https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d242c666-53bb-4c32-94b8-8de3d343568c
Tiukkaa linjaa Brysselissä vetänyt nuuka nelikko eli Ruotsi, Tanska, Itävalta ja Hollanti saivat neuvoteltua itselleen lähes neljän miljardin euron jäsenmaksuhyvitykset.
Suomi ei edes vaatinut jäsenmaksuhyvityksiä. Ehkä Suomi sai sitten vastineeksi ns. poliittista pääomaa.
– Suomi ei halunnut blokkiutua – yhteistyö tärkeämpää, Marin sanoi.
Suomi – iloinen nettomaksaja!
Tiukkaa linjaa Brysselissä vetänyt nuuka nelikko eli Ruotsi, Tanska, Itävalta ja Hollanti saivat neuvoteltua itselleen lähes neljän miljardin euron jäsenmaksuhyvitykset.
Suomi ei edes vaatinut jäsenmaksuhyvityksiä. Ehkä Suomi sai sitten vastineeksi ns. poliittista pääomaa.
– Suomi ei halunnut blokkiutua – yhteistyö tärkeämpää, Marin sanoi.
Suomi – iloinen nettomaksaja!
Vastaukset 48
Vanhimmat
Marin kokematon kassatyöntekijä neovottelemassa suomen tulevaisuudesta, herra paratkoon.
Älä valehtele porvari koska Marin on koulutukseltaan hallintotieteiden maisteri.
Laskuoppi puuttuu opinto-ohjelmasta.
maisterikoulutuksen hallintotieteen opintosuunta tarjoaa opiskelijoille mahdollisuuden toimia laaja-alaisesti monipuolisissa johtamis-, ja asiantuntijatehtävissä valtion, kuntien, yritysten ja järjestöjen palveluksessa.
Hallintotiede antaa vastauksia siihen, miten monien ihmisten muodostama järjestäytynyt toiminta toteutetaan tavoitteellisesti, sujuvasti ja tuloksellisesti. Hallintotieteen tarjoama syvä ymmärrys järjestäytyneestä toiminnasta tuottaa kyvyn ymmärtää muuttuvia yhteiskunnallisia rakenteita, kansalaisten asemaan vaikuttavia voimia ja hallinnan rakenteisiin kohdistuvia muutospyrkimyksiä.
Opintojen edetessä opiskelija oppii hahmottamaan organisaatioverkostojen, henkilöstöjohtamisen, reformien ja strategian merkityksen palveluiden tuotannossa sekä niiden sääntelyssä ja järjestämisessä. Hallintotieteen opintosuunta antaa erinomaisten työllistymismahdollisuuksien lisäksi laajat valmiudet hallinnon tutkimukseen ja kelpoisuuden alan tohtoriopintoihin.
Porvari viisastelemassa.
Tiedotustilaisuudessa Marinilla oli hieman vinksahtaneen oloinen hymy koko ajan päällä. Hehkutti omaa suoritustaan neuvotteluissa, jotka meni asiantuntijoiden mukaan täysin penkin alle.
Uusi valkaistuja hampaitako vain halusi esitellä.
Marinin kuolemattomat fraasit eli ei mitään spektaakkeleja ja emme halua kuulua mihinkään nuukaan nelikkoon vaan maksamme kiltisti, mitä isot maat kohtaa vaatia. Nämä lausahdukset muistetaan, koska ne tuli niin kalliiksi Suomen kansalle.
Tuskin porvarihallitus (kepu, kokoomus ja persut) olisi pystynyt parempaan koska isot EU maat määräävät EU:ssa.
Historiallinen epäonnistuminen SDP:n Marinilta ja Tuppuraiselta.
Nyt ei Tuppurainen tosin varmaankaan kehtaa vaatia enää rahaa ja etuja kehitysmaa muslimeille, jotka riesanamme suomessa maleksivat.
Koska EU:lle annetaan paljon on Afrikallekin annettava miljardeja. Muu olisi rasismia.
Sama tulos ellei vielä huonompi olisi ollut jos neuvottelemassa olisi ollut porvarihallitus eli kepu, kokoomus ja persut.
Toki muslimeille rahaa riittää, myös afrikan tulijoille!
Porvarihallitus olisi jäänyt ulos koko spektaakkelista perustuslakiongelmiin vedoten.
Nyt kysyn teiltä Marin ja Tuppurainen.
EIKÖ TEITÄ HÄVETÄ?
Ihan sama tulos olisi vaikka porvaihallitus eli kepu, kokoomus ja persut olisivat olleet neuvottelemassa koska isot EU maat ovat määräävässä asemassa.
Porvarihallitus olisi jäänyt ulos koko spektaakkelista perustuslakiongelmiin vedoten. Marin viis veisasi Suomen perustuslaista.
Ehkä sillä maksetaan jollekin yhtä huonon lasku pään omaavalle hyvää virkaa. käteisenjykä kin tarkoitti itseään kun sanoi että me tienataan tällä.
SDP voitti viime vaaleissa perussuomalaiset naurettavan pienellä äänimäärällä. Jos Al-Taeen teot olisi julkaistu ennen vaaleja, nyt suomella olisi upea neuvottelutulos ja miljardien tulot itselle Halla-ahon laitettua muut ruuvipenkkiin.
Kallis munaus henkilöltä, joka odotti vaalien yli A-Taeen teoista.
Tuskin eli ei vuodatustasi usko kukaan tällä palstalla ja hyvä niin.
Iltalehti 21.7.2020
"Tätä elpymispaketti tarkoittaa numeroina: Suomi maksaa EU:lle vuodessa 100 miljoonaa euroa enemmän kuin nyt"
sehän tekisi noin 20€/vuosi/henkilö enemmän kuin nyt?
Mikä IL:n uutisessa on päin *****ttä????
Niin eihän täällä ole kuin hieman kuuma ,tuumasi rapu pannussa.
Paljonko suomalainen veronmaksaja maksaa enemmän?
Marin selittelee, me maksamme
Niin siinä jälleen kävi että kotio tultiin hanttikortti kädessä ja hämillisenä hymyillen.
Demarit hoitaa kaikki raha-asiat täydellisesti. Emme unohda Jutta Urpilaistakaan, hänkin oli besnesnainen, joka hoiteli pikkuvipit.
Porvari viisastelemassa taas. Muistelepa kokoomua Kataisen töppäyksiä porvarienemmistöhalllituksineen rli ennätysvelkaannutti Suomen valtion.
Jutta antoi Kataisen kanssa Kreikalle valtavat miljardi tuet, joita kreikka maksaa vuodessa takaisin muutamalla tonnilla.
Muistan Jutan verkkosukat, nyt mamu kakaran hoitaja
Svedut mokasivat koronan kanssa, mutta Suomi mokasi nyt, koska " emme halunneet olla..." . Kaksi demarinaista tuli tosi kalliiksi suomalaisille, mutta sitä saa mitä roskaväki äänestää.
Tulos olisi ollut sama vaikka neuvottelemassa olisi ollut porvarihallitus eli kepu, kokoomus ja persut koska EU:ssa isot maat rulaa.
Olennaista olikin huonot ja täysin epäpätevät demari neuvottelijat Marin ja Tuppurainen.
Porvarihallitus olisi jäänyt ulos koko spektaakkelista perustuslakiongelmiin vedoten. Marin käveli perustuslain yli.
Suomen kaikkien aikojen noloin nöyryytys. Pohjoisen maan suomen nöyryyttäminen aiheuttaa nautintoa saksassa ja ranskassa.
Italia tässä ajetaan edes puujaloille vuosikymmenten leväperäisyyden jälkeen. Korona vain tekosyy.
Italia pelastetaan ja nostetaan jaloilleen, koska silloin hyötyy eniten Saksa ja Ranska ja vähiten suo, kuokka ja Jussi suomalaiset
Sankarihaudoilla maa on liikkunut tänään, eikä ihme.
Tämä osoittaa kuinka SDP on rakentanut Suomesta muita Pohjoismaita vauraamman hyvinvointivaltion, koska muut saivat miljardihelpotukset jäsenmaksuihinsa, mutta Suomi ei edes vauraimpana kehdannut pyytää.
Ei olisi uskoneet edelliset sukupolvet, että vielä tulee aika kun SDP:n johdolla Suomi auttaa Itävalta-Unkarin keisarikunnan jälkeläisiä.
Siis niiden savupirtissä lutikoiden seurassa asuvien jälkeläiset auttavat wieniläisiä Sissin perillisiiä Schloss Schönbrunnissa.
Ihmeellinen on SDP ja sen johto, että pystyi tällaisen järjestämään.
Tämä on enemmän kuin spektaakkeli, tämä on miraakkeli.
Totuushan on että vaikka suomessa olisi minkälainen hallitus hyvänsä niin suomi tekee mitä muut käskee/haluaa, varsinkin mitä tulee EU:n taholta tuleviin vaatimuksiin.
Ainoat puolueet jotka MTV:n puheenjohtajatentissä vastustivat tätä EU:n laina- ja tukipakettia olivat Perussuomalaiset ja KD, mutta jos olisivat hallituksessa niin mahtaisikohan tilanne olla sama!
Muistamme Soinin "vannoneen" että jos Persut on hallituksessa niin ei tule Kreikan kolmatta tukipakettia, no kuinkas sitten kävikään! ELI, Suomella ei ole kanttia asettua poikkiteloin muita vastaan VAIKKA kyseessä oli oma etumme!
Oikeassa olet.
Kalliiksi tulee eu-virat
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006578402.html?utm_campaign=is_tf&utm_term=0&utm_source=tf-other&utm_medium=promobox
Marinia pidetään yleisesti maailmalla sinisilmäisenä hölmönä. Tärkeintä että annetaan hyvä kuva, rahasta viis.
Ihan kuin Ohisalo irakiin palautetun tapauksessa. Suomen maine muka mennyt, kun tuo paska palautettiin kotimaahansa. kyseessähän oli sitten täydellinen kusetus, muka kuollut, nosti sossurahoja samaan aikaan.
Eurooppa-neuvosto saavutti tänään tiistaina 21.7. sovun EU:n monivuotisesta rahoituskehyksestä ja elpymispaketista, jolla vauhditetaan Euroopan elpymistä koronaviruksen seurauksista. Rahoituspäätöksissä on vahva ilmasto- ja ympäristöpainotus: vähintään 30 prosenttia seitsenvuotisesta 1 075 miljardin euron rahoituskehyksestä ja 750 miljardin kertaluontoisesta elpymisvälineestä tulee osoittaa ilmastotoimiin. Kaiken rahoituksen tulee myös tukea Pariisin ilmastosopimuksen tavoitteita.
Et ole unessa, -tämä hulluus on totta.
Suomi ja suomalaiset sivuutettiin ja unohdettiin.
Tämä on just vikana, kun jossain "isot pojat" moittii mennään selkä köyryllä joka suuntaan anteeksipyydellen eikä edes asiaan takemmin perehdytä. Tuossa palautuskusetuksessakin moni taho oli epäillyt pitääkö asia paikkansa, mutta taas lähdettiin vain totuusolettamasta, eikä asiaa tarkemmin tutkittu. Varsinaista intersektionaalista feminismiä parhaimmillaan.
Suomen EU maksut nousevat 100 miljoonalla eurolla vuodessa
Suomi arvioi omien EU-maksujensa nousevan tulevalla budjettikaudella noin 100 miljoonalla eurolla vuodessa.
Se TARKOITTAA JOKAISTA SUOMALAISTA KOHDEN 18 EURON VUOSIMAKSUN KASVUA
100.000.000/5.500.000 = 18€
---------------------------------
Harkitsen muuttoa Kööpenhaminaan ja Ruotsin kansalaisuuden hakemista!!
Enää suomella ei ole varaa kehitysapuun ja kehitysmaa muslimien elättämiseen suomalaisten verorahoilla.
Työpaikat menee jatkossa vain kantasuomalaisille ja hyvä niin.
..voidaan verrata Viipurin menetykseen. Viher-vasemmisto hallitus jälleen tekee "virheitä, mut opitaan koko ajan"..Kansa maksaa. Ei tule vappusatasia eikä DDR-terveyskeskuksiin hoitajia ja lääkäreitä, kun evättiin valinnavapauden mahdollisuus.
Marin hehkutti koko ajan, että "Suomi ei kuulu mihinkään porukoihin". Nyt seurauksena nuuka-nelikkö porukka sai miljardieja enemmän rahaa, kuin Suomi.
Suomessa maksetaan maailman korkeita verorasitetta, manjaana maat jotka saavat rahaa miljardeittain, eivät edes toedä mikä on alv verotus.....
Marin taisi kuunneella Abbaa neuvotteluissa.
Kehtasi tulla yksityiskoneella suomeen. Pelkäsi kai matkustajien hankalia kysymyksiä historiallisesta munauksesta.
Tänään Sanna Marin joutuu kovaan tenttiin a-studiossa. Vastassa PS:n älykäs ja kaunis Riikka Purra.
Pakko nauhoittaa, niin nautittava esitys tulossa.
Marinin neuvotteluiden jälkeen useilla sankarihautausmailla maa on alkanut niin sanotusti elämään huhujen mukaan.
Vaikea varmaan hyväksyä, että maannut vuosikymmeniä mullan alla turhaan isänmaata puolustaessaan. Yksi kassaneiti tuhosi kaiken yhdessä viikonlopussa.