Huomasin Usko ja Rukous sivustolla mielenkiintoisen asian. Eräs kirjoittaja totesi seuraavaa:
"Gödel sivusi uskontoa ainakin siinä, että hänen näkemyksensä mukaan ihmisen elämä ei aikarajoitteineen riitä toteuttamaan ihmisen potentiaalia, joten sen on jotenkin jatkuttava. Tähänkin taisi olla jotain matemaattisesti pyöriteltyjä perusteita."
Muistaakseni olen itse jossain keskustelussa täällä esittänyt vastaavan väitteen. Onko kellään tietoa mistä tämä Gödelin väite on peräisin?
https://uskojarukous.fi/t/anselm-vs-godel/3809
Kurt Gödel oli merkittävä matemaatikko ja filosofi. Hän syntyi tietääkseni luterilaiseen perheeseen. Onko tietoa hänen uskonnollisuudestaan?
Kurt Gödel
1
214
Vastaukset 1
Pienen tutkailun tuloksena olen saanut sellaisen käsityksen, että Gödel uskoi persoonalliseen Jumalaan ja että hän piti uskoa oleellisena asiana tiedon kehittymisen kannalta. Tuota elämän jatkumisen argumenttia en ole vielä löytänyt. Jatkan tutkailua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761530
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.98740En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58725Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203588- 48536
- 126536
- 37526
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50518Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15500- 25483
