harrastuksiin ja kauppaan! Joutaisi joka aamu noutaa heidät ja viedä kauppakeskuksiin ostoksille, Ruokatunnilla hakisi kaupasta ja veisi harrastuksiin. Ja illalla töistä kotiin palatessa,paluumatkalla hakisi pois.
Prkl, että työläiset on laiskaa sakkia.
Aina pitää auttaa.
Heille turhasta maksetaan palkkaa jos mitään ei tee, 3 tuntia töitä ja loput laiskottelua.
Prkl, että työläiset on laiskaa sakkia.
Aina pitää auttaa.
Heille turhasta maksetaan palkkaa jos mitään ei tee, 3 tuntia töitä ja loput laiskottelua.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Sinä olet löytänyt hyvän suojatyöpaikan!
Mutta kuljetuksesta. Pub-verkosto on niin tiheä, että työttömät näyttävät pääsevän niihin ilman erikseen järjestettyä kuljetuspalvelua.
Pubista kotiin on käytettävissä taksi.
Omat jalat kuljettavat työtöntä.
Johan ne kuljettavat vai luulitko että ne bussit ja taksit kulkevat itsestään. Ei niitä työttömätkään kuljeta. Taas huomattiin miten vieraantuneita työttömät loiset ovat tavallisesta yhteiskunnasta. Eivät edes huomaa kaikkia työllisiä jotka heitä joutuvat vastikeettomasti palvelemaan.
Ykistyis kyytinä kaikille työttömille. Kyllä työläiset kerkiää, ja oletko hullu, et kai odota että kyydeistä mitään maksettaisi??? hae kelakorvauksia jos et pysty omalla autolla ketäänilmaiseksi kuljettamaan. Tästä pitää tehdä laki, että työlliset ovat työttömien kuskeja.
Johan sitä nytkin työlliset kuljettaa työttömiä. Jatkuvastihan työttömät ovat pummaamassa kyytiä milloin kauppaan, milloin kaljakuppilaan, milloin minnekin.
Ainakin mun työtä vieroksuvat tuttavat (ei siis ystävät) soittelevat, että et viittis´ käyttää mua apteekissa ja ruokakaupassa. Ja kun ne ottaa autoon kyytiin, niin heti niiden pitääkin päästä käymään sen kymmenessä paikassa. Sit sanotaan, että ei kestä kauaa ja kait sä voit odottaa ja sama sitten seuraavassa kohteessa. On aivan turha uskotella itselleen, että kun se lorvikatarriin sairastunut pyytää päästä apteekkiin, niin se todellakin käy vaan apteeksissa. Ei se ajattaa kaikki paikat läpi.
Kyllä työlisillä on aikaa kuskata, töihin mennään m yhässä eikä siellä töitä tehdä juuri kuin se 3 tuntia, ne tärkeimmät jotta pomo näkee että jotain on tehty, Lopu aika kahvitellaanja pelataan enttipelejä, luetaan lehtiä ja olaan van. Laiskotellaan, tehokasta työaikaa ei ole.
Pitäisi kellokortilla ja työseurannalla seurata mitä seillä tehdään.
Työkläisten kuljetuspalvelua työttömille pitää lanseerata jotta he saavt palkan siitä että tekee jotain eikä pelkästä istuskelusta.
Jos minä perustan yrityksen laitan työlliset kuljetushommiin ja seuraan tarkkaanettä koko päivä on puuhaa ja tekemistä. Istuskelustqa en maksa.
Vai sinä perustat yrityksen? Älä naurata. Ethän sinä selviä edes aamulla ylös sängystä.
Luuletko sie et mie ne työt tekisin? Hölömö, mie palkkaan työntekijöitä ja sanelen sitten mitä tehdään.
"mie"
Hehehehe, enpähän ole koskaan kuullutkaan, että jopa lappalainen kykenisi perustamaan yrityksen.
Yleensä te elätte muiden kustannuksella.
Hyvä idea, niin ei tarvi työttömän ostaa autoa kun siinhän samalla kulkee kaikki. Turha makaa suurta palkkaa jos mitään ei sen eteen tehdä. Kuljetus aamuin illoin ja ruokatunnilla kompensoi suuret palkat. Ja siitä hyötyy muutkin ihmiset. Henkkariautoon mahtuu neljä kuskin lisäksi joten säästö on suuri työttömillä, ei tarvi omaa autoa, ja päästöt vähenee kun ei ole montaa autoa liikkeellä. Ja työläiselle tulee hyvämieli kun voi olla hyödyksi.
Tuohan on jo keksitty - pimeä taksi. Siitä vaan soittelemaan niin joku työtön voi kuljettaa autollaan sinut muutamalla kympillä sinne minne haluat mennä.
Hih, etkö osaa lukea????
Siinä selvästi lukee että TYÖLLISET kuljettavat amauisin, ruokatunnilla ja iltaisin... kun heillä on aikaa, työt ei vie kuin n 3 t pivässä, muu on lepposta aikaa, kun kuitenkin palkan saa, niin tekisi sen eteen jotain.
Lueppas uudelleen niin ehkä voisit lukea sen oikein.
Joskus esim vesisateessa vaikea mennä kauppaan. Muuten hoidan itse.
Hölmöä eihän työttömät joka päivä kaupoissa käy.Eikä edes eläkeläiset,lapsiperheelliset.Huolehdi vaan omat kauppakäyntisi.Melkein noiden kolmen ja pienipalkkaisten ostovoima pitäisi nollata niin että kuluta vaan tarvittava.Eli pois turha kulutus!Nyt säästyy moni asia kesäaikaan.Metsä antaa ravintoa talveenkin kun ahkerana on.Tää on säästölinjalla ja ikuisesti.Fillaroin kauppaan..kiitos !
Tietenkin huolehdin, meillä on kaksi autoa ja lhikauppakin on tien toisella puolella, me emme tarvitse kuljetus apua, pärjäämme omin voimin.
Siivousapua tarvittaisiin, on meinaan niin iso talo ja piha ettei kahden selvii, et menee monta päivää kun koti ja piha on siivottu. Kesälomalla onnistuu päivässä mutta töissä ja harrastuksissa ollessa, menee viikko kun kartanomme ja pihapiiri on siivottu.