missään muualla maailmassa ei ole enää vastaavaa...
Englantipakon mallina DDR:n pakkovenäjä
Anonyymi
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ensinkin englanti on meillä valinnaiskieli toisin kuin muissa Pohjoismaissa ja yleensä Euroopan maissa.
Toiseksi englantia luetaan meillä omasta halusta toisin kuin venäjää DDR:ssä.
Mutta sinuahan faktat eivät kiinnosta.
Ankdam sen jo myönsi: puhe pakkoenglannista tällä palstalla on vain vattuilua valinnaisen ruotsin kannattajille.
Sinua+eivät+faktat+kiinnosta+tai+estä,+kun+ryntäät++tikkana+paikalle+puolustamaan+"pyhää"+pakkoenglantiasi.
Aina+samat+valheet,+puolitotuudet+ja+lätinät,+jotka+eivät+poista+sitä+karua+totuutta,+että+n.+99.X%+(X+=+3...7)+peruskoululaisista+opiskelee+pakkoenglantia+jossain+muodossa.
Voi sinua kuomaseni, käytät vuosikymmenet toisten lasten pakkoruotsituksen puolustamiseen valhein ja sekoiluin.
Jahas, nyt sitten oli vuorossa tyhmäksi haukkuminen, Suomen kieltä ei näemmä saa puolustaa, varsinkaan jos tuo puolustaminen uhkaa pyhän pakkoenglannin asemaa Suomessa.
Pakkoenglannille ei liene järkiperusteita koska sen puolustajat turvautuvat jatkuvasti "likaisiin temppuihin".
Tosiaan tuota pakkoenglantia meillä ei ole. Englanti on pakkokieli niille jotka haluavat kansainvälistä uraa tai töitä laajaa ulkomaankauppaa tekevästä yrityksestä.
Pakkoenglanti ja pakkoespanja löytyy USA:n tietyistä osavaltioista, Siellähän on miljoonakaupunkeja joiden asukkaista isoin osa puhuu "väärää" kieltä ja halutaan varmistaa, että eri ryhmät voivat kommunikoida toistensa kautta. Olen ollut MIA lentoasemalla jossa punaniska on saanut raivarin kun virallinen kuulutus tulee ensin espanjaksi ja siten englanniksi ;-)
Olen myös kuunnellut kun yksikieliset opiskelijat valittavat siitä, ettei löydy kunnollisia kesätöitä kun eio puhu molempia kieliä. Tämä siis USA:n alueella jossa kielijakauma n. 50/50
Täällä meillä nbämä pakkokielistä jauhavat ovat melkoisen ahdaskatseisia ihmisiä jotka ilmeisesti elävät vain alueella jossa pärjää vainn ja ainoastaan omalla murteellaan.
Kun 99.X prosenttia peruskoulun vuosiluokista 7-9 lukee englantia, englannin kutsuminen vapaaehtoiseksi kieleksi on varsin tyhmää ja todellisuuden kieltämistä.
Puhumattakaan siitä miten pakkoenglanti rajoittaa pahasti maailmankuvaammekin kuten yltä havaitaan. Yhdysvaltain asiat tunnetaan lähes paremmin kuin omamme.