Onko ns. "hoitosuhteesta" tehty hoitopakko veroparatiisi-sotessa ?

Anonyymi

Missä ovat kansalaisten ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeudet, jos vakavien autoimmuuni-reuma-tulehdus-kipusairauksien, hoidossa elintärkeät, toimintakyvyn kannalta välttämättömät, pitkään toimivasti käytössä olleet reseptilääkkeet, pakotetaan uusimaan lääkärikäynneillä, eikä Omakanta-palvelussa, tai apteekki-asioinnilla, kuten tähän asti.

Koronaviruksen riskiryhmiin kuuluvia, käytännössä kiristetään ja pakotetaan ALTISTUMAAN myös koronavirukselle, käskyttämällä heidät sote-asemille, ehtona välttämättömien reseptilääkkeiden uusimiselle. Lääkärimaksu on myös iso lovi, vähävaraisten köyhyyseläkeläisten budjetissa, kun jo nyt ovat tiukilla, valitsemassa ravinnon ja reseptilääkkeiden välillä, eivätkä tarvitsisi yhtään ylimääräistä laskua.

Ei pitäisi mennä pelottelun ja epävarmuuteen laittamisen, pakon kautta, vaan kuunnella ihmisiä itseään, jotka ovat parhaita asiantuntijoita, pitkään jatkuneiden sairauksiensa hoidossa, kun juurikin autoimmuuni-reuma-tulehdus-kipupotilaat ovat pitkään käyttäneet, toimivia reseptilääkkeitä ja saaneet sen arjen niin toimivaksi, kuin köyhyydessä voi, niiden välttämättömien reseptilääkkeiden uusimisella, säännöllisesti ja vakaasti tähän asti.

Veroparatiisi-sotea maksatetaan nyt köyhyyseläkeläisillä, heillä joilla ei mitään ole, kiristämällä elämälle välttämättömillä reseptilääkkeillä, jotka on toimiviksi todettu ja joilla ovat onnistuneet jo kymmeniä vuosia, hoitamaan vakavia autoimmuuni-reuma-tulehdus-kipusairauksiaan. Epävarmuus reseptilääkkeiden uusimisesta, pahentaa heti tulehduksia ja kipuja, vakavia sairauksia.

Terveydenhoidon nimissä sairastutetaan pahemmin, kun "hoitosuhteen" verukkeella, tehdäänkin lääkärissä-käynti-pakko, kiristämällä reseptilääkkeiden uusimisella, eli saatavuudella, eli kiristetään elintärkeillä, toimintakyvyn kannalta välttämättömillä tulehdus- ja kipulääkkeillä.

Kivunhoidostakin taisteltiin vuosikymmenet Suomessa, että saatiin edes jollekin tolalle, ovatko nyt rapauttamassa sitäkin, käskyttämällä ihmisiä, vieläpä köyhyyteen jätettyjä sairaus-kansaneläkeläisiä, veroparatiisi-soten maksajiksi, ehtona elämälle ja toimintakyvylle välttämättömien resepti-tulehdus- ja kipulääkkeiden saatavuudella.

1

231

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomessa veroparatiisi-sotepäättäjät, lääkärit, tutkijat ja tohtorit, THL, STM, eduskunnan yksipuoluejärjestelmä, tekevät kaikkensa, että Suomen oikeusvaltio murskataan ja kansalaisten oikeusturvan rippeetkin, poistetaan pitämällä 500 000:a vanhusta, vammaista ja pitkäaikaissairasta, äärimmäisessä köyhyydessä, ilman aitoa oikeusturvaa, aitoja ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeuksia.

      https://www.theguardian.com/us-news/2020/aug/08/doctors-medical-students-across-us-push-register-patients-vote

      Usa:ssa lääkärit ja osa terveydenhuollon toimijoista, toimii täysin päin vastoin, kuin Suomen veroparatiisi-sotelaiset, eli pyrkii turvaamaan potilaiden ja kansalaisten äänestysmahdollisuudet, oikeuksien puolustamisen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      135
      775
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      632
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      619
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      571
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      510
    7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      36
      475
    9. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      468
    10. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      261
      449
    11. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      93
      444
    12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      36
      401
    13. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      397
    14. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      86
      396
    15. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      395
    16. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      385
    17. 21
      382
    18. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      32
      376
    19. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    20. Kangasluoman kirjoitus Lapuan Sanomissa

      Ei voi kun nauraa. Nyt tämä henkilö ajaa säästöjä lakkauttamalla kouluja ja sitä myöten tapetaan sivukyliä. Kyseinen h
      Lapua
      49
      365
    Aihe