Vapaa-ajattelu on fasismia

Kirkko ja kaupunki -lehdessä on haastattelu roomalselta professorilta. Hänen sanojensa valossa vaparit ovat fasistisia:

”Professori sivaltaa ankarasti uskontoneutraaliutta.
– Julistamme ihmisarvoa, ihmisoikeuksia, mutta emme salli lasten osallistuvan jumalanpalvelukseen tai pyhäkouluryhmään tapaamaan leikkikavereita. Ihmiset voivat olla muuten hyvin sallivia, mutta heti kun tulee puhe uskonnollisuudesta, he ovatkin suoranaisia fasisteja. Mielestäni tämä on brutaalia väkivaltaa ihmisyyttä kohtaan, Corkery sanoo.”

Tässähän vaparien asenne tulee kristallinkirkkaasti kuvattua: ihmisoikeuspuhe yhdistyy äärimmäiseen suvaitsemattomuuteen ja jopa fasistiseen ajatteluun.
30<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Fasismi on on osa sosdemiaa, Mussolini aloitti kom ja perusti sitten Luokkataisto- lehden ennen Yaiso Sinisalon syntymää

Siirtyi demarien lehden päätoimittajiksi ja sitten anarkistiksi perusti demariopposition jonka väriksi valits musta alueensa anarkistilipun mukaan hän on syntyisin punaisesta Italiasta läheltä länsimaisen kommunismin keskuskaupunkia. Äiti pani nimeksi anarkistien etunimiä

Äänestä

Kun roomalaiskatolinen alkaa puhua lapsista ja kirkonmenoista, olisi aika poistaa aseesta varmistin tai ainakin hamuta pesäpallomailaa käden ulottuville. Kyseisellä kirkolla on vielä valtava likapyykki kesken. Mikään isntituutio ei ole siinä määrin syyllistynyt lasten seksuaaliseen hyväksikäyttöön kuin katolinen kirkko.

Olen periaatteessa kaikkea väkivaltaa vastaan, mutta pedofilian kohdalla minulla on se kuuluisa punainen nappi. Katolisten tekopyhyys pappien maailmanlaajuisen jatketun rikollisen toiminnan kohdalla on kuvottavaa.

Äänestä
  • Missä ma tuhyysärit toivat Suomen kansalaisiksi oulupe dofiilejä ja kepu menettikolmanneksen ja sipiläko konaan po liittisen kannatuksensa

    Äänestä

Vapaa-ajattelu on nyt sitten fasismiakin, kommunismin lisäksi.
Kyllähän tällaisen 'kritiikin' uskottavuus on nolla. Kuvastaa vain sitä että antivaparit kutsuvat vapareita vihapuheessaan pahimmilla keksimillään haukkumasanoilla, jotka eivät mitenkään kuvasta kohdetta, vapareita.

Niin kuin homo oli, on ehkä vieläkin, haukkumasana joka kohdistettiin keneen tahansa, ihan riippumatta siitä oliko kohde homo tai sellaiseksi epäilty.

Äänestä
  • Kommunismi ja fasismi ovat sukulaisia. Edellistä voi luonnehtia punafasismiksi ja se luonnehtii vapaa-ajatteluakin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kommunismi ja fasismi ovat sukulaisia. Edellistä voi luonnehtia punafasismiksi ja se luonnehtii vapaa-ajatteluakin.

    Miksi vapareillla ja kommareilla on niin tiivis liitto?

    Äänestä

Tiloja on monenlaisia. Ei edes uskoisi kuinka mahdoton sellainen tila onkaan.

Äänestä

Näin se on, ihmisiä ei kiinnosta enää käydä jumalanpalvontamenoissa eikä viedä lapsiaankaan joten fasistejahan ne sitten ovat, Kyllä kannattaisi viedä lapset kirkon menoihin ja pyhäkouluun - mutta ei kuitenkaan moskeijaan ja koraanikouluun koska silloinhan.. jaa.. niin.. no miten tämä nyt menee?

Äänestä
  • Vaparifasismia on yrittää kaikin tavoin estää jumalanpalveluksia. Ihan niinkuin pitäisi estää. Vapaus riittää minulle, vaparifasismi kieltoineen ja estämisineen on liikaa.

    Äänestä

Italiassa fasistit tekivät rauhan katolisen kirkon kanssa aivan samoin kuin natsit Saksassa sekä katolisen että protestanttisen kirkon kanssa.

Toki oli molemmissa maissa humaaneja pappeja, jotka olivat tätä epäpyhää allianssia vastaan, yrittäen auttaa jopa juutalaisia, mutta hyvin pieni vähemmistöhän se oli.

Kyllä minäkin suojelisin lastani aivopesulta. Onneksi lapset syntyvät ateisteina, niin lapsia ei tarvitse kasvattaa muuhun kuin humaaniin käytökseen toisia kohtaan.

Äänestä

Kommunismi on fasismin jälkeen syntyvä poliittinen järjestelmä. Kun kaikki pääoma on siirtynyt valitulle kansalle, työväestö ottaa vallan. Sitten on taas jonkin aikaa hieman demokraattisempaa, kunnes pääomapiirit tekevät oman vallankumouksen ja taas riisto jatkuu vapaamuurareiden, jutalaisten ym kristittyjen johdolla. Vapaa-ajattelijoilla ei ole tähän osaa eikä arpaa.

Äänestä

Tottavieköön ankarasti sivaltaa - mutta perusteetta. Lähentelee vihapuhetta. Mutta anti tulla vaan. Onhan noihin totuttu. Kuin vesi hanhen selästä.

Äänestä
  • Vihapuhetta on lähinnä vapareiden puheet.

    Äänestä

Kertoo enemmän sanojasta kuin kohteesta.

Äänestä
  • Vaparit ovat punafasisteja.

    Äänestä

Eihän komsos vapareita kukaan ala kirkon vallan vastustuksen takia kannattamaan ja autoritäärejä tukemaan jotain ylilovenia tai mäntykoskea

Äänestä
  • Vapaa-ajattelijain liittoon harvainvaltainen oligarkia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vapaa-ajattelijain liittoon harvainvaltainen oligarkia.

    Siis,onko joku nähnyt jumalan? On teillä pallo pahasti hukassa....

    Äänestä

Punafasismia se on.

Äänestä
  • No sitä juuri. Suhde äärivasemmistoontolkuton.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No sitä juuri. Suhde äärivasemmistoontolkuton.

    Vieraannuttaa uskonnottomia vapareista tehokkaasti.

    Äänestä

Vaparit ovat henkisesti epätasapainoisia.

Äänestä
  • Siksi ne on vapareita.

    Äänestä

Viisas vapari eroaa vapareista.

Äänestä
  • Onko viisasta vaparia olemassa?

    Äänestä

Fasismi on hyvä ja oikea määritelmä vapaa-ajattelulle

Äänestä

Enhalua olla fasisti. Siispä en ole vapari.

Äänestä

Yäkyäkyäk. Muuta ei voi vapareista sanoa.

Äänestä

No en tiedä. Pelleilyä vaparius on. Mutta myönnän, että se Mussolinikin vaikutti pelleltä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kirkko ja kaupunki -lehdessä on haastattelu roomalselta professorilta. Hänen sanojensa valossa vaparit ovat fasistisia:

”Professori sivaltaa ankarasti uskontoneutraaliutta.
– Julistamme ihmisarvoa, ihmisoikeuksia, mutta emme salli lasten osallistuvan jumalanpalvelukseen tai pyhäkouluryhmään tapaamaan leikkikavereita. Ihmiset voivat olla muuten hyvin sallivia, mutta heti kun tulee puhe uskonnollisuudesta, he ovatkin suoranaisia fasisteja. Mielestäni tämä on brutaalia väkivaltaa ihmisyyttä kohtaan, Corkery sanoo.”

Tässähän vaparien asenne tulee kristallinkirkkaasti kuvattua: ihmisoikeuspuhe yhdistyy äärimmäiseen suvaitsemattomuuteen ja jopa fasistiseen ajatteluun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu