Quotes, Einstein

laitan kevennyksesi muutaman lainauksen Einsteinilta. Lukiessaan hänen sanailujaan (niitä on paljon, googlattavissa) tajuaa, ettei hän ollut rationalisti syvemmässä merkityksessä.
A person who never made a mistake has never tried something new

All religions, arts and sciences are branches of the same tree

I love to travel, but I hate to arrive

Unthinking respect of authority is the greatest enemy of truth

I believe in intuitions and inspirations. I sometimes feel that I´m right. I do not know that I am.

6

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rationaalisuus voi olla ihmisen eräs ominaisuus ilman, että se määrittelisi hänen koko luonteensa, persoonallisuutensa, kykynsä ja taipumuksensa. Itsessään jo evoluutio takaa sen, ettemme voi olla täysin rationaalisia olentoja, vaan meissä vaikuttavat edelleen aikojen muinaishämäristä asti perityt rakenteet, joiden tuottama kokemusmaailma ja käytös voivat olla kaukana rationaalisesta, systemaattisesta ja analyyttisesta ajattelusta.

      • Minulla ei ole mitään rationalisuutta ja logiikkaa vastaan, mutta on mielenkiintoista että yksi 1900-luvun merkittävimmistä ajattelijoista antoi niin paljon painoarvoa mielikuvitukselle ja jopa mystiselle kokemukselle. Viim.mainittu ei tosin ollut uskonnollista lajia.
        Ehkä se on nähtävissä siinä valossa, että kun hän loi yleisen suhteellisuusteorian ajatusrakennelman, hän kävi jossain, missä kukaan ei ollut ennen käynyt. Niin kuin star trekissä sanotaan


      • iowa kirjoitti:

        Minulla ei ole mitään rationalisuutta ja logiikkaa vastaan, mutta on mielenkiintoista että yksi 1900-luvun merkittävimmistä ajattelijoista antoi niin paljon painoarvoa mielikuvitukselle ja jopa mystiselle kokemukselle. Viim.mainittu ei tosin ollut uskonnollista lajia.
        Ehkä se on nähtävissä siinä valossa, että kun hän loi yleisen suhteellisuusteorian ajatusrakennelman, hän kävi jossain, missä kukaan ei ollut ennen käynyt. Niin kuin star trekissä sanotaan

        Onhan se mielenkiintoista, mutta valitettavasti tätä asiaa koskevat korkeammalle menevät pohdinnat tuppaavat kaatumaan siihen, että uskovaiset koettavat ratsastaa Einsteinin auktoriteetilla ja tuputtaa taikauskoa vääristellen Einsteinin sanomisia. Itse olisin valmis näkemään, että siinä missä intuitiopohjainen ja jopa mystiikkaan lipuva ajattelu on evoluutiomekanismien tuottamana syystäkin olemassa, niin annettakoon sille tilansa ja suotakoon sille mahdollisuus avartaa tapaamme tarkastella asioita. Kun se nyt tässä on olemassa, niin käytettäköön sitä eettisesti oikein, kaikki hyöty irti ottaen. Aivan kuin ihmiskäden voi laittaa nyrkkiin ja lyödä toista naamaan tai sitten näpertää sillä jotain yleishyödyllistä, voi intuitiota käyttää eri tavoin.


      • Anonyymi
        iowa kirjoitti:

        Minulla ei ole mitään rationalisuutta ja logiikkaa vastaan, mutta on mielenkiintoista että yksi 1900-luvun merkittävimmistä ajattelijoista antoi niin paljon painoarvoa mielikuvitukselle ja jopa mystiselle kokemukselle. Viim.mainittu ei tosin ollut uskonnollista lajia.
        Ehkä se on nähtävissä siinä valossa, että kun hän loi yleisen suhteellisuusteorian ajatusrakennelman, hän kävi jossain, missä kukaan ei ollut ennen käynyt. Niin kuin star trekissä sanotaan

        Intuition mukaan voi hyvinkin edetä, eikä se sulje pois rationaalisuutta. Intuitio antaa valistuneita arvauksia. Sitä parempia, mitä enemmän on tietoa. Tieteessä intuitio voi kertoa, mistä vastausta kannattaisi etsiä, mutta ilman sitä rationaalista arviointia pelkkä arvaus on arvoton.


    • Anonyymi
      • En ole tutustunut asiaan mitenkään hirveän syvällisesti, mutta Einsteinilla vaikuttaa olleen kiinnostava ja sympaattinen näkemys elämästä, hän otti kantaa myös tieteen ulkopuolisiin aiheisiin (kuten rauhanaatteeseen ym).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. VVM Riikka Purra ministerin asemassaan valehteli ja rikkoi perustuslakia.

      Valtiovarainministeri Riikka Purra (PS) kiisti Ylen ykkösaamussa luvanneensa ennen vaaleja, ettei pienituloisilta leikat
      Politiikka
      80
      14218
    2. Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purran eroa ministerin tehtävästä

      Riikka Purra on toistuvalla valehtelullaan osoittanut olevansa epärehellinen henkilö. Perustuslain kohdassa 60 § edell
      Maailman menoa
      96
      7139
    3. Purra ennen vaaleja: "pienituloisten etuuksista leikkaaminen ei meille käy"

      "...perussuomalaisten ero muun muassa kokoomukseen, joka haluaa leikata pienituloisten etuuksista, se ei meille käy."
      Maailman menoa
      82
      3899
    4. Toksinen persuvasemmisto

      Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k
      Maailman menoa
      25
      2917
    5. Rikkaiden ja yritysten veroaleen ei ole varaa

      Ei pieni Suomi pysty elättämään vanhenevaa väestöä nykyisellä veroasteella. Ainakin 5-prosenttiyksikköä pitää kokonaisve
      Maailman menoa
      41
      2544
    6. Olet nainen saanut tänä vuonna pömppövatsan itsellesi?

      Ikäväkö se aiheutti?
      Ikävä
      78
      2076
    7. "Minua ei kiinnosta opiskelu eikä töissä käyminen"

      Voiko lausunnosta päätellä lainkaan mikä puolue saattaisi ajaa tuollaisen kansalaisen elämäntavan mahdollistamista? htt
      Maailman menoa
      90
      2009
    8. Huomentaaaa

      Hyvää huomenta.... Tiiätkö kuinka vaikeata susta on ottaa mitään selvää ja ymmärtää yhtään mitään? Mukavaa päivää... sil
      Ikävä
      36
      1910
    9. Mitä Purra oikeasti sanoi ennen vaaleja...

      ...pienituloisten leikkaamisesta? Tässä se on. "Esimerkiksi se, mistä aiotaan leikata, perussuomalaisten ero muun muass
      Maailman menoa
      105
      1881
    10. Tikkunenällä on kovat luulot itsestään

      Mut ei tarjottavana muuta kuin katkeruutta, ilkeyttä ja ilkeä luonne hyih.. oikea miesten nielijä Onneksi kaivatullani
      Ikävä
      13
      1729
    Aihe