Kuvitelkaa että tulevaisuudessa on mahdollista tehdä aivan ihmisen näköisiä robottinukkeja. Onko oikeutettua että näitä olisi laillista pätkiä, kiduttaa, raiskata,jne,jne.
West World ja keinoihmiset.
Anonyymi
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei robottia voi kiduttaa tmv. Kone
Aiheena mielenkiintoinen. Kuvitelkaapa että olsi mahdollista ostaa täysin vaikkapa Sanna Marinin näköinen seksirobotti jota saisi sitten fuugata vaikka ananaksella.
Mikä oikeus ihmisellä on ulkonäköönsä joten onko laillista tehdä ihmisestä ilman lupaa näköinen seksirobotti.
Nykyajan naisethan tekee itsestään pornonuken näkösiä.
On. Vain jos niihin saa itsetietoisen älyn, niin sitten se on eriasia, tosin sekin vain siihen asti kunnes lait myöntävät niille ihmisen oikeuden, siihen asti niillä on ötökän oikeudet.
Kuvittele että voisit ladata puhelimeen apin joka tekisi siitä ns tietoisen. Missä menee raja jossa kone muuttuu inhimlliseksi ? Eli tarkoitan tilannetta jossa ihmisen tietoisuus ladataan robottiin.
Voisiko sitä ladata tietoisuutensa robottiin joka olisi aivan Donald Trumpin kaksoisolento. Lento amerikkaan ja panemaan Trumpi muijaa.
"Vain jos niihin saa itsetietoisen älyn, niin sitten se on eriasia, tosin sekin vain siihen asti kunnes lait myöntävät niille ihmisen oikeuden, siihen asti niillä on ötökän oikeudet."
Ensimmäinen robotti maailmassa sai kansalaisuuden !
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/ensimmainen-robotti-maailmassa-sai-kansalaisuuden-sophia-botti-vastaa-videolla-toimittajan-kysymyksiin/08df3376-0efc-3c2f-b345-6013522577bc
"Sophiasta tuli Saudi-Arabian kansalainen keskiviikkona, kertoo Business Insider."
Miina Rautiainen27.10.2017 10:22
Kansalainen eli oikeudet!
Jos sitten leivänpaadinta ei korjaa, onko kyseessä heitteille jättö?
Jos ei anna sähköä onko kyseessä. kidutus?