laitan kevennyksesi muutaman lainauksen Einsteinilta. Lukiessaan hänen sanailujaan (niitä on paljon, googlattavissa) tajuaa, ettei hän ollut rationalisti syvemmässä merkityksessä.
A person who never made a mistake has never tried something new
All religions, arts and sciences are branches of the same tree
I love to travel, but I hate to arrive
Unthinking respect of authority is the greatest enemy of truth
I believe in intuitions and inspirations. I sometimes feel that I´m right. I do not know that I am.
Quotes, Einstein
6
184
Vastaukset
Rationaalisuus voi olla ihmisen eräs ominaisuus ilman, että se määrittelisi hänen koko luonteensa, persoonallisuutensa, kykynsä ja taipumuksensa. Itsessään jo evoluutio takaa sen, ettemme voi olla täysin rationaalisia olentoja, vaan meissä vaikuttavat edelleen aikojen muinaishämäristä asti perityt rakenteet, joiden tuottama kokemusmaailma ja käytös voivat olla kaukana rationaalisesta, systemaattisesta ja analyyttisesta ajattelusta.
Minulla ei ole mitään rationalisuutta ja logiikkaa vastaan, mutta on mielenkiintoista että yksi 1900-luvun merkittävimmistä ajattelijoista antoi niin paljon painoarvoa mielikuvitukselle ja jopa mystiselle kokemukselle. Viim.mainittu ei tosin ollut uskonnollista lajia.
Ehkä se on nähtävissä siinä valossa, että kun hän loi yleisen suhteellisuusteorian ajatusrakennelman, hän kävi jossain, missä kukaan ei ollut ennen käynyt. Niin kuin star trekissä sanotaaniowa kirjoitti:
Minulla ei ole mitään rationalisuutta ja logiikkaa vastaan, mutta on mielenkiintoista että yksi 1900-luvun merkittävimmistä ajattelijoista antoi niin paljon painoarvoa mielikuvitukselle ja jopa mystiselle kokemukselle. Viim.mainittu ei tosin ollut uskonnollista lajia.
Ehkä se on nähtävissä siinä valossa, että kun hän loi yleisen suhteellisuusteorian ajatusrakennelman, hän kävi jossain, missä kukaan ei ollut ennen käynyt. Niin kuin star trekissä sanotaanOnhan se mielenkiintoista, mutta valitettavasti tätä asiaa koskevat korkeammalle menevät pohdinnat tuppaavat kaatumaan siihen, että uskovaiset koettavat ratsastaa Einsteinin auktoriteetilla ja tuputtaa taikauskoa vääristellen Einsteinin sanomisia. Itse olisin valmis näkemään, että siinä missä intuitiopohjainen ja jopa mystiikkaan lipuva ajattelu on evoluutiomekanismien tuottamana syystäkin olemassa, niin annettakoon sille tilansa ja suotakoon sille mahdollisuus avartaa tapaamme tarkastella asioita. Kun se nyt tässä on olemassa, niin käytettäköön sitä eettisesti oikein, kaikki hyöty irti ottaen. Aivan kuin ihmiskäden voi laittaa nyrkkiin ja lyödä toista naamaan tai sitten näpertää sillä jotain yleishyödyllistä, voi intuitiota käyttää eri tavoin.
- Anonyymi
iowa kirjoitti:
Minulla ei ole mitään rationalisuutta ja logiikkaa vastaan, mutta on mielenkiintoista että yksi 1900-luvun merkittävimmistä ajattelijoista antoi niin paljon painoarvoa mielikuvitukselle ja jopa mystiselle kokemukselle. Viim.mainittu ei tosin ollut uskonnollista lajia.
Ehkä se on nähtävissä siinä valossa, että kun hän loi yleisen suhteellisuusteorian ajatusrakennelman, hän kävi jossain, missä kukaan ei ollut ennen käynyt. Niin kuin star trekissä sanotaanIntuition mukaan voi hyvinkin edetä, eikä se sulje pois rationaalisuutta. Intuitio antaa valistuneita arvauksia. Sitä parempia, mitä enemmän on tietoa. Tieteessä intuitio voi kertoa, mistä vastausta kannattaisi etsiä, mutta ilman sitä rationaalista arviointia pelkkä arvaus on arvoton.
- Anonyymi
Jonkunlainen kooste ja vähän kai kantaa ottavaakin tekstiä Einsteinin mietteistä ihmisenä olemisen tiimoilta:
https://sillysutras.com/?s=Einstein
🤔En ole tutustunut asiaan mitenkään hirveän syvällisesti, mutta Einsteinilla vaikuttaa olleen kiinnostava ja sympaattinen näkemys elämästä, hän otti kantaa myös tieteen ulkopuolisiin aiheisiin (kuten rauhanaatteeseen ym).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?843402- 252014
- 1941924
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3411316Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell841279Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale891137- 82923
Varoitus kyläläisille Suomussalmella
Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo12915Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.23845Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha61790