jos Aurinko sammuisi? - 80 C??
Paljonko maapallolla lämpötila tipahtaisi,
Anonyymi
22<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Jouduttaisiin afrikkaan pakolaisiksi, siellä on aina lämmintä
–270., noin 8 minuutin päästä auringon sammumisesta. Näden avaruuden ääriolosuhteiden sekä mittavan suurien välimatkojen vuoksi ihmeinen on koronaa silmällä pitäen kuin ansassa täällä.
https://www.youtube.com/watch?v=7BWWWQzTpNU
Miten niin Jos?
Nkytieteen mukaan se tulee sammumaan varmasti sammuminen alkanut jo tuhansia vuosia sitten massan takia menee viellä jonkun aikaa enenkuin
sammuu lopullisesti
Auringon elinkaaren reaktioissa puhutaan sadoista miljoonista ja miljardeista vuosista. Tuhannet vuodet eivät Auringon tässä elinvaiheessa merkitse vielä yhtään mitään.
Auringolla on vielä n. 5 miljardia vuotta aikaa. Tosin Maa alkaa lämmetä voimakkaasti jo ehkä miljardin vuoden kuluttua Auringon säteilytehon kasvaessa.
Ennen kuin aurinko sammuu, ovat ihmiset muuttaneet jo marsiin.
Ja mitä se marsiin muuttaminen hyödyttää? Sama aurinko sielläkin vaikuttaa.
Marsiin muuttamisessa saattaa vielä pari päivää vierähtää, kuten kyllä auringon sammumistakin odotellessa.
Onko se lämpötila sitten absoluuttinen nollapiste, jos minkäänlaista lämmön lähdettä ei ole?
Ei ole. Kosminen taustasäteily lämmittää n. 2,7 Kelvinin lämmöllä.
Avaruudessa on taustasäteilyä joka muuttaa hieman lämpötilaa absoluuttisesta nollasta. Ilmakehätön Kuuhan on lähempänä helpompi asuttaa Marsia. Apollo ohjelma keskeytettiin sillä mittauksilla epäilivät Kuun olevan ontto ja sen merkitys maapallon olemassaololle on erittäin suuri vaikka etääntyykin noin metrin vuodessa maasta. Kuun kätköissä ontossa kolossa on muukalaisten jättämänä tuhannen jos toista gallonan edestä tynnyreitä joissa lääkettä koronaan covid-19 mutta sen hakeminen sieltä on kallista on kallista liian kallista.
Voi teitä vähäuskoisia. Jumala paikkaa tilanteen jos aurinko sammuu.
Parasta kai liittyä persuihin?
Jos Tädillä olisi munat niin tulisiko siitä Setä?
Viljo 66v.
Monella tädillä on munat. Miksei uskovaiset usko tätä, vaikka paljon uskovatkin?
Keskimäärin -280 astetta
Jaa? Absoluuttinen nollapiste on - 273 C ja rapiat.
Kun tiedämme miten tähdet sammuvat, niin maapallo kärventyy ja sulautuu paisuvaan aurinkoon prosessissa jossa aurinko lopulta sammuu. Auringon sammuessa maa ei siis jäähdy vaan lakkaa olemasta.
Teoriassa jos aurinko maagisesti lopettaisi energiantuotannon kaikkien fysiikan lakien vastaisessti, niin maapallon lämpätila laskisi jollain viiveellä yli 250 astetta. Maapallon keskilämpötila (maan pinnalla) on nyt 15. Maapallo tuottaa itse lämpöä ja keskimäärin 7 km syvyydessä maapallo on n. 100 asteinen ja se estäisi maapalloa jäähtymästä abosoluuttiseen nolla-pisteeseen eli -273 asteeseen.
Pyhä lätkämailateoria osoittaa ettei aurigolla oe vaiktusta ilmaston muutokseen.
Aurinkomme on vain niin suuren suuri joten tämä hetken tulitikun palamiseen verrattava tapahtuma tuntuu meistä miljardeilta vuosilta vaikka olemmekin kaikki jo kuolleet maailman loppuun. Joku oli maininnut, sammuessa kestäsi vielä 100 000 vuotta ennen kuin viimeinenkin säteily saapuisi auringon pintaan, niin suuri suuri aurinko on niin suuren suuri kuin olisi kallista hakemeninen Kuun kätköistä ontossa kolosta muukalaisten jättämänä gallonien edestä tynnyreitä joissa lääkettä koronaan covid-19 mutta sen hakeminen sieltä on kallista 210 biljoonaa euroa. kaallista kallista. Työttömille työmarkkinatuki päivärahaa jäisi maksettavaa enää 1 sentti kuukaudessa. Nälkä kuolema olisi pitkäaikaistyöttömän osaa
Eikö tämäkin aihe pitäisi käsitellä tuolla tähtitiede-palstalla?
Woi voi sinun oli tosiaan PAKKO klikata tänne,,,päiväsi on haaskaantunut pahoin pilalle....kauhiaa!! Miten nyt tästä eteenpäin?
Jos Auringon ydinreaktio loppuisi, niin kestäsi vielä 100 000 vuotta ennen kuin viimeinenkin säteily saapuisi auringon pintaan ja sieltä 8 minuuttia maapallolle.
Jos auringo katoaisi taikaiskusta, niin 8 minuutin kuluttua huomaisimme sen. Ja muitakin vaikutuksia olisi kun auringon aiheuttamaa gravitaatiota ei olisi.
Maapallo alkaisi jäähtymään nopeasti. Menisi varmaankin useita tunteja ennenkuin koko maapallolla olisi pakkasta ja useita päiviä ennen kuin lämpötilat tippuvat Antarktiksen -90 asteen lämpötiloihin. Hiljalleen kuukausien kuluessa maapallon lämpötila laskee noin -270 asteeseen ja tähän se jää vaikka kaikki tähdet sammuisivat useiksi miljooniksi vuosiksi. Ja koskaan ei saavuta absoluuttista nollapistettä -273, koska Heisenbergin epätarkkuusperiaatteen mukaan hiukkaset eivät voi olla täysin paikoillaan ts. tiedettäisiin hiukkasen sijainti ja liikemäärä samassa tapahtumassa ts. liikemäärä (lämpötila kelvineinä) ei voi olla tasan 0.
Kuten todettu marssiin muutto ei muuttaisi asiaa Carunan sähkön hinnoilla kuoltas kaikki jos ei aurinko antais ilmaista energiaa