USAn sisäinen kulkuluoa

Nyt se tapahtuu. USAssa otetaan tiettävästi käyttöön USAn sisäinen kulkulupa. Käytönnössä kun menee tarkastuspisteiden ohi niin laite hälyttää tai ei hälytä. Henkilökortti pitää olla aina mukana, kun liikkuu ulkona tai muuten ei pääse porteista läpi.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Suomessa henkilökortti uudistus tähtää samaan systeemiin. Veikkaan, että Helsinkiin tulevat ensimmäiset laitteet jokaiselle kadulle. Autolla liukuvat leimaavat tiemaksulaitteisiin.

Äänestä

Henkilötietoja ei siis kerätä? Laitte vain ilmoittaa, että kaikki on OK.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Nyt se tapahtuu. USAssa otetaan tiettävästi käyttöön USAn sisäinen kulkulupa. Käytönnössä kun menee tarkastuspisteiden ohi niin laite hälyttää tai ei hälytä. Henkilökortti pitää olla aina mukana, kun liikkuu ulkona tai muuten ei pääse porteista läpi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu