Veljesseurassa on kommentti, jossa kerrotaan Suomessa olevan kymmeniä jt-yhdistyksiä, joiden omistuksessa on mm. valtakunnansaleja. Saisiko näistä listauksen?
Jt-yhdistykset
5
76
Vastaukset
- Anonyymi
Valtakunnansaliomistus on erityisillä omistusseurakunnilla, joista omistus on organisoitu USA:aan lahkon päämajaan.
Katso jehovantodistajain säännöt, valtiovallalla vahvistetut Johanneksenpojan kotisivuilta ja näe, että todistajat ovat ulkojäseniä, kuten säännöt sanovat, seurakunnissaan ilman äänioikeutta.
USA:ssa vartiotorniseuran johto erotti Menlo parkin seurakunnan johdon ja siirsi sen varat omiin nimiinsä. Tuli käräjöintiä.
Google kertoo hakusanoilla: Menlo Park congregation jehovahs - Anonyymi
Parempi ettei anna mitään. Osaavat kerätä rahat ensin ja sitten myyvät pois ja seurakuntalaisille ei jää mitään.
Jos tämä linkki toimii ja avaa kuvan, vastaus löytyy täältä:
https://johanneksenpoika.fi/uutiset_a11/19_virallista_rekisteroitya_seurakuntaa.png- Anonyymi
Kiitos, prh:sta löytyy 19 yhdistystä joiden nimistä löytyy Jehova ja useimmista seurakunta. Kysymykseni koskee Syväkurkun kommenttia
"Jehovan todistajilla on Suomessa kymmeniä rekisteröityjä yhdistyksiä, joihin on mm. sementoitu kiinteistöomistusta. Useat valtakunnansalit ovat tällaisten yhdistysten omistuksessa. Niillä on oma kirjanpitonsa ja niiden hallituksiin valitaan 100% luotettavia korporaation miehiä. Näistä yhdistyksistä harva rivijulistaja on koskaan kuullut mitään.".
Eli onko muita yhdistyksiä kuin nämä, jotka löytyvät helposti Patentti- ja rekisterihallituksen yhdistyshausta? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos, prh:sta löytyy 19 yhdistystä joiden nimistä löytyy Jehova ja useimmista seurakunta. Kysymykseni koskee Syväkurkun kommenttia
"Jehovan todistajilla on Suomessa kymmeniä rekisteröityjä yhdistyksiä, joihin on mm. sementoitu kiinteistöomistusta. Useat valtakunnansalit ovat tällaisten yhdistysten omistuksessa. Niillä on oma kirjanpitonsa ja niiden hallituksiin valitaan 100% luotettavia korporaation miehiä. Näistä yhdistyksistä harva rivijulistaja on koskaan kuullut mitään.".
Eli onko muita yhdistyksiä kuin nämä, jotka löytyvät helposti Patentti- ja rekisterihallituksen yhdistyshausta?Jos lähdetään siitä, että Suomen jehovantodistajien tilinpäätös on salainen, ei-julkinen,
Niin arvaisi että fyrkka täytyy lähettää ja lähetetään hetimmiten USA:aan, kuten myytyjen valtakuntasalien kauppahinnat.
USA:ssa on sitten vartiotorniseuran johdolla iso ja ristiinomistuksia katsoen sekava yritysryväs. Ryppäästä oli jolloin entisten todistajain foorumilla kaavakuvakin sillä varauksella että täydellistä kaavakuva on mahdotonta tehdä kun asiat pyritään salaamaan.
Suomessa ei kai semmoiseen niin ole tarvetta kun fyrkalla on kiire yli Atlantin.
Testamenttisaanto kai oli jollain jehovantodistajain mökkipalstalla.
Sehän voisi kiinnostaa miten ja kuinka suuria rahamääriä Suomen johto ottaa ja nauttii.
Ehkä asuvat lahkon omistamissa asunnoissa, autoetu yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908416Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424738Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414391Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit452615Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.981478- 401296
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441246Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641152Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391150Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671090