OMG! Katsoin nauhalta yhden lempiohjelmistani eli First Dates UK. Pidän ohjelmasta sen välittömän tunnelman ja siinä olevien ihmisten takia. Ohjelman loputtua huomasin, että Subilla menee ko. ohjelman suomalaisversio. Voi hyvää päivää!!! Mikä meitä suomalaisia oikein vaivaa? Ei ihme, että tarvitsemme armottoman kaatokännin ollaksemme edes jotenkin välittömiä. Kerrassaan karseeta katsottavaa!!!
Brittiversiossa ihmiset ovat helposti lähestyttäviä, välittömiä, aitoja, huumorintajuisia, puheliaita, iloisia, jännityksestä huolimatta jotakuinkin rentoja ja pukeutuneet parhaimpiinsa. Homma on kuvattu aidossa ravintolamiljöössä ja kirsikkana kakun päällä mahtava henkilökunta ja un-be-liavable Fred.
Suomalaisessa versiossa näky on kuin studiolavasteissa, kaikki osallistujat kuin seipään nielleitä, keskustelu todella väkinäistä ja taustalla häilyy balettitanssija Jorma Uotinen, jolla ei ole oikeastaan muuta virkaa kuin kysyä tulijoilta varsin omituinen kysymys: "Oletko valmis valloitukseen?" Suomalaisversio on suorastaan tragikoominen! En tiedä, pitäisikö itkeä vai nauraa.
First Dates Suomi; mikä meitä vaivaa?
Anonyymi
1
219
Vastaukset
- Anonyymi
En tiedä, minkä takia tämäntyyppinen formaatti ei oikein sovi Suomen kontekstiin. Veikkaan, että sillä voi olla jotain tekemistä sen kanssa, ettei suomen kieli ole mikään flirttikieli. Se, mikä kuulostaa luontevalta ranskaksi tai englanniksi, voi kuulostaa suoraan suomeksi käännettynä todella naurettavalta.
Toinen yhtä nolo ohjelma on Maajussille morsian. Ainut onnistunut suomenkielinen paritusohjelma oli Napakymppi ja nimenomaan Kari Salmelaisen juontamana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m734405Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1013850Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363519- 513140
- 402628
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182529Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222322- 231996
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami151752Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?351715