Iltalehdessä oli pääkirjotus koville joutuneiden hoitajien karusta kohtelusta suomessa.
https://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/a/42c2b5f0-754a-42ec-9229-423722e5076c
Siinä missä muualla maailmassa koville joutuneita hoitajia on kiitelty ja palkittu kovasta ja epäitsekkäästä panoksestaan koronaviruspotilaiden hoidosta, niin suomessa hoitajat ovat saaneet niskaansa lähinnä vain haukkuja ja haistattelua.
Itse haluan pyytää kaikilta koville joutuneilta hoitajilta anteeksi ja toivon, että jaksamista ja motivaatiota riittää vielä mahdollisen toisen aallon iskiessä päälle.
ps. kansalaisaloite.fi sivulla on menossa nimien keräys lähihoitajien palkkatason nostamiseksi kohtuulliselle tasolle.
Anteeksi hoitajat
7
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Tolkun maissa sai koronalisän.
Olen kyllä sitä mieltä, että hoitajat olisivat ansainneet enemmän huomiota ja tukea, jos kohta eivät pelkkää karua kohtelua saaneetkaan. Pikemminkin aika laajalti huomioitiin heidän panoksensa, siinä missä muut koronatilanteessa korvaamattomat jätettiin koko lailla huomiotta. Koko sen ajan, kun parempiosaiset saivat tehdä etätöitä ja suojella itseään ja läheisiään, työntekijät kaikkialla huolehtivat siisteydestä, myivät kaupoissa tavaraa, kuljettivat julkisia liikennevälineitä, kuljettivat ruokalähetyksiä ja paketteja jne. Heidän palkitsemisestaan ei taidakaan löytyä nimenkeruuta.
- Anonyymi
Koronan ei saa antaa sekoittaa soten kokonaisuudistusta, johon tarvitaan rahaa.
Jo pelkäsään sotu-tunnuksen erittöin tärkeä muutos sukupuolineutraaliksi maksaa valtiolle ja kunnille n. 300 miljoonaa euroa, koko yhteiskunnalle 1000 - 2000 euroa.
Oman lentoyhtiön perustaminen maksaa 100 miljoonaa euroa, jolloin saadaan yksityiset helikopterit pois ensihoidosta.
Perheminusteri Krista Kiuru ,sd, pyysi nyt lisää 190 miljoonaa euroa soten suunnitteluun, johon kuuluu mm. apteekkarien ansiotason laskua.
Voi vain kuvitella, mitä maksaa toimivan yksityisen työterveyshoidoa alasajaminen. Siellä on asiakkaita 1,9 miljoonaa.
Tämä lopetus joudutaan nyt tekemään tasa-arvon vuoksi, sillä työterveyshoidossa on pääsdyt nopeammin lääkärinvastaanotolle.
Tässä muutamia esimerkkejä, miksi rahaa ei nyt riitä terveydenhuollon pohjasakalle, kuten hoitajille ja lääkäreille.
Heidän ainut tehtävä on suorittaa parlamentaaristen voimasuhteiden mukaan valittujen johtajien määräämiä tehtäviä taivuttaen itsensä johtosäännön alle. Miksi siitä pitäisi maksaa ekstraa.
Annettu 22,5 euroa on perittävä takaisin siinä sairaanhoitopiirissä, jossa se mentiin antamaan. Sekin raha on pois sairailta veronmaksajilta.
Jo nyt voidaan perheministeri Krista Kiurun mukaa tarvittaessa lainata hengityskoneita, maskeja, jsairaanhoitajia, injektioneuloja ym. tarvikkeita eri sairaanhoitopiirien välillä.
Miksi siis maksaa, kun voidaan tehdä ilmaiseksi.
Jatkossa on suunnitelmissa lääkäreiden 2 vuoden pakkotyö STM:n osoittamassa paikassa, koska lääkäreille on yhteiskunta maksanut koulutuksen.
Muuthan maksavat itse koulutuksensa, sillä muutoin pakkotyö koskisi kaikkia kirvesmiehestä lähtien.
Lisäbonuksena :
Jos lääkäri arvostelisi STM tai suosittelisi koronassa STM:n kansliapäälliköstä poiketen maskin käyttöä, sen ankeampaan paikkaan tulisi hallinnollisena rangaistuksena pakkosiirto.
Jos hoitajat eivät suostuisi maskittomaan maskipakolliseen työhön, he voivat erota sillä kehitysmaista saadaan edullisesti uusia hoitajia.
STM: n kansliapäällikkö jyrähtikin Kiuruveden hoitajille, koska nämä eivät olleet itse hankkineet itselle maskeja ja vanhuksia kuoli.
Eniten tämä vaikuttaa kuitenkin sairaanhoitokonsernien poliittisesti valittuihin johtajiin ja päättäjiin, koska nyt matkarajoitusten aikana he eivät ole päässeet matkustelemaan potilaiden kustannuksella eksoottisiin maihin eksoottisiin sairaaloita niitä tarkistelemaan.
Lämpimissä maissa nesteytys on hyvin tärkeää. - Anonyymi
Eipä taida olla hirveästi hoitajilla halua enää venyä jos toinen aalto iskee.
- Anonyymi
Koko terveydenhuolto on vain vahvistunut koronasta.
Kuka silloin pelvelee ketä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koko terveydenhuolto on vain vahvistunut koronasta.
Kuka silloin pelvelee ketä?Se lihoo, se kasvaa, se vahvistuu, ja sitten kun koittaa marraskuu.....
- Anonyymi
Ranskassa arvostetaan hoitotyötä.
"Ranskan hallitus ja ammattiliitot ovat sopineet yli kahdeksan miljardin euron paketista, jolla on määrä tukea sairaanhoitajien palkkoja ja sairaaloita, tiedotti uutistoimisto AFP maanantaina.
Sairaanhoitajat saavat 183 euron kuukausittaisen palkankorotuksen."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei91972Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1181186- 891185
Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51983Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli238961Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk63894Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253776- 81763
- 35699
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42663