Mökkitraktorissa on yhdistetty vaihteisto/peräöljy. Vaihtoväli ohjekirjan mukaa n 800-1600tuntia öljymäärä noin 50litraa riippuen kippivarauksesta. Tunteja tulee vuodessa vain muutamia. Öljynvaihto maksaa alkuperäisen speksin mukaisella öljyllä melkein 200e.
En ole vakavissani mutta kysyn kannattaisiko öljyt keittää muutaman vuoden välein jotta kosteuden saisi pois? Tiedän että 60-luvulla fordson majorin öljyjä keiteltiin pakkasella koska öljysihti saattoi vetää jäähän ja esim nostolaite lakkasi silloin toimimasta.
Miten öljyt kestävät hapettumista esim 10vuoden vaihtovälillä jos käyttötunteja 100? Hetkellisesti 100'c tuskin on ongelma.
Tästä vähän eloa palstalle.
Traktorin vaihteistoöljyn keittäminen
Anonyymi
1
203
Vastaukset 1
- Anonyymi
Ei luulisi 100 asteen lämmön vielä öljyä huonontavan. Moottoriöljy on kuumenpaa autossa n. 120 -130.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921642
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su4411150- 841095
- 681015
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t186993- 93877
- 65655
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on60642Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta171634- 37628