Oli itsensä Vladimirovin Kekkoselle antama määräys huhtikuussa 1978.
Kokoomus ulos hallituksista
Anonyymi
4852
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Juli Brezhnev määräsi Vladimirovin kostealle komandirovkalle, Suomen työväki vietti kulutusjuhlaa Holkeriin saakka.
”+Suomen+työväki+vietti+kulutusjuhlaa+Holkeriin+saakka.”
Ja+juhlat+jatkui+myös+sen+jälkeen+vaikka+lama+häiritsi!
Neuvostoliitto+oli+salaa+ovela!+Se+järjesti+”yleisillä+syillä”+Kokoomuksen+hallituspaitsioon+vuosiksi+1966-1987.
Sen+seurauksena+kummunistisen+SKDL:+n+kannatuskehitys+oli++23+%+—->.+9+%.
Vastaavasti+Kokoomuksen+kannatus+muuttui.+11+%+—->.+24+%.
Muutokset+jäivät+kokoluokiltaan+pysyviksi!++Ovela+veto+neukuilta!
Lähtemällä Ruotsiin? Selluköpien lisäksi ei vietetty.
Kekkonen teki kaiken mitä Kreml määräsi. Pitäisi postuumisti tuomita maanpetoksesta.
Oliko Kekkonen sitten muka jokin kommunisti?
Taatusti ei, mutta tykästyi valtaan ja pönkitti mielellään asemaansa neuvostokortilla!
Vennamoko kertoi, vaiko Rautkallio?
Ryssä oli olevinaan ovela. Vasta nyt tuokin ovelasti oivallettiin. Urkki oli palmussa vieläkin elävämpi ja olevampi. Nyt Saulin aikana kannattaisi vain olla olevinaan eikä vain leikkiä ovelampaa. Putin osaa tuon paremmin. On olevinaan ovelampi kuin edes itse oivaltaa. Venäjä on kuitenkin aina oleva ovela ja olemassa.
Olisitko sitten halunut Beljakovin ja Stepanovin masinoiman kansanmurhan? Kysymys oli vähän kuvannollisesta tilanteesta, jos edes siitäkään. Vladimirov ja Akulov ne kuitenkin Beljakovin ja Stepanovin syrjään saivat.
Siksikö se saa turpaansa Libyassa ja Syyriassa Turkilta ja sen tukemilta joukoilta? Venäjä on siis ollut olemassa jo kivikaudesta? Sinulta idiootilta oppii kyllä aina jotain uutta.
Mistä? Tämä on mielipidepalsta! Välillä eksyt huvittavaksi!
Sotien jälkeen neukut suunnittelivat jopa Kokoomuksen lakkauttamista, samoin kuin muiden "fasististen" järjestöjen lakkautusta.
Kokoomus osallistui Mäntsälän kapinaan laillista hallitusta vastaan, tukien vallankumouksellista äärioikeistoa.
Täyttä roskaa. He solmivat korkeintaan vaaliliiton IKL:n kanssa.
Tuskinpa osallistui puolueena ja sen kannatus oli noihin aikoihin mitätön!
Aamuyöllä 1. maaliskuuta 1932 hallitus yritti vangita Hämeenlinnan kaupunginhotellissa kapinan johtoa pitäneen Lapuan liikkeen johtajiston, joka kuitenkin varoitusten ansiosta pääsi pakenemaan. Lapualaisten pettymys oli kova, kun lapuanliikettä tukenut ja lapuanliikkeen tukema Svinhufvud asettuikin heitä vastaan. Myöhemmin päivällä Kansallisen Kokoomuksen ministerit K. E. Kilpeläinen, Kyösti Järvinen ja Niilo Solja asettuivat tukemaan Lapuan Liikkeen vaatimuksia ja erosivat hallituksesta. Järvinen kuitenkin veti eroanomuksensa takaisin harkinnan jälkeen. Tämä oli heidän vastalauseensa pidätysyrityksille, jotka heidän mukaansa kärjistivät tilannetta, varsinkin kun tasavallan suojelulaki asetettiin voimaan. Koko Kokoomuksen eduskuntaryhmä asettui tukemaan kapinallisia, mutta hallitus ei kaatunut. Lapuan liikkeen ehdokas uudeksi hallitusmuodostajaksi olisi ollut Mannerheimin tukema kenraali Rudolf Walden. Samana päivän illalla Svinhufvud yritti saada Malmbergin lukemaan kirjoittamansa julistuksen radiossa, mutta tämä kieltäytyi kurkkukipuun vedoten.
Vladimirov oli järkevämpi mies kuin nykyiset Tehtaankadun asukit.
Seisoihan siellä poliisi tehtaankadulla 80-luvulla.
Vladimirov olisi varmasti hyväksynyt Kanervan.
Joopa joo, minäkin olin paikalla kun Vladimiron sanoi UKK:lle että Kokoomus ulos hallituksista...Tai sitten en ollut eikä ollut kukaan muukaan koska niin ei sanottu!
Tiedusteli hallitustunnustelija Harri Holkeri ja ihmetteli, kun Veikko Vennamo alkoi jukistaa Paasikiven-Kekkosen linjaa.
Tiedusteli mitä, missä ja milloin? Kuka tietää, kuka oli paikalla? Mitä tarkoittaa "jukistaa"?
Oikea verbi oli 'tukistaa'...
Sanottiin mitä vain, mutta ”yleisistä syistä” (Neuvostoliiton veto) jatkui hallituspaitsio Kokoomuksella, joka johti toistuviin vaalivoittoihin ja SKDL:n alasajoon!
Itäisettoverit olivat solidaarisia!
Eikö ollut Brezhnev hyvä mies!
Mainio suorastaan, kun kerran romautti pskatunkion!
Siinähän se on ihan Viipurissa.
Sitä johtaa Venäjän kokoomus, kyllä olisi Brezhnevillä töitä.
Ajattelit, että Leonid saisi myös nyky-Venäjän romahtamaan?
Venäjän kokoomusoligarkit vain.
Tiistaina Dmitrjevin tukijat kertoivat uutistoimisto AFP:lle, että miestä uhkaa jopa 15 vuoden vankeusrangaistus. Todellisessa gulag-hengessä tuomio suoritettaisiin ”kovennetun kurin leirillä”. Dmitrijeviä syytetään seksuaalisesta väkivallasta adoptoitua tytärtään kohtaan.
Tukijoiden mukaan syytökset ovat täysin vailla pohjaa ja kuvaavat vain venäläisen oikeuslaitoksen tilaa valtion kosto-organisaationa.
Maailman suurin saha oli aikanaan Neuvostoliitossa. Kun Urkkia sahattiin Moskovassa silmään, Suomessa kaatui Honka.
Olihan se melkoista rähmällään oloa. Oliko se poliittisen tilanteen sanelema pakko vai Kekkosen taktiikka pitää itsensä vallassa? En tiedä. Sen tiedän, ettei Kekkosen aikaan onneksi enää ole paluuta.
Kekkonenko vai Vladimirov tuon tiedon sinulle kertoi ? Et sitä muuten voisi tietää noin varmaksi. Ellet sitten keksinyt omasta päästäsi.
Olet helvetin tyhmä, Holkeri hallitusta muodostamassa, ei olisi ollut vaikea arvata kenen puoleen käätyä, tieto vuodettiin suojelupoliisille.
Brezhnev oli Suomen palkansaajien suojelusenkeli kokoomusroistoja Poukka ja Junnila vastaan.
1990-luvulla Junnila tuki valtiovarainministeri Iiro Viinasen ajamaa tiukkaa talouspolitiikkaa; hänen mielestään julkisen talouden rönsyjä olisi ollut varaa karsia vieläkin kovemmalla kädellä.
Kokoomus on ollut pm-puolue iät ja ajat, eikä virkaloisia ole vähennetty, päinvastoin, Helsinkiä johtaa nuorisokriminaali.
Avaus on jälkeenjääneen oikeistokölvin pa....apuheita vai onko muka jotain todisteita.
Kokoomuksen kohtalona oli se, että kumpikaan työväenpuolue ei voinut mennä hallitukseen sen kanssa koska toinen olisi heti saanut huomattavan propagandaedun. Eikä toimivaa hallitusta voitu nimittää ilman, että ainakin toinen työväenpuolue olisi ollut mukana. Myös Kokoomuksen äärioikeistolaista politiikkaa kavahdettiin keskustassakin. Kokoomus oli kauna aikaa sotien jälkeen niin oikealla, että Elina Lepomäkeäkin olisi siellä pidetty suorastaan kommunistina.
” Kokoomuksen kohtalona oli se, että kumpikaan työväenpuolue ei voinut mennä hallitukseen sen kanssa koska toinen olisi heti saanut huomattavan propagandaedun. ”
Täyttä kukkupuhetta! SDP, SKDLja Kepu ei voineet mennä Kokoomuksen kanssa hallitukseen, koska neukku kombinaatiota vastusti ja 70-luvulla ja80-luvun alussa neukun sana vielä painoi!
”Eikä toimivaa hallitusta voitu nimittää ilman, että ainakin toinen työväenpuolue olisi ollut mukana. ”
Mitään koalitiota ei edes atsitty neukun veton-takia!
”Myös Kokoomuksen äärioikeistolaista politiikkaa kavahdettiin keskustassakin. ”
TODELLISUUDESSA Virolainen olisi mielellään ottanut Kokoomuksen mukaan!
”Kokoomus oli kauna aikaa sotien jälkeen niin oikealla, että Elina Lepomäkeäkin olisi siellä pidetty suorastaan kommunistina.”
Todellisuudessakaukana siitä! Neukun vaikutusvalta hiipui 80-luvulla ja Urkin ote kirposi! Siksi alettiin etsimään muitakin mahdollisuuksia!
Koko farssin häviäjä SKDL, joka menetti kannatuksensa ja voittaja oli Kokoomus, josta kasvoi neukun avulla merkittä vaikuttaja!
Ei vainajista saisi puhua pahaa mutta kylmä totuus on se, että 1987 muodostetusta Holkerin hallituksesta alkoi Suomen kaikkien aikojen karmeina alamäki, lähes 600 000 työtöntä ja maa meinattiin ottaa IMF:n holhoukseen. Kokoomus mainosti itseään siihen aikaan kykypuolueena mutta tässä ne kyvyt nähtiin. Seuraava täysi nolla ja surkimus olilkin Kataisen hallitus.
Miksiköhän sodan jälkeisen ajan kyvyttömimmät hallitukset ovat olleet Kokoomusjohtoisia.
” Ei vainajista saisi puhua pahaa mutta kylmä totuus on se, että 1987 muodostetusta Holkerin hallituksesta alkoi Suomen kaikkien aikojen karmeina alamäki, lähes 600 000 työtöntä ja maa meinattiin ottaa IMF:n holhoukseen. ”
Valehtelun oppii Tiltu äidinmaidosta! Oli erittäin paha lama, mutta tuota määrää työttömiä ei sentään ollut!
”Kokoomus mainosti itseään siihen aikaan kykypuolueena mutta tässä ne kyvyt nähtiin. Seuraava täysi nolla ja surkimus olilkin Kataisen hallitus.”
Ja välissä oli paljon muitakin hallituksia! Kokoomus oli harvoin pm-puolue!
”Miksiköhän sodan jälkeisen ajan kyvyttömimmät hallitukset ovat olleet Kokoomusjohtoisia.”
Siksi, että stallari asiaa arvioi!
Hehehe kyllä se vaan talous meni ennätysjyrkkää alamäkeä, sen jälkeen, kun kokoomus halitukseen pääsi.
Sinä stallarina et muistisi ryypänneenä asia enää hahmota.
Porvaripääministerit ovat pilanneet tämän maan, pian saadaan lukea lehdistä tulipalojen ja konerikkojen vaivaamista risteilijöistä.
Ja ministerit tekevät koneita risteilijöihin ja sytyttävän niissä tulipaloja!
Tiltun aatos lentää... ei tosin kovin kauas:-D
Kokoomusopit kusee taas omaan pesään, syypäänä ay-liike, kun poru unohtuu.
Valmetin toimitusjohtaja sättii aikeita myydä venttiiliyhtiö Neles ruotsalaisomistukseen: ”Surullista, jos oma sukupolveni on luomassa tytäryhtiötaloutta”
Määräys oli kylläkin lähtöisin Brežneviltä. Viktor toimi vain juoksupoikana.
Brezhnev piti Suomea provinssinaan, kokoomus oli paitsiossa Junnilan kirjan takia.
”Brezhnev piti Suomea provinssinaan, kokoomus oli paitsiossa Junnilan kirjan takia.”
Onpa lapsellinen väite! Breznev tuskin tiesi, että joku Junnila oli edes olemassa! Neukku vain vierasti porvaripuolueita ja luuli edestävänsä vasmmiston asiaa dissaamalla Kokoomusta ja saikin aikaan päinvastaista! Kokoomuksestatuli suurpuolue kun taas SKDL kutistui merkityksettömään kokoon!
----Ja välissä oli paljon muitakin hallituksia!---
Niin oli ja ne olivatkin onneksemme hyviä hallituksia, ei pahaa sanottavaa.
----- Kokoomus oli harvoin pm-puolue!-----
Suomen pelastus, että oli harvoin. Kahdesti taisi olla ja kumpikin kerta olivat Suomelle taloudelllisesti mittaamattoman raskaita. Useampia kertoja ei maamme olisi "kykypuoleen" johtamia hallituksia kestänytkään kun kaksikin jo ylitti kestokykymme.
” Suomen pelastus, että oli harvoin. Kahdesti taisi olla ja kumpikin kerta olivat Suomelle taloudelllisesti mittaamattoman raskaita. Useampia kertoja ei maamme olisi "kykypuoleen" johtamia hallituksia kestänytkään kun kaksikin jo ylitti kestokykymme.”
Viimeisen kolmenkymmenen vuoden aikana on Kokoomus ollut useammin hallituksessa kuin siitä poissa ja vaikuttanut niissä maan parhaaksi! Tiltu ei tunnu oppineen mitään neukun vastaavasta erehdyksestä!?
3XYRAA Vladimirrille!