Maailman huonoin raja

Anonyymi

Neuvostoliitto veti rajan Virolahdelta Ilomantsiin vuonna 1940 helpottamaan uutta hyökkäystä Suomeen ja koko Suomen sovjetisointia.

Koko Suomi piti liittää Neuvostoliittoon, mutta siitä ei tullut mitään, kun Hitler ei marraskuussa 1940 antanut enää suostumustaan ja kesällä 1944 suomalaiset ja saksalaiset pysäyttivät neuvostojoukkojen suurhyökkäyksen Ihantalassa ja muualla.

Länsiliittoutuneet olivat samaan aikaan nousseet maihin Normandiassa ja Neuvostoliitolle tuli kiire ehtiä ennen niitä Berliiniin eikä lisäjoukkoja koko Suomen valtaukseen annettu.

Sodan jälkeen kaakkoinen Suomi on vajonnut köyhäksi kehitysalueeksi eikä Viipurikaan ole kasvanut yhtään siitä mitä se oli 1939.

Jos Viipuri olisi jäänyt Suomelle siellä asuisi nyt yli 300000 asukasta ja se säteilisi kehitystä koko Itä-Suomeen.

6

227

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäläiset on kuin mongolit. Valtaavat alueita vain tuhotakseen ne.

    • Anonyymi

      Karl Marx sanoo eräässä kirjassaan venäläisiä mongoliraakalaisten perillisiksi. Tottahan se onkin.

      Moskovan ruhtinaskunta omaksui mongolivalloittajien menetelmät ja alisti valtansa alle muun Venäjän.

    • Anonyymi

      Jatkosota olisi voinut päättyä Suomen kannalta paremminkin jos Mannerheim ja Ryti eivät olisi pysäyttäneet Suomen menestyksellistä hyökkäystä Karjalan kannaksella syyskuussa 1941 etenemättä Leningradiin tai edes Pähkinälinnaan saakka eivätkä myöskään kieltäytyneet katkaisemasta Muurmannin rataa, katso https://jput.fi/Suomi_pelasti_Venajan.htm

      • Anonyymi

        Juu, onneksi Mannergeim peruutti tällä kertaa perämiehenä hyökkäyksensä. Nytte oiskin Suur-Suomessa kauhia korona-epideemia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu, onneksi Mannergeim peruutti tällä kertaa perämiehenä hyökkäyksensä. Nytte oiskin Suur-Suomessa kauhia korona-epideemia.

        Mistä sinä sen tiedät?


      • Anonyymi

        Tuo kannattaa lukee.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      80
      2057
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1259
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      27
      1115
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1038
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      97
      814
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      133
      799
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      727
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      62
      716
    9. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      61
      676
    10. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      672
    Aihe