Harry Potter

joo olenhan kuullut yhtä ja toista tämäntapaisesta viihteestä ja halusin nähdä onko Harry Potter niitten syytösten arvoinen mitä sitä kohtaan esitetään.

Ja kyllähän on.J:K.Rawling on selvästi saatanan kätyri.
Elokuvassa käsiteltiin noituutta ihailtavana asiana.Vastenmielisiä kohtauksia oli useita.
Esim.Harry vapauttaa saastaisen eläimen käärmeen vankeudesta.Isän estelyistä huolimatta Harry viedään noitakouluun.Niin siinä leimataan isä joka vastustaa noituutta ahdasmieliseksi juntiksi.

7

400

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nassen

      onhan raamattu ja kristinusko menettänyt asemansa luetuinpana satuna Rawlingin teoksille.

      Tosin väliin mahtuu vielä JRR Tolkienin tarinat.

      Ja kohta jopa koraani.

      Mutta sellaista se satujen elämä on. Verrattavissa hittimusiikkiin, listaykkösen paikka vaihtuu määrävälein.

    • Eerolainen

      Tämä esille tuomasi asia on kyllä sangen tärkeä. Ehdotankin, että pakkaat saman tien kamppeesi ja matkustat Lontooseen nuhtelemaan J.K.Rawlingia tuonkaltaisen epäisänmaallisen roskan tuottamisesta.

      Ei muuta kuin hihamerkit esiin lipaston laatikosta, koppalakki päähän ja menoks!

    • perry throat

      Ihan oikeasti luulin, että taas joku irvileukainen ateisti heittää läppää uskovaisten kustannuksella ja pieni hymyn poikanen hetken viipyilikin suupielessä. Tästä hymynpoikasesta kuitenkin kasvoi naurunrevakka ja sitten säälinsekainen huvittuneisuus, kun asian todellinen tola valkeni klikatessani tuota L.J.H:n nimimerkkiä.

    • Jonna:

      Ystäväiseni.... ehdottaisin, että lukisit vaikkapa tuon ensimmäisen Potter-kirjan tai katsoisit elokuvan uudelleen selvien asiavirheiden korjaamiseksi. Esimerkiksi kyseinen mies, jota kutsut Harryn isäksi ei suinkaan sitä ollut. Suosittelen ottamaan asioista selvää. Toiseksi J.K.Rowlingin ansiosta miljoonat lapset ympäri maailmaa kiinnoistuivat taas kirjallisuudesta ja lukemisesta, joten tuskin tämä nainen suoranaisesti on saatanan kätyri. Suurempaa pahaa ovat saaneet aikaiseksi esim. Hitler ja muut diktaattorit. Ymmärrän kyllä ahdasmielisen pelkosi, se kumpuaa tietämättömyydestä ja sivistymättömyydestä. Siksi rohkaisen sinua tarttumaan toimeen ja ottamaan asioista selvää. Opiskelu kannattaa aina. Käytössäsi on Internetin ehtymätön tietovarasto, kirjastot joiden palveluita saa ja kannattaa käyttää, keskusteleminenkin kannattaa. Ja viimeiseksi; kaikkea ystäväiseni ei tarvitse hyväksyä (jokaisella on oikeus mielipiteeseensä) mutta omat mielipiteensä pitää osata perustella, ja aina kannattaa tarkistaa niiden oikeellisuus ennenkuin alkaa louskuttamaan niitä ympäri pitäjiä.

    • Ranyaa

      Hyvää huhtikuun ensimmäistä päivää.

      (Vaikka se meni jo...=) )

    • sentään

      Oletko kuullut symboliikasta, allegorioista, metaforista koskaan mitään?

      Älä hyvä ihminen ota kirjaimellisesti sitä, mitä luet ja katsot, vaan tajua, että taiteessa käytetään metaforia, symboleita, allegorioita jne.

      Silloin, kun osaat aukoa symboleita, metaforia jne., silloin alat ymärtää, mistä siinä tarinassa on kyse...

      Miten sinä oppisit tulkitsemaan kirjallisuutta ja taidetta, etkä ottamaan kirjaimellisesti?

      Ensimmäinen askel oppimiseen lähtee siitä, että alat lukea enemmän.

      mitä enmmän taiteita "kulutat" tai harrastat, sitä enemmän sinä harjaannut ymmärtämään, että taiteellisessa ilmaisussa ilmaistaan syvätasoilla (symbolisesti jne.) aivan muita asioita kuin sitä, mitä sinä pintatasolla (kerronnan tasolla) havaitset.

      Luet liian vähän kirjallisuutta. mene kirjastoon ja ala nauttia kirjallisuudesta äläkä näe piruja siellä, missä niitä ei ole.

    • säkeet

      Potter kuuluu samaan sarjaan kuin muutkin pakanuuden ja noituuden muodot. Jumalan sana on tälläistä vastaan. Uskovilla ei pitäisi olla mitään tekemistä potterien kanssa, lapsille ei pitäisi antaa lukemiseksi saatanallisia kirjoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      66
      1117
    2. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      27
      719
    3. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      10
      698
    4. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      90
      695
    5. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      687
    6. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      658
    7. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      645
    8. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      68
      629
    9. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      66
      594
    10. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      24
      592
    11. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      42
      570
    12. 61
      559
    13. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      82
      558
    14. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      43
      534
    15. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      46
      530
    16. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      516
    17. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      492
    18. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      52
      483
    19. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      30
      453
    20. Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?

      Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.
      Ikävä
      27
      447
    Aihe