Humanismin jälkeen TEOKRATIA?

Anonyymi

Apokryfinen ptolemyn kommenttaari pyhän johanneksen evankeliumin esipuheseen ilmaisee mielestäni Kahdeksan Aionin eli Aikakauden (490 vuotta per aioni) rakenteen:
1470-980 eKr Vanhemmuus
980-490 eKr Loveliness
490-0 eKr Esikoisuus
0-490 jKr Totuus
490-980 jKr Sana
980-1470 jKr Elämä
1470-1960 jKr Ihminen (humanismi)
1960-2450 jKr Kirkko (teokratia)

Edellinen aioni oli Humanismin aioni ja mun mielestäni on hyvä, että ihmiset eivät saa ohjata politiikkaa, hallintoa, valtaa ja voimaa. Heidän hallintonsa on päämäärätöntä ja pyrkiessään tekemään hyvää kaikille he itse asiassa saavat aikaan enemmän pahaa ja neuvottomuutta kuin hyvää. Ihmisellä ei ilman enkelten apua ole mitään mahdollisuutta luoda kaikenkattavaa silmäystä maailmaan ja yhteiskuntiin, vaan heidän katseensa rajoittuu aivan oman nokan edessä olevaan lähiympäristöön. Ihminen on monin tavoin tietämätön. Välillä jopa brutaali ja barbaarinen.

Nyt ollaan siis siirtymässä 1960 (2043 jKr viimeistään) kohden KIRKON ja TEOKRATIAN hallintoa. Sitä en vielä tiedä minkä uskontoa muodostaa tuon kirkon: Islam vai Intian Hare Krishnat. Vai peräti vanha kunnon kristinusko? Kirkko on kautta aikojen ollut maailmanlaajuinen ja se omaa hallintokoneiston, joka ulottuu kaikkialle maailmaan. Sen näkökulma ja näkövinkkeli on paljon, paljon laajempi kuin mitä Ihmiskunnalle oli mahdollista. Vielä on tekniikka kehittynyt valtavasti. On tullut radio, televisio, internet, kännykät ja sateellitit. Kirkosta tai Teokratiasta voisi käyttää sanontaa: Last but not least! Sen käyttöön on asetettu niin paljon korkeammat mahdollisuudet kuin taivas on korkeampi maata verrattun a niihin mahdollisuuksiin, joita ihmiskunnalla oli.

1

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ensimmäistä kertaa tässä puhuttua TEOKRATIAA alettiin kokeilemaan 14.1.2018 määrittelemällä globaali Pyhä Viikko, jossa kullakin seitsemästä viikonpäivästä on enkelihierarkian mukainen palvonnan ja ylistyksen kohde:
      Maanantai - Krishna
      Tiistai - Mooses
      Keskiviikko - Vielä hakusessa
      Torstai - Jehova
      Perjantai - Vielä hakusessa
      Lauantai - Vielä hakusessa
      Sunnuntai - Vielä hakusessa

      Pyhän Viikon viettäminen tyssäsi siihen, että PAIKALLINEN KULTTUURI ELI SAUNAPÄIVÄN VIETTÄMINEN PERINTEISEEN TAPAAN VOITTI GLOBAALIN YRITELMÄN. Ylipäänsä voidaan kysyä onko mitään tarvetta Ylikansallisille viritelmille tässä suhteessa.

      Vastaus on yksiselitteinen: Kyllä on! Mikäli koko seuraavaa AIONIA luonnehtii Teokratia niin ihan hyvä asia on hakea siihen työmuotoja ja rutiineja, jotka olisivat mahdollisimman kattavia. Mutta silti tulee pitää mielessä ympäri maapalloa vallitsevien paikallisten kultuurien edut jollakin tavalla.

      Ei muuten ole mitään takeita siitäkään etteikö TEOKRATIA luhistuisi 500 vuoden kuluessa ja rapautuisi mitättömäksi ja kukistuneeksi johtuen epäilyistä epäjumalannpalvonnan suuntaan. Enkelit kykenevät paljoon, mutta 500 vuoden kuluttua pitäisi nousta Brahman itsensä sekä Ihmisen Pojan.

      Mutta mää aloitan TEOKRATIAN tutkimisen Dionysios Areiopagitan enkelihierarkiaa hieman soveltamalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2443
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1271
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      917
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      136
      859
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      841
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      817
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      786
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      765
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      742
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      694
    Aihe