Inkeriläiset tuhottiin pelkästä kateuden synnyttämästä vihasta. Menestyivät paremmin kuin venäläiset ja olivat sivistyneempiä.
Samasta syystä 20000 suomalaista tapettiin 1930 luvulla Neuvostoliitossa.
Suomi oli ennen talvisotaa kapitalistinen talousihme jossa kehitys oli ollut Euroopan nopeinta. Tottakai se herätti kateutta ja vihaa venäläisissä ja Suomi haluttiin siksi tuhota.
Melkein siinä onnistuttiinkin talvella 1939-1940.
Venäläiset kateellisia suomalaisille
Anonyymi
2
203
Vastaukset
- Anonyymi
Neuvostoliitossa oli ennen talvisotaa 15 miljoonaa ihmistä orjatyössä keskitysleireillä ja miljoonia oli tapettukin.
Suomessa alkoi tavallisella kansallakin olla jo henkilöautoja ja puhelimia joista venäläiset ei voineet uneksiakaan.
Tottakai tällainen synnytti valtavaa vihaa Kremlissä. - Anonyymi
Samaa Suomi-vihaa voi nykyäänkin havaita venäläistä äärinationalismia edustavassa J.Bäckmanissa.
Suomen elintaso on paljon korkeampi ja Suomi kaikkien hyvien listojen kärjessä.
Venäjä on pohjasakkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1438395Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1067586Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot1255809Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1035688Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1214862Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1472720Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys632529Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e91537Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol81502Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2331456