Lapsi kipeänä; mitä tehdä?

Anonyymi

Olimme reissussa la-su (Suomessa) yötä hotellissa. Nyt lapsi tukkoinen. Koronaa? Soitin terveyskeskukseen ja siellä sanoivat että voi ottaa testin. Muu perhe olemme oireettomia. Hauskinta on se että me vanhemmat olemme menossa huomenna maistraatissa naimisiin. Ja siis ei ole juhlia.

Mitä tekisitte? Perunko heti aamusta vihkimisen ja menemme korona testiin? Vai seuraanko huomenna tilannetta? Mitä jos lapsi terveempi jo huomenna, menemmekö vihittäviksi? En tiedä mitä pitäisi tehdä? Vastuullisina me tietysti peruisimme vihkimisen mutta ku en haluaisi. Testitulokseenki menee 1-3 päivää.

Terveyskeskuksesta sanottiin että oireettomat voivat elää normaalisti niin kauan kun ei ole todettua altistusta.

1

171

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ongelmana myös että lapsen isoäiti on lähdössä huomenna hautajaisiin toiselle puolelle suomea ja lapseni ja isoäiti tapasi eilen. Joutuuko isoäitikin perumaan lähtönsä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1461
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe