Rajua kritiikkiä Marinille

Anonyymi

IL 21.7.: EU pääsi sopuun 750 miljardin elpymispaketista ja EU:n seitsemänvuotisesta rahoituskehityksestä.

– Kokonaisuus sisältää monia Suomelle tärkeitä asioita. Lopputulosta voidaan pitää Suomen näkökulmasta hyvänä. Elpymispaketissa 390 miljardia euroa jaetaan avustuksina ja 360 miljardia euroa lainoina, pääministeri Sanna Marin (sd) hehkutti Twitterissä tiistaiaamuna.

Marin piti hyvänä myös sitä, että kolmasosa kaikesta rahoituksesta on käytettävä ilmastotoimiin ja että tutkimusrahoitus kasvaa lähes neljänneksen nykyisestä.

Eikä tässä vielä kaikki.

– Lisäksi osana lopullista sopua turvasimme maaseudun kehittämisrahoituksen, johon saimme neuvoteltua 400 miljoonaa euroa lisää kansallisen kuoren kautta, Marin jatkoi.

Lisäksi Suomi sai Itä- ja Pohjois-Suomen harvaan asuttujen alueiden kehitysvaroihin 100 miljoonaa euroa kansallisen ”kirjekuoren” kautta.

Mutta ei Suomi mitään lisää saanut, vaikka sellainen kuva monille syntyi. Maa- ja metsätalousministeriön mukaan Suomi saa maatalouden suoria EU-tukia tulevalla rahoituskaudella alustavan laskelman mukaan lähes saman verran kuin nykykaudella.

Sovitulla kompensaatiorahalla vain paikataan rahoituskehyksiin päätettyjä maataloustukien leikkauksia, kuten kansanedustaja Päivi Räsänen (kd) asian tiivisti.

Marinin hehkutus on turhaa. Todellisuudessa Suomea vietiin Brysselin yössä kuin sitä kuuluisaa kuoriämpäriä tai litran mittaa. Turpiin tuli ja huolella.

STT:n mukaan Suomi arvioi saavansa EU:n koronaelpymispaketista 3,2 miljardia euroa. Arvion mukaan Suomen maksut elpymispakettiin ovat 6,6 miljardia euroa vuosina 2021–2058.

Miinusta 3,4 miljardia euroa.

Seitsenvuotisesta budjetista Suomi on saamassa oman arvionsa mukaan tulevalla kaudella 11,1 miljardia euroa ja on maksamassa 16,7 miljardia euroa.

Siinä on miinusta 600 miljoonaa euroa edelliseen budjettikauteen verrattuna. Suomen maksuosuus kasvaa vajaat 100 miljoonaa euroa vuodessa.

Lisäksi päälle tulevat takausvastuut kriisirahaston jäsenmaille antamista lainoista. Suomen ennestään massiiviset EU- ja eurovastuut kasvavat kriisirahaston myötä 13 miljardia euroa.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Suomalaiset maksaa JOKA PÄIVÄ niin arkena kuin juhlapyhinä , vuoteen 2058 asti, 300tuhatta euroa euvostoliittoon, JOKA IKINENPÄIVÄ. Eikä siinä ole kuin alkusoitto. päälle euvostoliiton jäsenmaksut. noin KUUSINKERTAISET. KAIKKIAAN maksuja euvostoliittoon kertyy noin 4,5 MILJOONAA joka päivä, ONNITTELUT. ja VOIMIA Rottapolitiikoille. Tiedämme nyt miksi pitää käydä töissä, ja maksaa veroja SUHTEESSA VALTIO 75-90% ITSELLE 10-25%, Tämä ei ole pelkkä ansiovero, lisäksi ,Bensa,Sähkö, Kiinteistö, Alvi, Päästö YM.YM. YM. Lisäksi kaikki maksun muotoiset asiat valtiolle. Autosta, käyttövoima ym. vakuutuksista ym.. Meidän on ymmärrettävä , kyse ei ole yksin SUOMALAISTEN hyvinvoinnista, VAAN ETELÄ _EUROOPASTA, SAKSASTA ja RANSKASTA, Meidän on ymmärrettävä tämä, katainen ,stubb, ym . meidän etuamme hekin ajattelevat, ja ajavat Marin sanoi, me olemme voittajia, joten pulinat pois, Marinin hymy oli niin leveä tiedoitustilaisuudessa ja hänen avustajaltaan meinasi polvet pettää. Niin onnellisia olivat lopputulokseen. Tämä oli DEMOKRATIAN voitto. Aina ei voida voittaa, ei edes jokakerta.


    • Oppositiolla ainakin tuntui olevan kova kiire tuomitsemaan sopimus ennen kuin ehtivät edes tutustua siihen. No eipä se ole opposition tehtävä peukuttaa hallituksen tekemisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      62
      905
    2. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      704
    3. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      79
      670
    4. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      36
      621
    5. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      39
      620
    6. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      86
      547
    7. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      110
      535
    8. Pystytkö pitämään

      Taukoa ja eroa ihan hyvillä mielin vai tekeekö tiukkaa
      Ikävä
      41
      481
    9. Mennään näin sitten

      Ettei kohdata enää.
      Ikävä
      37
      475
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      70
      446
    Aihe