Veikkauksia polttoaineen hinnoista 2025

Anonyymi

Korona aiheuttaa paineita keksiä valtiolle lisätuloja ja myös ilmastomuutoksen varjolla varoja kerätään "sähköautoihin siirtymisen kannustamiseksi". Paljonko veikkaat että polttoaineet maksavat vuonna 2025 keskimäärin?

Veikkaan itse että 95e maksaa 2e/litra. Diesel maksaa myös 2e/litra JOS oikeasti haluataan päästä dieselistä eroon "ilmansaasteiden takia". Mihinkään 4e/litra hintoihin en usko sillä liian moni asia kyykkää silloin yhteiskunnassa, mutta vuosi vuodelta tullaan kyllä nostamaan polttoaineveroja koronan hätähuutona sellaisella rajalla ettei tehdä kuitenkaan poliittista itsemurhaa. Jostainhan sitä rahaa on valtion saatava kun ulkomaan velkaakaan ei voida loputtomiin ottaa.... mutta otetaan niiltä joilla on vielä varaa ja on tarpeeksi suuri massa eli autoilijoilta ja kuljetusyrityksiltä.

9

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä veikkaat lauantain lottonumeroiksi ?

    • Anonyymi

      Riippuu hallituksesta, eli vuoden 2023 vaalituloksesta.

      Nykyinen hallitus haluaa olla edelläkävijä, joten korotuksia voi tulla vielä lisää jos ihmiset eivät osta sähköautoja kuten hallitus edellyttää.

      Jos taas hallituskokoonpano vaihtuu, niin sitten voi olla Suomi seuraa muun EU:n mallia, eli ei kiristä veroja liikaa jottei kilpailukyky menisi. Viime aikoina pitkän aikavälin kilpailukyvyllä ei ole ollut oikein merkitystä, koska velkaa on saanut halvalla lisää. Verotus on voinut olla sekä kuristavan kireää, että velkaa on otettu sen lisäksi.

    • Anonyymi

      Yrittäjien maksama kilometrikorvaus puolittuu, sillä työntekijä voi ladata autonsa työpaikalla ennen matkaan lähtöään. Täällä olleiden kirjoitusten mukaan autossa on yksi liikkuva osa. Kestävyyskin on ylitse tämän päivän Toyotien tulevaisuudessa, joten tämäkin pudottaa km-korvauksen suuruutta. Autoa ei tarvitse koskaan korjata.

      Volkswagen nykyisillä sähköautoilla on tämän jo osoittanut. Niiden luotettavuutta kuvaa se, ettei niiden vikaantumisväliä ole pystytty määrittämään. Autoja ei ole yksinkertaisesti sanottuna ole rikkoutunut riittävää määrää. Syyksi on sanottu, ettei niitä ole saatu liikenteeseen ohjelmistovikojen vuoksi.

      Mutta eräänä päivänä lehmätkin lentävät, niitä niitylle dronella vietäessä.

    • Anonyymi

      Arvonalenema on aika kallis kustannus, ja jos ei ole rahaa, niin bensalla mennään.

      Jos bensaa kuluu sadalla 7 litraa x 1,40 euroa = 9,8 euroa.
      Sähköautolla jos menee 20 kW x 0,12 euroa =2,4 euroa.
      Erotus on 7,4 euroa eli 0,074 euroa /km.

      Dieselillä jos menee 5x 1,2 euroa= 6,0 euroa
      Erotus 3,6 euroa /100 km sähköauton hyväksi, koska siinä ei ole polttoaineveroa.

      Sähköauton heikkous on edelleen korkea hankintahinta missä esimerkiksi Opel Corsa sähköisenä on Opel Insignian hintainen, tai Renault Zoe maksaa saman verran kuin Renault Megane farmari dieselinä, tai Renault Talisman (jos sitä myytäisiin Suomessa).

      Ja perinteisissä autoissa sentään valtio saa rutkasti rahaa kassaan, sähköautoissa tuotto jää lähinnä arvonlisäveroon 24 %. Sen jälkeen ei kerry juurikaan ajoneuvoveroa, eikä sähköverosta tiedetä meneekö se saunojen lämmitykseen vaiko liikenteeseen, Eli jos kaikki ajaisivat veronkierto-sähköautoilla, niin kuka maksaa jatkossa verot - vai otetaanko sellaista velkaa mitä ei tarvitse maksaa pois?

      • Anonyymi

        Sittenkun sähköautot alkavat merkittävissä osin vaikuttamaan polttoaineitten kulutukseen, tulee valtion taholta uusi ns. auton sähkövero kompensoimaan polttoaineitten kulutuksen vähenemistä, valtio haluaa aina omansa verojen muodossa.


    • Anonyymi

      Jos hallitus oikeasti haluaisi, että autoilun aiheuttamia päästöjä laskettaisiin, niin se tekisi sellaisia päätöksiä joiden avulla se olisi oikeasti mahdollista. Esimerkiksi vähäpäästöisten autojen/sähköautojen verotusta voitaisiin helpottaa niin paljon, että entistä useammalla olisi mahdollisuus hankkia sellainen. Päättäjät kuitenkin tietävät, että korottamalla polttoaineiden verotusta entisestään valtio saa enemmän rahaa koska polttomoottoriset autot ovat yleensä kokonaiskustannuksiltaan huomattavasti hybridejä/sähköautoja halvempia ja koska erittäin monet ovat käytännössä pakotettuja kulkemaan omilla autoillaan mm. pitkien välimatkojen takia. Suomihan on loppujen lopuksi harvaan asuttu maa, ja hyvä niin.

    • Anonyymi

      Jos ei veikkaa, ei voi voittaa: n.12% enemmän kuin nyt ja dieselautojen käyttövoimavero vieläkin voimassa.

    • Anonyymi

      Ainoa alle 2,5 euron litrahinta löytyy polttoöljystä vuonna 2025.

      • Anonyymi

        Vaikea sanoa. Veikkaan että raakaöljyä aletaan tuoda Amerikasta muutaman vuoden kuluttua. Siellä öljy halpaa. Kummaa kun poliitikot eivät ole hoksanneet asiaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      69
      4702
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3515
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      38
      3276
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      49
      2713
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2678
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2149
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      23
      2041
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      199
      1960
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      398
      1571
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1468
    Aihe