Missä ovat kansalaisten ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeudet, jos vakavien autoimmuuni-reuma-tulehdus-kipusairauksien, hoidossa elintärkeät, toimintakyvyn kannalta välttämättömät, pitkään toimivasti käytössä olleet reseptilääkkeet, pakotetaan uusimaan lääkärikäynneillä, eikä Omakanta-palvelussa, tai apteekki-asioinnilla, kuten tähän asti.
Koronaviruksen riskiryhmiin kuuluvia, käytännössä kiristetään ja pakotetaan ALTISTUMAAN myös koronavirukselle, käskyttämällä heidät sote-asemille, ehtona välttämättömien reseptilääkkeiden uusimiselle. Lääkärimaksu on myös iso lovi, vähävaraisten köyhyyseläkeläisten budjetissa, kun jo nyt ovat tiukilla, valitsemassa ravinnon ja reseptilääkkeiden välillä, eivätkä tarvitsisi yhtään ylimääräistä laskua.
Ei pitäisi mennä pelottelun ja epävarmuuteen laittamisen, pakon kautta, vaan kuunnella ihmisiä itseään, jotka ovat parhaita asiantuntijoita, pitkään jatkuneiden sairauksiensa hoidossa, kun juurikin autoimmuuni-reuma-tulehdus-kipupotilaat ovat pitkään käyttäneet, toimivia reseptilääkkeitä ja saaneet sen arjen niin toimivaksi, kuin köyhyydessä voi, niiden välttämättömien reseptilääkkeiden uusimisella, säännöllisesti ja vakaasti tähän asti.
Veroparatiisi-sotea maksatetaan nyt köyhyyseläkeläisillä, heillä joilla ei mitään ole, kiristämällä elämälle välttämättömillä reseptilääkkeillä, jotka on toimiviksi todettu ja joilla ovat onnistuneet jo kymmeniä vuosia, hoitamaan vakavia autoimmuuni-reuma-tulehdus-kipusairauksiaan. Epävarmuus reseptilääkkeiden uusimisesta, pahentaa heti tulehduksia ja kipuja, vakavia sairauksia.
Terveydenhoidon nimissä sairastutetaan pahemmin, kun "hoitosuhteen" verukkeella, tehdäänkin lääkärissä-käynti-pakko, kiristämällä reseptilääkkeiden uusimisella, eli saatavuudella, eli kiristetään elintärkeillä, toimintakyvyn kannalta välttämättömillä tulehdus- ja kipulääkkeillä.
Kivunhoidostakin taisteltiin vuosikymmenet Suomessa, että saatiin edes jollekin tolalle, ovatko nyt rapauttamassa sitäkin, käskyttämällä ihmisiä, vieläpä köyhyyteen jätettyjä sairaus-kansaneläkeläisiä, veroparatiisi-soten maksajiksi, ehtona elämälle ja toimintakyvylle välttämättömien resepti-tulehdus- ja kipulääkkeiden saatavuudella.
Onko ns. "hoitosuhteesta" tehty hoitopakko veroparatiisi-sotessa ?
1
159
Vastaukset
- Anonyymi
Suomessa veroparatiisi-sotepäättäjät, lääkärit, tutkijat ja tohtorit, THL, STM, eduskunnan yksipuoluejärjestelmä, tekevät kaikkensa, että Suomen oikeusvaltio murskataan ja kansalaisten oikeusturvan rippeetkin, poistetaan pitämällä 500 000:a vanhusta, vammaista ja pitkäaikaissairasta, äärimmäisessä köyhyydessä, ilman aitoa oikeusturvaa, aitoja ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeuksia.
https://www.theguardian.com/us-news/2020/aug/08/doctors-medical-students-across-us-push-register-patients-vote
Usa:ssa lääkärit ja osa terveydenhuollon toimijoista, toimii täysin päin vastoin, kuin Suomen veroparatiisi-sotelaiset, eli pyrkii turvaamaan potilaiden ja kansalaisten äänestysmahdollisuudet, oikeuksien puolustamisen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle441721Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2831709- 231578
- 961316
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71238Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101077Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii66986Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86960Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.66935Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko13921