Koromankanava (mtv3): kaksi-kolmasosaa suomalaisista...

Anonyymi

... kannattaa rahan lähettämistä europpaan ja suomen velkaantumista. Näin siis koromankanava tänään aamu-aivopesussaan. t haans

12

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Läheskään kaikista niiden tajunnan-muokkaus-kusetuksistaan ne eivät laita linkkiä kuten ei tästäkään !

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tuo "kysely" on pelkkä kuva, jonka klikkaamisellla ei ole mitään vaikutusta tulokseen. Kyllä on yksinkertaista kusetusta.


    • Anonyymi

      Uutisointi asiasta on vääränlaista. Tuossa vastustajat ja puolustajat oli aivan tasoissa, eli molemmilla oli 24 %. Välimuoto on vedetty kannattajien hyväksi, koska kysymys on asetettu väärin. Uutisoinnissa pitäisi myös keskittyä prorentteihin, niin olisi helpompi vertailla kannatuksia. Jos uutisoi 1/4 ja 2/5, niin monikohan alkaa oikeasti miettimään ja vertailemaan tulosta. Myös sellaiset hämää, kun sanotaan että alle puolet, vajaa puolet, hieman alle puolet, yli puolet jne. Niillä saadaan aikaan jokin tietty mielipide kirjoittajasta/uutisoijasta.

      • Anonyymi

        EOS oli 10 % ja välttämätön paha 42 %. Tämä 42% on tulkittava ilman muuta niin, että vaikka tuollainen tuki ei ole millään tavalla toivottava, niin tässä tapauksessa se on välttämätön. Kysymyksen asettelu oli oikea ja kannanotto selvä puolustus tuelle. Välttämätön on välttämtön.

        Sinulla on ongelmia luetun ymmärtämisessä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        EOS oli 10 % ja välttämätön paha 42 %. Tämä 42% on tulkittava ilman muuta niin, että vaikka tuollainen tuki ei ole millään tavalla toivottava, niin tässä tapauksessa se on välttämätön. Kysymyksen asettelu oli oikea ja kannanotto selvä puolustus tuelle. Välttämätön on välttämtön.

        Sinulla on ongelmia luetun ymmärtämisessä.

        Ihmiset menivät siinä harhaan, kun neuvottelijat väittivän lainarahan jakamisen välttämättömänä pahana, josta ei muka voitaisi kieltäytyä. Mutta aivan samanlainen ns. välttämätön paha on esim. Italian ja Kreikan velkojen anteeksi antaminen. Jos olisi kysytty hieman erilailla, että onko vain eikö, niin tulos olisi ollut täysin erilainen.


    • Anonyymi

      Päättäjät eivät halua laskea suurenmoisia etujaan ja ansioitaan, mutta muiden, eli veronmaksajien rahoja syytelevät huolettomasti sinne tänne.

      He tekeytyvät hyväntekijöiksi, mutta pihistelevät henkilökohtaisista varoistaan.

      Eivätkä kärsi maahanmuuttajien häiriöistä, kun elävät eristyksessä heistä. He tuhlaavat ja muut kärsivät.

      • Anonyymi

        EU:n etu on Suomen etu. Miten tämä on joillekin ylivoimaisen vaikea ymmärtää.


      • Elvytyspaketissa ei kukaan 'tekeydy hyväntekijäksi'. Kyse on elvyttämisestä, oman talouden hyväksi. Työpaikkojen säilyttämisestä.


    • Anonyymi

      >>Päättäjät eivät halua laskea suurenmoisia etujaan ja ansioitaan, mutta
      >> muiden, eli veronmaksajien rahoja syytelevät huolettomasti sinne tänne.

      Juuri Näin, sillä vain Siten ne ovat pelastaneet omat- siis omat - työpaikkansa. Valtion velalla. Vasuri oli tässä suhteessa täysin oikeassa. Eliitti on jo "luonut" velalla itselleen "työpaikkoja" !!!

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16473365/eliitti-pelasti-jo-itsensa-huimalla-velan-otolla-

    • Velkaantuminen on kurja juttu, ja tuntuu helposti arkijärjellä viisaammalta, että kun koronakriisi toi taloudellisia haasteita, niin pitäisi tietysti elää 'suu säkkiä myöten'. Niinhän henkilökohtaisessa taloudessa tehdään; jos rahaa on vähemmän, niin kulutetaan vähemmän. Mutta tämäpä juuri on se ongelma laajemmassa mittakaavassa. Kun ihmisiä lomautetaan ja irtisanotaan, he tietysti rajoittavat kuluttamistaan, mikä lisää yritysten ongelmia ja aiheuttaa lisää lomautuksia ja irtisanomisia, ja kierre syvenee. Hyvinvointipalveluista ja sosiaaliturvasta on sitten leikattava, koska yhä useampi niitä tarvitsee, ja yhä harvempi ylläpitää järjestelmää työpanoksellaan. Ja jälleen kierre pahenee. Tämä siis äärimmilleen yksinkertaistettuna. Siksi elvytys on varteenotettava vaihtoehto, vaikka velkarahallakin. Elvytyksen keinoista on toki viisasta keskustella ja miettiä, mitkä toimet parhaiten katkaisevat negatiivista kierrettä ja nopeuttavat talouden palautumista parempiin asemiin.

      • Anonyymi

        Vielä kun ymmärtäisit että taloutta ei elvytetä tuomalla maahan ja eurooppaan tuhansittain muslimeja pääsisit lähemmäksi hoitotavoitettasi, muista että ne vahvat lääkkeet eivät ole hyväksi vaikka niistä saattaakin tulla ihan kiva olo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      383
      8436
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      173
      2800
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1142
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      988
    5. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      903
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      886
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      863
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      832
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      806
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      792
    Aihe