Neuvostoliitto veti rajan Virolahdelta Ilomantsiin vuonna 1940 helpottamaan uutta hyökkäystä Suomeen ja koko Suomen sovjetisointia.
Koko Suomi piti liittää Neuvostoliittoon, mutta siitä ei tullut mitään, kun Hitler ei marraskuussa 1940 antanut enää suostumustaan ja kesällä 1944 suomalaiset ja saksalaiset pysäyttivät neuvostojoukkojen suurhyökkäyksen Ihantalassa ja muualla.
Länsiliittoutuneet olivat samaan aikaan nousseet maihin Normandiassa ja Neuvostoliitolle tuli kiire ehtiä ennen niitä Berliiniin eikä lisäjoukkoja koko Suomen valtaukseen annettu.
Sodan jälkeen kaakkoinen Suomi on vajonnut köyhäksi kehitysalueeksi eikä Viipurikaan ole kasvanut yhtään siitä mitä se oli 1939.
Jos Viipuri olisi jäänyt Suomelle siellä asuisi nyt yli 300000 asukasta ja se säteilisi kehitystä koko Itä-Suomeen.
Maailman huonoin raja
6
137
Vastaukset
- Anonyymi
Venäläiset on kuin mongolit. Valtaavat alueita vain tuhotakseen ne.
- Anonyymi
Karl Marx sanoo eräässä kirjassaan venäläisiä mongoliraakalaisten perillisiksi. Tottahan se onkin.
Moskovan ruhtinaskunta omaksui mongolivalloittajien menetelmät ja alisti valtansa alle muun Venäjän. - Anonyymi
Jatkosota olisi voinut päättyä Suomen kannalta paremminkin jos Mannerheim ja Ryti eivät olisi pysäyttäneet Suomen menestyksellistä hyökkäystä Karjalan kannaksella syyskuussa 1941 etenemättä Leningradiin tai edes Pähkinälinnaan saakka eivätkä myöskään kieltäytyneet katkaisemasta Muurmannin rataa, katso https://jput.fi/Suomi_pelasti_Venajan.htm
- Anonyymi
Juu, onneksi Mannergeim peruutti tällä kertaa perämiehenä hyökkäyksensä. Nytte oiskin Suur-Suomessa kauhia korona-epideemia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu, onneksi Mannergeim peruutti tällä kertaa perämiehenä hyökkäyksensä. Nytte oiskin Suur-Suomessa kauhia korona-epideemia.
Mistä sinä sen tiedät?
- Anonyymi
Tuo kannattaa lukee.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun503334Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5492060Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171950Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si821937- 201578
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431508- 281386
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281297KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar481210