Yle: Kaiken takana on oma mielipide EU:sta. Kannattajat ovat sitä mieltä, että nettomaksajan rooli on ok ja oikein. Vastustajat ovat sitä mieltä, että Suomen ei pidä maksaa EU:lle yhtään enempää kuin se sieltä saa.
Keskustelu on jumissa, suurelta osin siksi, että EU:n vaikutusta on vaikea mitata. Millä ilveellä mitata miten paljon vaikkapa suomalaiset vientiyritykset hyötyvät siitä, että Viron tai Puolan tiestöä ja hallintoa on pantu nettomaksuosuuksilla kuntoon?
Vakavimman yrityksen mitata EU-jäsenyyden vaikutusta Suomen talouteen teki viime syksynä puolueeton brittiläinen analyysitalo Oxford Economics, yksi maailman johtavista toimijoista alallaan. Raportin tilasi työmarkkinajärjestö Akavan yhteydessä toimiva ajatuspaja Akava Works todettuaan, ettei asiaa ole selvitetty.
Oxford Economics käytti mitattua tutkimustietoa kansantaloudellisista vaikutuksista ja teki selkeän johtopäätöksen: ilman muuta Suomen talous ja samalla kansalaiset hyötyvät EU-jäsenyydestä.
Kotitalouksien vuotuiset keskitulot olivat kasvaneet vuoteen 2017 mennessä 1 020–1 450 eurolla. Kaupankäynti oli kasvanut varovaisen ja rohkean arvion haarukalla 9–26 prosenttia eli 16–47 miljardia euroa vuodessa.
Nettomaksuosuutta raportti piti hyötyihin nähden pienenä.
Koko raportti löytyy tästä linkistä(siirryt toiseen palveluun). Se ei ole jumalan sanaa, mutta analyyttinen, uskottavan yksikön kasaama ja kotimaisen EU-keskustelun värittyneisyydestä siivottu.
Kannattaako EU-jäsenyys?
5
123
Vastaukset
- Anonyymi
Olemme maksajana mukana.
Laita kirjasi Kreikkaan ... Kreikkaan poika .. Kreikkaan. Iltalehdessä sanottiin,
että Kreikka houkuttelee suomesta eläkeläisiä 7 % verolla ... Kreikkaan poika.
Siis postilaatikko osoite Kreikkaan ja rahat automaatista .. Automaatista saa
rahaa... Se on euroopassa usein ATM !
- Anonyymi
Kannattaa, kunhan pitää huolen että omat tulot ovat varjossa verottajalta.
- Anonyymi
EU-jäsenyys kannattaa,koskaolemmemuidensivistyxsvaltioiden ja demokratioiden porukassa.
Vaikeuksiakin on,mutta mikä olisi vaihtoehto?
Viimeisin kannatusluku on 74 %. Pian tulee uusia,sillä elvytys on nostanut suuria tunteita pintaan.
Puolesta ja vastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m483682Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7163585Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3983361Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o793174Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä362969Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582458- 502255
- 972132
Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise141989Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181979