IL 21.7.: EU pääsi sopuun 750 miljardin elpymispaketista ja EU:n seitsemänvuotisesta rahoituskehityksestä.
– Kokonaisuus sisältää monia Suomelle tärkeitä asioita. Lopputulosta voidaan pitää Suomen näkökulmasta hyvänä. Elpymispaketissa 390 miljardia euroa jaetaan avustuksina ja 360 miljardia euroa lainoina, pääministeri Sanna Marin (sd) hehkutti Twitterissä tiistaiaamuna.
Marin piti hyvänä myös sitä, että kolmasosa kaikesta rahoituksesta on käytettävä ilmastotoimiin ja että tutkimusrahoitus kasvaa lähes neljänneksen nykyisestä.
Eikä tässä vielä kaikki.
– Lisäksi osana lopullista sopua turvasimme maaseudun kehittämisrahoituksen, johon saimme neuvoteltua 400 miljoonaa euroa lisää kansallisen kuoren kautta, Marin jatkoi.
Lisäksi Suomi sai Itä- ja Pohjois-Suomen harvaan asuttujen alueiden kehitysvaroihin 100 miljoonaa euroa kansallisen ”kirjekuoren” kautta.
Mutta ei Suomi mitään lisää saanut, vaikka sellainen kuva monille syntyi. Maa- ja metsätalousministeriön mukaan Suomi saa maatalouden suoria EU-tukia tulevalla rahoituskaudella alustavan laskelman mukaan lähes saman verran kuin nykykaudella.
Sovitulla kompensaatiorahalla vain paikataan rahoituskehyksiin päätettyjä maataloustukien leikkauksia, kuten kansanedustaja Päivi Räsänen (kd) asian tiivisti.
Marinin hehkutus on turhaa. Todellisuudessa Suomea vietiin Brysselin yössä kuin sitä kuuluisaa kuoriämpäriä tai litran mittaa. Turpiin tuli ja huolella.
STT:n mukaan Suomi arvioi saavansa EU:n koronaelpymispaketista 3,2 miljardia euroa. Arvion mukaan Suomen maksut elpymispakettiin ovat 6,6 miljardia euroa vuosina 2021–2058.
Miinusta 3,4 miljardia euroa.
Seitsenvuotisesta budjetista Suomi on saamassa oman arvionsa mukaan tulevalla kaudella 11,1 miljardia euroa ja on maksamassa 16,7 miljardia euroa.
Siinä on miinusta 600 miljoonaa euroa edelliseen budjettikauteen verrattuna. Suomen maksuosuus kasvaa vajaat 100 miljoonaa euroa vuodessa.
Lisäksi päälle tulevat takausvastuut kriisirahaston jäsenmaille antamista lainoista. Suomen ennestään massiiviset EU- ja eurovastuut kasvavat kriisirahaston myötä 13 miljardia euroa.
Rajua kritiikkiä Marinille
3
<50
Vastaukset
- Anonyymi
lisämaksuja tuli .Enne 11,1 miljardia nyt 16,7. Missä kotaa on se etu kohta?
https://yle.fi/uutiset/3-11457708Suomalaiset maksaa JOKA PÄIVÄ niin arkena kuin juhlapyhinä , vuoteen 2058 asti, 300tuhatta euroa euvostoliittoon, JOKA IKINENPÄIVÄ. Eikä siinä ole kuin alkusoitto. päälle euvostoliiton jäsenmaksut. noin KUUSINKERTAISET. KAIKKIAAN maksuja euvostoliittoon kertyy noin 4,5 MILJOONAA joka päivä, ONNITTELUT. ja VOIMIA Rottapolitiikoille. Tiedämme nyt miksi pitää käydä töissä, ja maksaa veroja SUHTEESSA VALTIO 75-90% ITSELLE 10-25%, Tämä ei ole pelkkä ansiovero, lisäksi ,Bensa,Sähkö, Kiinteistö, Alvi, Päästö YM.YM. YM. Lisäksi kaikki maksun muotoiset asiat valtiolle. Autosta, käyttövoima ym. vakuutuksista ym.. Meidän on ymmärrettävä , kyse ei ole yksin SUOMALAISTEN hyvinvoinnista, VAAN ETELÄ _EUROOPASTA, SAKSASTA ja RANSKASTA, Meidän on ymmärrettävä tämä, katainen ,stubb, ym . meidän etuamme hekin ajattelevat, ja ajavat Marin sanoi, me olemme voittajia, joten pulinat pois, Marinin hymy oli niin leveä tiedoitustilaisuudessa ja hänen avustajaltaan meinasi polvet pettää. Niin onnellisia olivat lopputulokseen. Tämä oli DEMOKRATIAN voitto. Aina ei voida voittaa, ei edes jokakerta.
Oppositiolla ainakin tuntui olevan kova kiire tuomitsemaan sopimus ennen kuin ehtivät edes tutustua siihen. No eipä se ole opposition tehtävä peukuttaa hallituksen tekemisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847152Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik885341Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415130Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3013420