https://koulutukset.te-palvelut.fi/kt/677729?locations=Tampere&announced=0&sort=1
Työvoimakoulutus on opiskelijalle maksutonta. Kustannuksia opiskelijalle tulee erilaisista henkilökohtaisista luvista kuten ADR-ajolupa, ammattipätevyyslupa, ajokorttilupa, yhteensä n. 150 €.
,,,,,,,
Itse maksoin omastani monta tonnia! omalla tyolläni!
Taas syrjitään suomalaisia.
Kuormaauto kortti matuille vain 150 e. eikä sitäkään tarvi itse maksaa
18
76
Vastaukset
- Anonyymi
Täytyyhän ne luvat olla.muuten ei pääse ajelemaan ihmisten päälle.
- Anonyymi
https://koulutukset.te-palvelut.fi/kt/693325?searchPhrase=Kuljetusalan koulutus&&&announced=0&sort=1
Maksaako tämä, ei.. - Anonyymi
C-kortin saa suomalainen edelleenkin täysin ilmaiseksi armeijasta, jos vaan on tarvetta.
Lisäksi vastaavia kursseja järjestetään ympäri suomen, mutta ongelmana on ollut, että suomalaisia hakijoita on kovin vähän.
Tässä esimerkkinä vastaava työttömille järjestettävä kurssi, yhteishinta 150 € (hinta mainitaan PDF-esitteessä)
https://takk.fi/fi/koulutus/id/yhdistelmaajoneuvonkuljettajan-koulutus/- Anonyymi
Mutta armeijakin tekee lajittelua. Varusmiespalveluksessa oleva nainen pääsee kyllä kuorma-auton rattiin, mutta ei kelpaa yhdistelmäkuskiksi vaikka siviilistä olisi kokemusta.
Ei sitä kortilla ajella ihmisten päältä.
Mitä mieltä? =)- Anonyymi
Niin....kyllä se vaatii allahin tuen.
- Anonyymi
Hakekaa suomalaisnuoret tuohon koulutukseen. Jos ei teitä hyväksytä kurssille niin vaatikaa kirjallinen selostus siitä miksi kurssi on vain maahanmuuttajille. Tehkää myös valitus suomalaisten syrjimisestä. Vaikka sinne eu tuomioistuimeen mistä yleensä tulee vain sanktioita suomelle. Ei työpaikka ilmoituksissakaan saa syrjiä, iän , uskonnon tai rodun takia. Jos eu sallii tuon "positiivisen syrjinnän niin sitten vaikka Haagiin asti. Tuon on loputtava.Tuo ei ole oikein millään mittapuulla.
- Anonyymi
Onko ajokorttikoulutuksen läpäisyvaatimukset samat kuin yleensä?
Annetaanko helpotusta kielitaidon puutteen tai heikon kielitaidon vuoksi kokeissa suoriutumisesta? - Anonyymi
Somalit pitää työllistää, että saavat maksaa veroja köyhään Suomeen!😷😷😷
- Anonyymi
Sitä päivää on turha odottaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sitä päivää on turha odottaa.
Mikähän oli Parkanon kuorma autokuskin Etnisyys ? luulisin jo kantasuomalaisen olevan jo rajuissa iltalehtien syytteissä ?
- Anonyymi
Niillä on jo töitä. sompun aika menee siihen että omat lukuisat tuet eivät vain pääse menemään sekaisin. Varsinkin jos niitä kuittaa useammasta maasta. Oman aikansa vie kelapykälien muuttuminen ja niiden sovittaminen omiin tukiin. Ilmankos pitää käydä mokadishussa välillä viettämässä laatuaikaa. Ei ne muuten tila-autoilla ajelisi. Vähä-älyisten päättäjien pitäisi jo herätä, se taitaa olla toive ajattelua. somalit on kusettaneet viranomaisia jo 30v.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niillä on jo töitä. sompun aika menee siihen että omat lukuisat tuet eivät vain pääse menemään sekaisin. Varsinkin jos niitä kuittaa useammasta maasta. Oman aikansa vie kelapykälien muuttuminen ja niiden sovittaminen omiin tukiin. Ilmankos pitää käydä mokadishussa välillä viettämässä laatuaikaa. Ei ne muuten tila-autoilla ajelisi. Vähä-älyisten päättäjien pitäisi jo herätä, se taitaa olla toive ajattelua. somalit on kusettaneet viranomaisia jo 30v.
N viranomaisetkin tekee vain työtään. Ne täyttää rastiruutuun sovelluksen ohjelmaan tiedot ja jos tietokone on ohjelmoitu niillä rukseilla antamaan rahaa niin sitten viranomainen siirtää rahat tilille.
Ei niiden tehtävä ole miettiä mikä on oikein paitsi tietysti jos suomalaisen nimen omistaja anoo esim muuttoapua niin silloin viranomainen päättää ihan omaa nautintoaan lisätäkseen että "ei tipu".
- Anonyymi
Kun ulkomaalaisia näin autetaan rikastumaan suomalaisten kustannuksella niin seuraava askel kerrottiinkin "Ulosottomiehet"-dokumenttisarjassa.
Heille lahjoitetaan suuret asunnot, joiden huoneita vuokraavat edelleen hintaan 400€/huone/kk. KELA maksaa kolmion vuokran ulkomaalaisen päävuokraajan puolesta ja itse hän saa kerättyä 1200€/kk ilmaista rahaa.
Onneksi olkoon te vihervasemmiston äänestäjät jotka sitten häädetään kodeistanne kunhan tämä politiikka vielä hieman etenee Britannian suuntaisesti. - Anonyymi
Entäs kuka maksaa mamuille ja somaleille autot?!! Täällä järvenpäässäkin huomaa lähes kaikilla ikilusmuilla somaleilla uudehkot autot ja töissä ne ei käy ja kävin pari päivää sitten Helsingissä niin siellä ne mamut vasta kruisaililin autoilla, kelako heille kustantaa autot? Ja verot nousee
- Anonyymi
Alkaakohan ne kouluttaa niitä ilmaiseksi lentäjksikin, että saadaan tännekin kunnon 911.
- Anonyymi
Pitää ottaa ote trafin sivuilta ja pitää osata lukea ja kirjoittaa, karsii aika monta maahanmuuttajaa pois. Puhumattakaan laskutaidoista.
- Anonyymi
Pitää olla b kortti joten mitä sinä sössötät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984842Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113860Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371344
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701333En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5831253- 531135