja paranevat hitaammin kuin mustapäiden ja blondien.

      Edvin Laiemin mielestä, Luisvillen yliopistosta Kentuckyn osavaltiosta, punapää tuliihmisille täytyy antaa enemmän anestesiaa nukutusta kirurgisten toimipiteiden aikana, myös hampaiden hoidon aikana kivun lievitystä pitää olla tavallista enemmän, koska kipukynnys punapäisillä on matalampi.

      On huomattu lisää, että punapäisillä sairaanhoitajilla sairaat nousivat jaloilleen pystyyn tavallista nopeammin. Punapäisten vaalea iho on altis ultraviolettisäteilylle, siksi pitää kiinnittää siihen huomiota enemmän. Newcastlen yliopiston tutkijat löysivät, että ihmisen iho tuotta kahta melaniinia suojamaan aurinkosäteilyltä, mutta punapäisillä yksi melaniini on puutteellinen.

      Vaalea iho on kanssa pidetty psykologiassa sensitiivisyyden merkkinä kun tummaa ihoa omaavat olisivat vähemmän haavoittuvaisia.

      Kaikista tyypeistä, punapäisyys on kaikista stressialtis. Punapäiset saattavat tuntua rauhallisilta, mutta käytännössä he eroavat impulssiivisella luonteenlaadulla ja kuuluvat holeerisiin ihmistyyppeihin. Punapäiset pillastuvat helposti, koska edustavat tuli-elementtia on ajateltu.

      Punapäiset joutuvat lapsuudesta saakka kokemaan suurta psykologista painetta, mikä saa heidät puolustamaan itseään raivokkaammin.

      • Anonyymi

        Kiinnostavaa!


    • Anonyymi

      Valkoisia heteromiehiä on vain hieman enemmän eli noin 3% maailman väestöstä. Kuitenkin tuota hyvin pientä vähemmistöä kohdellaan kuin suurta enemmistöä!?

      Näet kaikki muut ihmisryhmät kuuluvat vasurien mielestä vähemmistöihin? Jopa naiset, vaikka heitä on enemmistö ihmisistä!?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      80
      6992
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6523
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6313
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4122
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2502
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2419
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      59
      2183
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1509
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1502
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1240
    Aihe