Pien eläkeläisille,onko ollut juttua missään.?
Milloin tulee se toinen 50e
11
191
Vastaukset
- Anonyymi
On ollut juttua.Pääministeri Marin ilmoitti jokin aika sitten,ettei enempiä korotuksia tule .
- Anonyymi
Hauki on kala.
- Anonyymi
Olen pieneläkeläinen. Jäin eläkkeelle 2 vuotta sitten. Silloin sain Suomen työeläkkeen sekä Suomen kansaneläkkeen, jonka otin ennenaikaisesti, jo 63,5-vuotiaana (vain pari kymppiä/kk bruttona) ja Ruotsista pienen työeläkkeen. Lisäksi eläkeläisen asuntotukea noin 150€/kk. - Tämän vuoden alussa Suomen kansaneläkkeeni hieman kasvoi hieman, noin kympin (hiluja Rinteen "vappusatasesta"?). Täytin vastikään 65v ja sain nyt myös muutaman kympin/kk kansaneläkkeen Ruotsista. Seuraus tästä: Suomen kansaneläkkeeni laskee sen kympin/kk, joka vuoden alussa annettiin!!! (vaikka papereissa lukee, ettei tämä johdu Ruotsista tulevasta kansaneläkkeestä, mistä sitten??) ja samalla asuntotukeni laskee 40€/kk, Ruotsin kansaneläkkeen takia!!! Eli tulos on -0!!! Arvatkaa vituttaako? - Näin sitä tehdään, että saadaan mamut ja Eun rikkaat maat pidettyä hyvinvoivina. Pieneläkeläiseltä revitään viimeisetkin😠!! Kaikkia minulle määrättyjä lääkkeitä ei ole nyt varaa ostaa tulojeni supistuttua, jo varatun hammashoidon joudun perumaan, jne. P...rrrkele!
- Anonyymi
Veikö Rinne sinua kuin pässiä narussa, siis oikein kirjaimellisesti.
- Anonyymi
Varmaan sitten kun Suomi seuraavan kerran luovuttaa 6 miljardia Italialle, Saksalle, Ranskalle ja Espanjalle. Tuli kyllä aika kallis bumbsi siitä sun viiskymppisestä, mutta tätä äänestettiin ja satiin, veikkaan, että tällä politiikalla eläkettäsi jatkossa joudutaan pikemminkin leikkaamaan kuin nostamaan.
- Anonyymi
Näitä satuja älkää uskoko. Kun ei ymmärrä edes peruskoulun laskentoa, niin täällä hilluu näitä neropatteja. Suomi ei luovuta Saksalle, Ranskalle tai Espanjalle yhtään euroa. Ei Italialle, ei Kreikalle.
Oppikaa jo ihmiset!
- Anonyymi
Aloittaja voi olla huoletta. Kyllä se toinen 50 € on tulossa, mutta veroina.
Me kaikki saamme maksaa ylimääräistä veroa tavalla tai toisella, kun tuo holtiton rahanjako ulkomaille ja firmojen kehitykseen pitää kuitenkin kustantaa .
Ylivelkaantumista saavat myös maksaa meidän lapsemme vuosikausia, sillä ei niitä lainoja anteeksi anneta missään vaiheessa. Tämä on demarien talouspolitiikkaa.- Anonyymi
Nyt alkaa jo synkkenemään, kun valtiovarainministeriöstä alkaa tihkumaan niitä tietoja mitä kepun syyskuun alun puoluekokouksen jälkeen on pakko tehdä talouden saamiseksi edes jonkinlaiseen ruotuun. Lisää velkaa otetaan oikein isän kädellä ja sen lisäksi jo korotetun polttonesteveron lisäksi rokotetaan tupakkaa ja alkoholia. Kiinteistöihin kohdistuvia veroja kiristetään , mikä sitten säteilee osaltaan vastikkeisiin ja sitä myöten myös vuokriin.
Silloinhan kaikki kansalaispiirit ovat taas tyytyväisiä kun mm. kuljetuskustannukset nousevat, mikä siirretään ruoan hintoihin. Myös vihreiden joukkoliikenne kallistuu, kun kustannukset nousevat, sillä ei voi kuvitella, että yhteiskunta loputtomiin tukee niitäkään rajattomasti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt alkaa jo synkkenemään, kun valtiovarainministeriöstä alkaa tihkumaan niitä tietoja mitä kepun syyskuun alun puoluekokouksen jälkeen on pakko tehdä talouden saamiseksi edes jonkinlaiseen ruotuun. Lisää velkaa otetaan oikein isän kädellä ja sen lisäksi jo korotetun polttonesteveron lisäksi rokotetaan tupakkaa ja alkoholia. Kiinteistöihin kohdistuvia veroja kiristetään , mikä sitten säteilee osaltaan vastikkeisiin ja sitä myöten myös vuokriin.
Silloinhan kaikki kansalaispiirit ovat taas tyytyväisiä kun mm. kuljetuskustannukset nousevat, mikä siirretään ruoan hintoihin. Myös vihreiden joukkoliikenne kallistuu, kun kustannukset nousevat, sillä ei voi kuvitella, että yhteiskunta loputtomiin tukee niitäkään rajattomasti.Viinaa ja tupakkaa saa rokottaa oikeen kunnolla, ilman niitä tulee hyvin toimeen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Viinaa ja tupakkaa saa rokottaa oikeen kunnolla, ilman niitä tulee hyvin toimeen.
Kun rajat itään aukeaa, niin sieltä tankki täyteen ja sitten Tallinnan lautalle hakemaan lasti ilojuomaa ja tupakkia. Mutta taitaa olla rajat kiinni koko loppuvuoden !
- Anonyymi
Kun kepun puoluekokous on pidetty syyskuun alussa, niin sen jälkeen alkaa tlouden kiristys, eli lisätään monenlaisia veroja, sillä se on välttämättömyys talouden tasapainottamiseksi. Ei voida jatkaa sitä, että menot ovat useita miljardeja suuremmat kuin tulot.
Demarien utopistiset kuvitelmat taloudesta perustuivat siihen, että kaikki menee hyvin tai erittäin hyvin. Todellisuus on kuitenkin se, että talous taantuu ja runsaasti, joten rahan jakoa pitää hillitä ja verotusta kiristää melko ankarasti, jotta edes päästäisiin tasapainoon. Vaatisi valtavaa kuristusta, että velkoja voitaisiin edes vähän amksaa takaisinpäin. Mutta siihen ei demarihallitus pysty nyt eikä ikinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle253140Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122289Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.722168Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1051941Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761623Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥421439Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta161355Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001285- 1141130
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151096