yhteiskunta lyttyyn.

Jos yhteiskunta kyykyttää ja määräilee ja rankaisee ihmisiä, mutta ei myönnä omia virheitään eikä sortoaan, niin eikös olisi taas teloituksen paikka jollekin tai joillekin.
2110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ymmärrän kyllä jonkun yhteiskuntajärjestelmän vastustamisen, mutta en yhteiskunnan itsensä?

Nykyelämä ei ole käytännössä mahdollista ilman järjestäytynyttä yhteiskuntaa! Miksi te anarkistit ette sitä tajua?

Emme elä mitään kivikautta, jolloin pelkkä heimo tai suurperhe riittivät yhteisöksi. Jo pelkkä nykyisen ihmismäärän ravinnon tuottaminen vaatii hyvin tehokasta järjestelmää.

Vai haluatteko te anarkistit palata kivikauteen? Mikä tarkoittaa korkeintaan kymmenien miljoonien ihmismäärää. Eli 7,5 miljardista ihmisestä pitäisi päästä eroon.

Miten se tapahtuisi teidän neropattien mielestä?!

Äänestä

"yhteiskunta kyykyttää.."
Kansahan on äänestyksellä valinnut tämän " yhteiskunnan"! Ei pitäisi olla valittamista jos on niin tehkää asialle jotain, menkää ja äänestäkää ja koettavaa tehdä mieleisenne yhteiskunta, tekoja eikä valittamista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jos yhteiskunta kyykyttää ja määräilee ja rankaisee ihmisiä, mutta ei myönnä omia virheitään eikä sortoaan, niin eikös olisi taas teloituksen paikka jollekin tai joillekin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu