Ylenpalttinen sosiaaliturvamme

Passivoi ja vähentää työhaluja. Onko oikein?

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi mennä myymään jylhäänsä revaliaan, jos kelagold ei kiinnosta, gloryholessa tuenaa hyvin.

    • Kysymys on hyvä, mutta vastauksen antaminen ei ole yksiselitteistä, koska ongelma on varsin filosofinen ja asiaan pureutuminen edellyttäisi monitahoista pohdintaa.

      Kysymys siitä, onko joku oikein vai väärin, sopii huonosti tähän. Parempi olisi tarkastalla asiaa niin, että onko se viisasta ja järkevää joitakin muita tavoitteita vasten. Esim. ympäristönsuojelun kannalta se voisi olla todella hyvä asia, mutta verotulojen keräämisen kannalta huono jne.

      Mutta en lähde pohtimaan syvemmälle, koska tehtävä on haastava kuten sanoin. Otan kuitenkin pari verrokkia, joista presidentti Niinistökin otti yhden esille. Niinistö pelkää, että idea siitä, ettei velkoja tarvitse maksaa takaisin, voi passivoida ihmisiä ja johtaa työn vieroksuntaan. Vastaavasti voi sanoa, että rikastuminen voi passivoida ihmisiä. Siltä kannalta on hyvä, jos yhteiskunta pitää huolta siitä, ettei ihmisillä ole mahdollisuuksia rikastua liikaa.

      Työmarkkinoiden kannalta ihmisiä passivoi esim. lasten hankinta, vanheminen ja lapsuus. Näitä kaikkia olisi syytä välttää. Myös koko käsite vapaa-ajasta ja yöunista on omiaan passivoimaan ihmisiä. Passivoitumisen haasteet tuntuvat loputtomilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      122
      4825
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      185
      4518
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      117
      1942
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1711
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1482
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      7
      1259
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      376
      1216
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      75
      1145
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1055
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      1008
    Aihe