yhteiskunta lyttyyn.

Anonyymi

Jos yhteiskunta kyykyttää ja määräilee ja rankaisee ihmisiä, mutta ei myönnä omia virheitään eikä sortoaan, niin eikös olisi taas teloituksen paikka jollekin tai joillekin.

2

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ymmärrän kyllä jonkun yhteiskuntajärjestelmän vastustamisen, mutta en yhteiskunnan itsensä?

      Nykyelämä ei ole käytännössä mahdollista ilman järjestäytynyttä yhteiskuntaa! Miksi te anarkistit ette sitä tajua?

      Emme elä mitään kivikautta, jolloin pelkkä heimo tai suurperhe riittivät yhteisöksi. Jo pelkkä nykyisen ihmismäärän ravinnon tuottaminen vaatii hyvin tehokasta järjestelmää.

      Vai haluatteko te anarkistit palata kivikauteen? Mikä tarkoittaa korkeintaan kymmenien miljoonien ihmismäärää. Eli 7,5 miljardista ihmisestä pitäisi päästä eroon.

      Miten se tapahtuisi teidän neropattien mielestä?!

    • Anonyymi

      "yhteiskunta kyykyttää.."
      Kansahan on äänestyksellä valinnut tämän " yhteiskunnan"! Ei pitäisi olla valittamista jos on niin tehkää asialle jotain, menkää ja äänestäkää ja koettavaa tehdä mieleisenne yhteiskunta, tekoja eikä valittamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      92
      4493
    2. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      208
      3607
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      141
      3428
    4. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      229
      2703
    5. "Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä

      Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk
      Tv-sarjat
      21
      2341
    6. Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa

      Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk
      Maailman menoa
      43
      2338
    7. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      83
      2191
    8. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      52
      2123
    9. Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?

      Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella
      Tv-sarjat
      11
      2076
    10. Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?

      Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.
      Tv-sarjat
      0
      1983
    Aihe