Onko minkälaisia kokemuksia Annalasta ja sen toiminnasta?
Onko johtaja siellä osaava? Entäs muut työntekijät?
Saavatko asukkaat kunnollista niin henkistä kuin fyysistä hoivaa? Ruoka riittävää ja laadukasta? Onko aktiviteetteja? Hygienia, peseytyminen tai sauna?
Miten sukulaisiin, läheisiin tai tuttaviin suhtaudutaan? Onko vierailuaikoja tms?
Onko korona nyt sekoittanut siellä toimintaa?
Onko Vampulassa kylällä mitään palveluja joita asukas tai vierailija voi hyödyntää?
Onko johtaja siellä osaava? Entäs muut työntekijät?
Saavatko asukkaat kunnollista niin henkistä kuin fyysistä hoivaa? Ruoka riittävää ja laadukasta? Onko aktiviteetteja? Hygienia, peseytyminen tai sauna?
Miten sukulaisiin, läheisiin tai tuttaviin suhtaudutaan? Onko vierailuaikoja tms?
Onko korona nyt sekoittanut siellä toimintaa?
Onko Vampulassa kylällä mitään palveluja joita asukas tai vierailija voi hyödyntää?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Johtaja on on hyvä, suurin osa hoitajista mutta lienee joukossa muutama alanvaihtajakin..
Liittyykö kentiäs liäteala?
Tapaamiset ovat kuin elokuvista konsanaan. Pleksi välissä. Koronaan vetoaminen alkaa väsyttää. Kyllä siellä muitakin käy syystä tai muusta, mutta sukulaiset on rajattu pleksin toiselle puolelle.
Kurkkaa Facebookista Annalan tunnelmia:Vanhuspalvelut Huittinen.
Tässä vielä kaupungin sivuilta löytyvä ohjeistus tapaamisista tällä hetkellä.
Hallitus suosittelee, että ympärivuorokautisen hoidon toimintayksiköiden asiakastiloihin pääsy rajataan edelleen pääsääntöisesti
yksikön henkilökuntaan. Epidemian leviäminen asumisyksiköissä
on yhä merkittävä riski.
Läheisiä kannustetaan edelleen olemaan asukkaaseen yhteydessä
esimerkiksi puhelimella, etäyhteydellä, sähköpostilla tai kirjeellä.
Henkilökuntamme tukee asukkaita yhteydenpidossa. Voitte tulla
tapaamaan läheistänne yksikköön järjestetyssä suojatussa tapaamispaikassa, asukkaan asunnossa valvotusti tai yhdessä ulkoillen.
Tapaamisesta sovitaan etukäteen ja läheiselle annetaan hyvät ohjeet ennen vierailulle tuloa puhelimitse.
Vierailut on tehtävä terveenä ja oireettomana.
Vierailijan tulee suojautua suu-nenäsuojaimella ja huolehtia käsihygieniasta, pitää 1-2 metrin turvavälin sekä muihin asukkaisiin
että henkilökuntaan.
Vampulassa kävelymatkan päässä Annalassa on kirjasto, kahvila, pankki ja pikku kauppa.
Pelkästään hyviä. Isä sai parasta hoitoa mitä voi palvelukodissa saada.
Niin. Anna lasta. Myydäänkö tässä nyt sugardaddylle lapsen eväitä? Hoitajia on, pleksiä välissä siis kumilla saa lietealan palveluakin. Tä.
Kyllä,mutta toimiiko henkiökunnan vaitiolovelvollisuus.!!
Ei. Falskaa kuin varmuuskumi.
Annalan kokemuksia. Ei kaikki ole kultaa, joka kiiltää. Onneksi epäkohdista voi valittaa ihan virallisesti. Korona-aikana vierailuohjeistus on ihan miten kulloinkin hoitaja haluaa.
Laskekaapa joskus hoidossa olevan läheisenne omat vaatteensa. Niitä löytyy milloin mistäkin tai sitten niitä vaan kummallisesti häviää.
Onko kenellekään käynyt niin, että läheisellenne osoitettuja Annalaan lähetettyjä laskuja säilötään niin kauan, että alkaa tulla karhukirjeitä, kun sieltä ei ilmoiteta laskuista mitään tiedossa olevalle asioitten hoitajalle. Kokemusta tästä on.
En yhtään ihmettele, että paikasta on tehty kantelu, vaikka itse hoitotyö onkin hyvää.
Annala rajoittaa koronaan vedoten tapaamisia lainvastaisesti. Asukkaillahan on vuokrattuna oma huone, mutta vierailijoita estetään pääsemästä laittomasti asukkaan luo omaan huoneeseensa vedoten johonkin itse keksittyyn määräykseen koronaan vedoten. Kyseessä on ollut suositus ei velvoite. Sen voi jokainen tarkistaa itse vaikka netistä etsimällä.
En ihmettele, että paikasta on tehty kantelu. Kanteluista saa tietoa eduskunnan oikeusasiamiehen kansliasta. Toivottavasti asia hoidetaan kuntoon eikä selitellä maailmaa syleilevästi "asiakkaiden turvallisuudella", jne. Kukahan siellä mahtaa nuo päätökset tehdä, vai piiloudutaanko vain aina jonkun selän taakse jollain verukkeella. Kai täytyy itsekin tehdä valitus.