Kirjoitin artikkelin sananvapaus osiossa jossa kritisoin suomen käyttäytymistä kun puhutaan Kiinasta, Iranista, Israelista, tai mistä muusta asiasta tahansa mikä on arkaluontoista Suomen käsitellä. Artikkeli poistettiin. Meillä on asioita mistä ei saa puhua. Kiina pelko kontroloi mediaa. Muslimi pelko kontrolli mediaa. Kansainväliseksi noussut tapa kohdella Israelia. Ilmeisesti valtiovalta on antanut määräykset tehdä kunkin kohdalla niin. Ja sitten tämä Suomi24 ei salli aiheista puhuttavan. Eli sananvapaus on Suomessa kortilla.
Suomi lattanut sananvapauden boikottii.
10
96
Vastaukset
- Anonyymi
Piti olla laittanut boikottiin.
- Anonyymi
No, toihan on päivän selvää. Kiinassa jatkuneet rankkasateet jo 38 päivää. Valtavat tulvat. Eläinkauppa tapattaa tuhansia ihmisiä vuosittain. Uusi virus leviämässä. Heinäsirkkaparvet syövät sadon. Nälänhätä ovella. Kiina uhkailee ketä tahansa joka ei tee sen mielen mukaan. Kyber sota leviämässä.
- Anonyymi
Kiinalainen nationalismi syö länsimaisen demokratian välipalana. Ja paljastaa samalla länsimaiden "liberaalien" kaksinaismoralismin ja viheliäisen ideologisen perustan.
https://www.bbc.co.uk/news/resources/idt-sh/Thoughts_Chairman_Xi - Anonyymi
Pitää paikkansa ainakin Israelin kohdalla. Esim. Yle uutisoi maan olevan miehittäjä. YK antoi virallisesti maan Israelille 1940 luvulla eikä sitä olla koskaan kyseenalaistettu, virallisesti. Länsirannalla asuvat arabit eivät ole Palestiinalaisia. He valuivat sinne Syyriasta juuri ennen itsenäisyyssotaa ja heti sen jälkeen. Viimeksi he olivat Jordanialaisia kun Jordania valloitti alueen 1948 sodassa. Palestiinalaisten puheet pelkkää propakandaa. Suomi pelkää tuoda totuutta asiasta yleiseen keskusteluun.
- Anonyymi
YK antoi virallisesti Israelille alueen, joka ei sisältänut vuoden 1967 kolmen päivän sodassa vallattua aluetta, johon Israel on vastoin YK:n päätöslauselmaa perustanut siirtokuntia. Israel on tuolla alueella toiminut kansainvälisen lain ja YK:n kannan vastaisesti. Tämä on se totuus, josta Israelia kritiikittömästi ihailevat hihhulit vaikenevat.
- Anonyymi
Kiina on brutaali valtio kaikkea kohtaan. Tapattaa todellakin omia kansalaisiaan surutta. Uiguurit, tibettiläiset, muslimit, kristityt, Falcon Kong (oliko oikein kirjoitettu) ja muut vähemmistöt tappolistalla. Pelkästään huumattuja, ei edes puudutettuja, kirurgien veitsien elinkaupan uhreina kärsien hitaan ja tuskallisen kuoleman. Näistä asioista ei suomessa saa julkisesti puhua. Kiinaa ei saa kritisoida. Se on tuhoa kauppakumppanuudelle. Venäjä, kuinka paha sekin on, ei ole mitään Kiinan rinnalla.
- Anonyymi
Täällä on taas joku joka sepittää omiaan. Israelille luvattiin alueet nykyistä Jordaniaa myöten. Englantilaiset antoivat tuon nyky Jordanian alueen arabeille jotka oli potkaistu ulos Saudi-Arabiasta. Aluetta kutsuttiin Trans-Jordaniaksi josta sitten muodostui nyky Jordania. Israelille luvattiin myös Kolan mutta taas englantilaiset ottivat sen Israelille luvatuista alueista pois ja antoivat sen ranskalaisten kontroloimalle alueelle eli Syyrialle. 1948 itsenäisyyssodassa Jordania valloitti Länsirannan Jerusalemia myöten jonka Israel puolestaan otti huostaansa 1967 sodassa. Ottivat omansa joka oli heille annettu aikaisemmin YK:n toimesta. Täysin laillisesti he omistavat maansa ja voivat tehdä siellä mitä haluavat. Esittäkää virallinen dokumentti jossa nämä alueet eivät kuuluisi israelille.
- Anonyymi
Oikeastaan Jordania ei miehittänyt Länsirantaa, vaan se miehitti laittomasti Juudean ja Samarian, jonka se nimesi sitten Länsirannaksi. Länsiranta on siis nimitys, jonka aluetta vähän parikymmentä vuotta laittomasti miehittänyt valtio antoi alueelle.
- Anonyymi
Liitämpä minäkin tähän tiedotteen josta suomimedia jostain syystä ei raportoi. Tässä kuussa eka viikolla alkoi Teheranissa viiden eri päivän aikana räjähdysten sarja jossa tuhottiin mm. pallistinen ohjustehdas, ohjukset jotka kykenevät kantamaan ydinlatauksen, toinen tehdas joka tuottaa sargofageja ja kemian tuotantolaitos mainitakseni. Tietänette varmaan kuka on iskun takana. Yksi räjähdyksistä oli kaasuräjähdys mutta se saattoi olla samanaikaisena pelkkä sattuma.
Iranissa Korona-kuolleiden määrä lasketaan kymmenissä tuhansissa. Tästäkään suomipoika ei uskalla puhua pukahtaa. Sananvapaus edelleen kortilla? Kiinassa kuolleita satoja tuhansia. Kaikki mediamme tietävät asiasta mutta heidät estetään kirjoittamasta aiheesta sillä Kiina ärähtäisi. Ei siis uskalleta. Voi Suomi pärjää. Mihin olet vaipunut.- Anonyymi
Mikä on "pallistinen ohjustehdas"?
Sargofagilla tarkoittanet sarkofagia, joka on egyptissä kivestä tehty uloin säiliö muumiolle.
Voitko kertoa, kuka on iskun takana?
Mitä tai keitä ovat "Korona-kuolleet"?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061