Aika alkaa sulkemaan maata välittömästi uudestaan.Jos muutama juottola kaatuu niin ei paljoa puristele.
Korona jo uudestaan Suomessa
Anonyymi
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Korona on niin hyvin Suomessa hallittu ,että samme olla kiitollisia tämän hallituksen toimiin. Sisämarkkinat on avattu ja nyt ollaan avaamassa ulkoista liikenettä Suomeen.
Tuon osalta on luotu määritelmiä suojaksi ,kute 8 tapausta 14 vuorokauteen /100.000 hekilöä maassa ,joka on varsin kohtuullinen määritelmä. Sataprosenttiseen varmuuteen tuskin on mahdollsita ja maiden talous on kärsinyt pahoin joten syytä lienee pyrkiä kohtuudella maiden talouden avaamiseen.
Toki tuossa suhteessa oleellista on ilma liikenteen valvonta ja kautta kululun valvonta ,jotta riskit pidetään hallinassa.
Marin on suoriutunut puhtain paperein koronakriisin hoitamisessa, karmii ajatellakin että miten pahasti Sipilä, Orpo tai Halla-aho olisi epäonnistunut pääministerin asemassa.
Ai puhtain paperein, no se nyt on vain sellainen sinun mielipide. Tuoreessa muistissa on Marinin ylimielinen asenne, kun kyselytunnilla tiedusteltiin Suomen varautumisesta koronaan helmikuun lopulla, ja vastaus oli "tämä ei koske millään lailla meitä" mutta hyvin pian se alkoi sitten koskea.
Toivottavasti koronan toisessa aallossa osataan välttää ne virheet, mitä tehtiin silloin helmi-maaliskuussa. Myöskään miltään epämääräisiltä huijareilta ei tarvitse tilailla mitään ala-arvoisia suojamaskeja, sillä sekin jo kokeiltiin huhtikuussa.
Tuo terveydenhuollon suojavaate juttu oli tietysti koominen juttu. Mutta Kokonaisuutena tilanne on Suomessa ollut alusta lähtien hallinnassa. Suurin osa sairastuneista toipunut ja kuolleiden määrä suht. pieni.
Hallitus joka olisi koostunut esim. kokoomuksesta olisi saattanut hoitaa tilannetta samantyylisesti mutta tästä hallituksesta poiketen olisi paljon perusteettomia rajoituksia ja määräyksiä. Kokoomushan eniten on ollut koronahysteerisen viri-viri-tööt-tööt porukan äänitorvi ollut koko ajan. Siksi parempi ettei kokoomus ole siellä.
Nolo ja veronmaksajille kalliiksi tullut suojamaskiepisodi on siis mielestäsi koominen, no selvä. Ja mitä muuten tulee hallituksen ja pääministerin otteisiin silloin koronan ensimmäisinä viikkoina, ei voi muuta todeta kuin että "ei hyvää päivää".
Turhaa turhaa turhaa enää on rajojen sulkeminen maya-kalenterissa kerrotaan miten estämätön ihmisen loppu tulee yli maan sikiävänä tavoin hyökyaallon vuonna 2012 joka tarkoittikin 2021. Paljon elokuviksikin uhkittu hyökyaalto oli vain maya-kalenteriin kirjoitettu selventävä vertaus. Loppujen loppu lopullinen loppu. Humppani pumppani, holo polo poo vuoden perästä paskat housuissa ollaan juu.
Testausta on lisättävä.
Siinä on kohta testi sun perseessas. Ihmiset on kohta kadulla. Rupee kyllästyttään tää jatkuva valitus.
Otetaan paskiaiset ja koronausuttajat haasteeseen. Maata ei toista kertaa suljeta.
Toinen aalto iskee kovempaa, koska ihmiset eivät enää jaksa pelätä. Ovat välinpitämättömiä.
Niklas tuossa jonain aamuna kiinnostui ylöspäin suuntautuvista pisaroista. Verkostoitumisen huomioon ottaen aika mautonta viihdettä jopa heiltä yhdessä.
Zombieland on todellisuutta, mutta kävi päinvastoin kuin Mad Maxissä.