Onko Raamatussa maailman henki sanaparia?
Mitä maailman henki tarkoitta? Mitä se saa aikaan?
Anonyymi
23102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
helluntailaisuudessahan paljon puhutaan juurikin siitä "maailman hengestä, maailman ihmisistä", vaan kun tiedän paljon tavallisia kristittyjä , jotka ei elämässään niissä "lätäköissä" missä useimmat helluntailaiset ovat rypeneet . . . vähän kun
"avaa silmiään" voi löytää upeita ihmisiä, joiden "sydän" enemmän kuin jonkun, joka "uskoon tullut . . . ei ihminen miksikään muutu, luonteeltaan, . . .
Ihmiset ovat sekavuuden tilassa. Yleistys, hengellisyyden puolelta analyysin mukaan. Joh.Ilm.17 luvussa kerrotaan portosta, joka ratsastaa pedolla.Ja juo viiniä ja on ihan sekaisin.Se kuvaa tätä maailman henkeä, joka sekoittaa ihmisten päät. Monien, ei kaikkien.Valitut, hyvin rakkaudella halitut, eivät juovi SIITÄ VIINISTÄ, jossa on heidän ,Kristuksen omienomaa murhattua vertaan.
Se viini ihmisiä tappelemaan keskenään.Tämä koskee uskoviakin, joitakin heistä, viinistä humaltuneita. Maailman henki saa ihmiset/ määräosan uskoviakin, rakastamaan tätä maailmaa, joka on täynnä turhuutta. Turhuuden rakastaminen on...
Jumalan tahto on että ihmisen mieli on SELKEÄ ja sydämmestämme, sielustamme, mielestämme rakastamme Jeesusta. Enemmän kuin uutta autoa, taloa, leveää leipää.
Jeesus on kiinnostunut vain sinun rakkaudestasi.Hän on kiinnostunut siitä rakastatko Häntä KAIKESTA sydämestäsi, sielustasi ja hengestäsi.
Jumalan kansa loistakoon Jumalan evankeliumin valoa näinä totisesti viimeisinä päivinä.
Pää kumarassa,Commandohauis
Kyllä, asia oikein ymmärretty, aamen. Viini humalluttaa ja ihmiset ovat humalassa järkevyyttä vailla.
Homoliitot
Äänestetään valehtelijoita uudelleen vaaleissa (jopa uskikset jotkut)
Jne
Maailman henki tarkoittaa jumalattomuutta, nk. jumalatonta mielialaa. Suorana "sanaparina" tuota en muista... mutta esim. sanonta "tämä maailma" löytyy.
Matt. 13:22
Mikä taas orjantappuroihin kylvettiin, on se, joka kuulee sanan, mutta tämän maailman huoli ja rikkauden viettelys tukahuttavat sanan, ja hän jää hedelmättömäksi.
Luuk. 20:34 Niin Jeesus sanoi heille: "Tämän maailmanajan lapset naivat ja menevät miehelle.
Suomenkielessä sana "maailma" tarkoittaa mm.
a) maailmaa, maapalloa ja sen väkeä, jossa elämme.
b) jumalatonta ihmiskunta, sen tapoja, "henkeä" eli ilmapiiriä.
Suomeksi sanalla "henki" on useita eri merkityksiä:
a) Henkiolento
b) Ihmisen sisäinen, elämää ylläpitävä voima. Kuollessa "ihmiseltä meni henki". Henkirikos...
c) Ihmisen eräänlainen sisäinen "sielu", tosin sielu ja henki ovat kaksi eri asiaa.
d) Ihmisen sisällä vaikuttava ilma / happi: "Vedä syvään henkeä...!"
e) Mieliala, ilmapiiri: henki.
f) Hengellisyys, liittyy lähinnä kristinuskon termeihin, eli viittaa kristillisten asioiden kiinnostukseen ja toimintaan. Muissa uskonnoissa on toiset, omat, vastaavat terminsä.
Kun laitat sanan "maailman" (mikä tahansa sana) juuri tuossa muodossa, linkin vas. yläkulmassa olevaan sanahakuun, sekä avaat oikealta, haluatko löytää sanan esim. koko Uudesta testamentista tai Evankeliumista, valitse se. Samoin se Raamattu, josta sanaa haet. Jos laitat perussanan perään tähden *, eli: maailma*, etsii se sanat jotka alkavat noilla kirjaimilla.
https://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible
Näin, jos ei muista sanamuotoa, eli sen päätettä, voi etsiä kirjanyhdistelmän loppuineen. Maailm* jne.
~
"Suomenkielessä sana "maailma" tarkoittaa mm.
a) maailmaa, maapalloa ja sen väkeä, jossa elämme.
b) jumalatonta ihmiskunta, sen tapoja, "henkeä" eli ilmapiiriä."
Korjaus. A-kohta meni oikein. Mutta hengellisessä merkityksessä "maailma" ja "maailman henki" eivät ole suomen kielen, vaan uskovien kehittämän vertauskuvallisen "kaanaan kielen ilmaisuja".
Se ei kyllä ihan noinkaan ole kieliopillisesti, merkityksellisesti ja syntyhistoriallisesti.Vaikkakin se on helposti väärin ymmärrettävissä. Onko sulla historiallinen lähdeluettelo tähän " uskovien kehittämään ilmaisuun nimeltä maailman henki ja linkkiä? Kommentti kirjoituksesi loppuosaan.
Commandohauis.
No, joo. Mutta suomenkieltä kuitenkin, vaikkakin uskonnollinen sanonta.
Itseasiassa, ei yksin uskovaisten käyttämää sanontaa, vaan myös nk. maailmallisten ihmisten.
Etenkin brittiläisissä ja ranskalaisissa elokuvissa törmää tähän, varsinkin nk. haureuden eli nk. aviopettämisen kohdalla: "Ymmärrättehän te, olemmehan kaikki maailmanmiehiä" (men of the world). Luvattoman suhteen kohdalla: "Hienoa, te ymmärrätte, olette todella maailmannainen!"
Eli, joskin ehkä alkuperältään uskonnollinen sanonta, tietyissä kulttuureissa sana myös nk. "maailmanihmisten" käyttämänä jakaa uskonnolliset ei-uskonnollisiin. Sanontaa käytetään useimmin nk. vapaissasuhteissa elävien kohdalla.
"Onko sulla historiallinen lähdeluettelo tähän " uskovien kehittämään ilmaisuun nimeltä maailman henki ja linkkiä?"
Linkkiä ei ole. Opin "kaanaan kielen" itse jo pikkulapsena. Helluntailaisten - ym. uskovaisten - käyttämästä hengellisestä puheenparresta on julkaistu myös "Kaanaan kielen käsikirja". Sieltä löytyvät kaikki termit halleluja kukkuloista alkaen.
Kaanaan kielen sana maailma: hengellisissä piireissä maailma on yleensä negatiivinen ilmaus, jolla tarkoitetaan usein sanan perusmerkityksen lisäksi eräänlaista Jumalan vastavoimaa. Maailman henki on loogisesti siihen liittyvä Jumalan hengen vastavoima.
"Ymmärrättehän te, olemmehan kaikki maailmanmiehiä" (men of the world). Luvattoman suhteen kohdalla: "Hienoa, te ymmärrätte, olette todella maailmannainen!"
Maailmanmies/maailmanainen tarkoittavat luontevasti joka ympäristössä käyttäytyvää henkilöä, jolla on riittävästi elämänkokemusta. Elämänkokemus ei tarkoita, että on kokeillut kaikkea itse. Se voi myös tarkoittaa, että on tutustunut ihmisluontoon. Eivätkä ihmisyyteen liittyvät asiat tule enää suurena järkytyksenä.
"Sanontaa käytetään useimmin nk. vapaissasuhteissa elävien kohdalla.
Selittelet nyt ihan omiasi. Maailmanmies/nainen määritellään sanakirjoissa 1) sivistynyt henkilö, joka hallitsee käytöstavat eri ympäristöissä 2) elämää nähnyt henkilö, jolle mikään inhimillinen ei ole vierasta.
Maailmanmies/nainen ajattelee, että sellaista on elämä, eikä se moralisoimalla muuksi muutu. Toisen elämän kauhistelu on maailman hyödyttömin harrastus. Moraali joko lähtee omasta sisimmästä, tai sitten ei. Vain itseensä voi vaikuttaa.
Maailman henki ei tarkoita ihmistä vaan saatanan alaista henkivaltaa.
Maailman henki vaikuttaa jumalattomissa ja he tekevät kaikkea pahaa.
Suomen laki suojelee rikollisia. Esim. Kuusankoski vai mikä paikka, jossa yritettiin käsin murhata perussuomalainen arabin näköisen toimesta, muslimi taitaa olla... Tekijöille tulee pikkutuomiot jos kiinni jäävät.
Maailman mies on ihan eri juttu ku Maailman henki.
Kaanaan kielen ilmaisu maailman henki tarkoittaa ajassa kulloinkin liikkuvia asenteita ja asioita. Ilmaisu on saanut ilmeisesti alkunsa Paavalin sanoista: te olette maailmassa, mutta ette maailmasta.
Kaikki maailmassa ei ole pahaa, eikä maailmasta ole tarkoitus vetäytyä. Kristitty voi myös vaikuttaa maailmaan. Mutta samalla kristitty tietää kuuluvansa Jumalalle ja olevansa täällä vain kauttakulkumatkalla. Kristitty marssii maailmassa ollessaan erilaisen - taivaallisen - musiikin tahtiin.
Kaanaan kieli myös elää jatkuvasti. Nuoriso on luonut uusia some-viesittelyyn sopivia kaanan kielen ilmaisuja, kuten:
ruksata = rukoilla
ylkätä = ylistää
ksj = kiitän sinusta Jumalaa
wwjd= what would Jesus do? Mitä Jeesus tekisi?
Rauhan minä jätän teille: minun rauhani-sen minä annan teille. En minä anna teille, niinkuin maailma antaa. Älköön teidän sydämenne olko murheellinen älköönkä peljätkö."
ST
Tässä:
1. Kor. 2:12 Mutta me emme ole saaneet maailman henkeä, vaan sen Hengen, joka on Jumalasta, että tietäisimme, mitä Jumala on meille lahjoittanut;
12 Mutta emme ole saaneet tämän maailman henkeä, vaan sen Hengen, joka Jumalasta on, että me tietäisimme, mitä meille Jumalalta annettu on,
12 Now we have received, not the spirit of the world, but the spirit which is of God; that we might know the things that are freely given to us of God.
Siinähän se oli. Maailman henki ei tietenkään tarkoita demonia, vaan omasta sisimmästä lähteviä asenteita ja reaktioita, jotka eivät ole Jumalan mielen mukaisia. Niistä Paavali korinttolaiskirjeessä kirjoittaa. Hän mainitsee mm. uskovaisten keskinäiset riidat, kasvamattomuuden sekä saarnaajien perässä juoksemisen. Ja kysyy: "Onko Kristus jaettu?" Hyvä kysymys tänäänkin.
Kyseessä on saatanan henkivalta ja sen vaikutus ihmisväestöön. Se ei kunniouta Jumalan tahtoa. Tämä Jumalan tahtoa vastustava henkivalta/henki vaikuttaa ihmisiin, jumalattomiin siten että synnistä tehdään hyväksyttyä.
Maailman laajuinen homosyntiliitojen syntihyväksyntä on kauhistuttava esimerkki. Ihmiset muuttuvat yhä selvem,in 2.Tess.3 kuvauksen kaltaiseksi.
Markku Veilon sanat ovat jääneet mieleeni: 2.Tess 3 ihmiskuvaus koskee jumalattomien lisäksi seurakunnasta yksittäisiä ihmisiä.
Commandohauis
Et aiemmin vastannut kysymyksiini sinun omasta tilastasi ja toimistasi !
Eli kuinka monta kertaa olet katsonut naista /naisen kuvia himoiten ?
Siis aiemmin kysyin, mutta sinä et vastannut:
----------------------
Montaako naista olet katsonut/vilkaissut himoiten ?
Montaako kuvaa naisesta olet katsonut himoiten ?
Montako kertaa olet mielessäsi miettinyt jotain naista tyydyttäessäsi itse itseäsi ?
-------------------------
Aloittaja, oletko lukutaitoinen? On syytä epäillä.
Eläkehenkeä kai.
Jeremia:
29:11 Sillä minä tunnen ajatukseni, jotka minulla on teitä kohtaan, sanoo Herra: rauhan eikä turmion ajatukset; minä annan teille tulevaisuuden ja toivon.
Vähän epäreilua, Jumala laittoi meidät maailmaan, mutta kieltää meiltä maailman rakastamisen.
Elät täydellisessä hengellisessä pimeydessä. Kuvaa hyvin näitä palstoja. Hyvä ,ettet pääse jäseneksi helluntaisrk:aan.