Muuhun johtopäätökseen ei voi tulla kun katselee nykyhallituksen touhuja.
Asiallinen SOTILAS
Asiallinen SOTILAS
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Pitkäaikainen keskusta-aktiivi sanoo alkajaisiksi, että ”Juha Sipilän (kesk) hallitus oli epäilemättä Suomen historian oikeistolaisin hallitus.”– Se ajoi kovaa uusliberalistista politiikka, mikä näkyi markkinavoimien kaikkinaisena edistämisenä. Yhteiskunnalliset palvelut, kuten sosiaalitoimi ja terveydenhuolto yritettiin koota kauppatavaroiksi, ja yhteiskunta pyrittiin kahlitsemaan yksityisten osakeyhtiöiden kanssa samanarvoiseksi. Palvelut nähtiin tuotteina, joilla kilpaillaan, eikä yhteisvastuun ja tasa-arvoisen yhteiskunnan perustekijöinä, Virrankoski kirjoittaa.
Nyt Marinin hallitus joutuu Sipilän hallituksen aiheuttamien vaurioiden korjaustalkoisiin. Sipillä rampautti koululaitoksen ( 690 miljoonan budjettileikkaus) ja sitten myös THL:n ( rahoitus supistui 9,8 miljoonalla , 400 työntekijää vähennettiin ) jonka seurauksena ihmisiä saattaa jopa kuolla koska epidemia-asiantuntijoita ei ole riittävästi Suomessa.
Ei Sipilä koululaitosta rampauttanut vaan pöhöttyneisyyttä vähensi. Sitä sinne oli aikojen kuluessa kerääntynyt.
400 työntekijän vähennys on täyttä puppua, kuten myös epidemian tuntijoiden vähyys. Kyllä ihminen elää tai kuolee ilman asiantuuntijoitakin.
Toki myös Sipilän hallitus teki virheitäkin, mutta ei kehunutkaan itseään, kuten Marin.
Oikea SOTILAS
sipilän vuoksi tuusulassa ei ole enää terveyskeskuksia
eikä ole missään muuallakaan
Sdp:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Sanna Marin kommentoi tiedotteessaan, että Sipilä elää jossain rinnakkaistodellisuudessa.”Jonkun pitäisi herättää Sipilä siihen todellisuuteen, missä ihmiset tällä hetkellä elävät. Suomalaiset ovat kurkkuaan myöten täynnä Sipilän hallituksen leikkauksia, jotka kohdistuvat opiskelijoihin, lapsiperheisiin, työttömiin ja eläkeläisiin. Sipilä lupasi kaksi viikkoa ennen vaaleja, että näiltä ihmisiltä ja muilta tuensaajilta ei leikata senttiäkään. Vaalien jälkeen Sipilä leikkasi juuri heiltä. Eivät ihmiset unohda tällaista huijausta”, Marin sanoo.”Kehotan Sipilää katsomaan peiliin ja tunnustamaan, että petetyt vaalilupaukset eivät ole kenenkään toisen syytä. Ehkä sitä kautta Sipilän ylimielisyyden tilalle tulisi edes pieni ripaus nöyryyttä”, Marin läksyttää.
Miten sellaisilta muka leikataan jotka saavat ilmaista rahaa?
SIPILÄ ON KANSAN KUSITOLPPA SIPOON KUSIPUTKAN VAHTIMESTARI OIKEE HYEENA JOKA HAASKALLA VALEHTELEE JOKA ASIASSA.
Hei Keput. Lopettakaa vellominen fyysisesti kuolleitten (kuten Kekkonen) ja poliittisesti kuolleitten (kuten Sipilä ja Kulmuni) historian kanssa. Antakaa heille armo ja päästäkää heidät vihdoinkin vapaaksi.
Jos sanelija on hyvä pääministeri niin?
Minusta tuo entinen hallitus oli "huopaasoudajuupaseipäs" hallitus.
En kaipaa!
Ei hyvä johtaja äärettömiin neuvottele vaan tekee ratkaisuja, kuten Sipilä.
Johtaja SOTILAS
Sipilä myös tuli esille tarvittaessa. Ei luimistellut kuten Marin.
Avoin SOTILAS
"Minusta tuo entinen hallitus oli "huopaasoudajuupaseipäs" hallitus.
En kaipaa!"
Juha-Lesta Sipilän sinipiikahallitus jäi Suomen poliittiseen historiaan epätoivoisena ja erittäin surullisena yrityksenä ajaa lestalahkolaisuutta päivänpolitiikkaan.
Sipilälle ja koko suvulleen puettiin lestannahkaviitta koko loppuelämäkseen, hyvä.