Kysymys kaikille, onko tämä kuva

länsimaa Suomesta vain itämaa Venäjältä ?

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006576266.html

Johtopäätöksiä saa alkaa vetää esim. kyseisen kansan sivistystasosta ja montako vuotta sitten kansa on laskeutunut puista.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Sivistyksen laatu ja määrä arveluttavat. Kumpiko lie jäänyt vajaaksi ?

Äänestä

Ei Venäjällä tuollaisia tolloja asu, menkää vaikka itse Venäjän kaupunkeihin kattomaan, siistiä on.

Äänestä
  • Niinpä, jätteet viedään niin kauas kaupungista, etteivät näy eikä haise, ongelma on sillä ratkaistu, kaupungissa on siistiä. Lakaistaan maton alle, vanha venäläinen tapa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niinpä, jätteet viedään niin kauas kaupungista, etteivät näy eikä haise, ongelma on sillä ratkaistu, kaupungissa on siistiä. Lakaistaan maton alle, vanha venäläinen tapa.

    -----Lakaistaan maton alle, vanha venäläinen tapa.-----

    Parempi sekin kuin kuvassa näkyvä suomalainen tapa,. Ovatpahan ainakin poissa silmistä, mikä ei ole huono asia sekään.

    Äänestä

Venäläiset eivät huolisi suomalaisia itäiseksi kansaksi, taso idässä laskisi liiaksi.

Äänestä
  • Ei venäläisillä ole mitään ”tasoa”! Siellä varastetaan kaikkea! Esim. Pietarissa viemäreitten kansia, kettingit Mars-kentän ikuisen tulen ympäriltä ja ratakiskoja ratapihoilta!

    Poliisi niitä hankkiitakaisin ja asettaa paikoilleen kun muistaa! Puuttuva viemärinkansi on usein aamulla kohtalokas huolimattomalle autokuskilla!

    Näin naapurissa!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei venäläisillä ole mitään ”tasoa”! Siellä varastetaan kaikkea! Esim. Pietarissa viemäreitten kansia, kettingit Mars-kentän ikuisen tulen ympäriltä ja ratakiskoja ratapihoilta!

    Poliisi niitä hankkiitakaisin ja asettaa paikoilleen kun muistaa! Puuttuva viemärinkansi on usein aamulla kohtalokas huolimattomalle autokuskilla!

    Näin naapurissa!

    -------Esim. Pietarissa viemäreitten kansia, kettingit Mars-kentän ikuisen tulen ympäriltä ja ratakiskoja ratapihoilta!------

    Suomessa varastettiin n. 15-20 vuotta sitten Finlandiatalon arvokkaat ulkorapun kaiteet. Ratakiskojen varastamisesta ja myymisestä romuraudaksi on Suomessakin annettu tuomioita. Ryssiäkö tässä ollaankin?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

länsimaa Suomesta vain itämaa Venäjältä ?

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006576266.html

Johtopäätöksiä saa alkaa vetää esim. kyseisen kansan sivistystasosta ja montako vuotta sitten kansa on laskeutunut puista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu