Millaisen kuvat asessori Muilu on saanut Lapuan HOMOKÖRTTISTEN MAAILMANKUVASTA? Esimerkillisiä kristittyjä palstan sivuilla?
Asessori Muilu ja Lapuan uskovaiset
Anonyymi
56<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Kuulemma seinäsjoella kirkon rapistuminen on senkuin vain pyännyt vauhtia, pian oikkeen lohkareita tippuu jylisten ja pölyten tornista ja uutta kirkoa sinne ei pystytä pykäämään, pian kaikki värkit siellä makaa maan tomussa
Antaako asessori kirkolliskokouksesssa homoja suosivia lausuntoja?
Miksi me vaatetamme
"Kumman hiljaista on kuitenkin ollut. Mikähän lienee syynä. Eikö selityksiä siis ole? Jos ei ole niin miksi siis evoon kuitenkin uskotte?
Eli vahva on uskonne evoon. Uskotte ilman todisteitakin. "
Vastauksia niin puolesta kuin vastaan on 121 kappaletta tällä hetkellä ja sinun mielestäsi on hiljaista. Oletko vähän tyhmä? Selityksiä kyllä on.
Evoluutiosta löytyy todisteita PALJON, joten uskon varassa ei olla. Uskovaiset ovat uskon varassa Jumalselityksineen.
Ei kaikissa islamin maissa kuljeta kaapujen ja huntujen kanssa. Vain länsimainen törkeä alastomuus on kiellettyä, kuten oli meilläkin vielä joku vuosi sitten.
Kävelin eilen erään melko ison suomalaisen kaupungin pääkatua ja pelkkää kaljaterassia jalkakäytävät koko kadun mitta. Molemmin puolin, hyvä kun enää kävelemään pääsi.
Kyllä ihmiselle kuuluu vaatteet päälle. Alastomuutta kaipaavat nuoret naikkoset painukoot jonnekin Saksan nudistirannoille. Saa olla ihan kelteisillään siellä jätkien seassa.
Mutta Suomen kaduilla rytkyt niskaan ja tissit ja persvako ja alavatsa piiloon. Ei ne ole tarkotettu julkiseen esittelyyn. Pelkkää kiiman mainostusta.
Evo-opilla on aika vaikeaa eli tosiasiassa täysin mahdotonta selittää miksi ihmiset vaatettavat itsensä eivätkä kulje sään salliessa alasti. Jos olemme eläimiä ja kolmas simpanssilaji kuten eräs "neropatti" ja evolaisten Suuri Jumala väittää ja opettaa niin mistä on tullut tarve ja halu pukeutua.
Käytännössä kaikki kansat, joilla on historiansa aikana ollut aineelliset mahdollisuudet saada jotain ympärilleen ovat lakanneet kulkemasta alastomina vaikka se olisi kuumassa ilmanalassa sekä käytännöllisempi että monesti jopa terveellisempikin tapa. On peitetty ainakin tietyt ruumiinosat, joilla simpanssit suorastaa ylpeilevät.
Siis ihmisyys on jotain sellaista mitä evo ei kykene selittämään. Olemme sittenkin jotain vallan muuta kuin vain eläimiä. Meissä ihmisissä on sisäänrakennettuna systeemejä, joita evo ei olisi koskaan tehnyt. Mistä ne siis ovat tulleet?
LUOMINEN, LUOMINEN JA VIELÄ KERRAN LUOMINEN !!!
Lannan luominen on fakta. Lopeta taikauskon paasaamisesi!
Meillä ei kellään ole osaa eikä arpaa tämän maapallon ja elämän synyttämisessä
-Mutta hän joka tätä ylläpitää ikuisuutta -joka häneen usko on kaiken voittanut
Ja se kyyti kantaa läpi ikuisuuksien kestäen kivut ja säryt
- onko siinä sitten oikeaa tai väärää, kellä on mitta niitten punitsemiseen
Mistä on Lakeysristin värkit raahattu paikalle murenemaan.
Stonehengen mysteeri selvisi – tutkijat uskovat selvittäneensä jättimäisten kivien alkuperän
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006585924.html
Voi hyvää päivää! Ottakaa lääkkeenne säännöllisesti tai estäkää itseltänne pääsy näppäimistölle.
NIIN TEEN- KIN. O-PET-TE-LE SI-NÄ-KIN UR-PO LU-KE-MAAN JA KIR-JOIT-TA-MAAN. AA-PIS-TA SAA KIR-JA KAU-POIS-TA KOH-TUU HIN-TAAN. RAA-MAT-TU ON IL-MAI-NEN. SIK-SI KAI ÄI-DIN-KIE-LESI ON NIIN SUR-KEAA. ON-NEK-SI E-VO-LUU-TI-O JA LUON-NON VA-LIN-TA PI-TÄÄ SI-NUN-KAL-TAI-SIS-TA-SI HUO-TA.
Mutta ainoastaan idiootit huutavat keskustelupalstalla...
****miehen nisät? viisauden hampaat, ... Miksi luoda sellaista, millä ei ole virkaa...*****
No selitäpä sitten itse evolla miehen nisät jne...Omia sanojasi lainaten, miksi sitten evo olisi luonut sellaista millä ei ole virkaa??? Eikös evo äkkiä surkastuta pois kaiken turhan. Miksi urospuolisilla ihmisapinoillakin on nisät, mitä ne niillä tekevät???
HÖNTTI, HÖNTTI, HÖNTTI....
ilmeisesti hillitsit taas itsesi. Edellisessä viestissä sinä huusit. Huomaatko eron ?
Huomaatko muuten itsessäsi sitä evolutionistista piirrettä, että kun olet jäänyt nettikeskustelussa tapiolle, niin sinä alat haukkumaan ja räyhäämään ??? Se on yleistä teissä evolutionismin kannattajissa, luultavasti se johtuu teidän moraalinne alhaisesta tasosta :D
Siunausta
Kun vielä osoitat sen, missä olen kenties jäänyt häviölle, tai koko evoluutioteoria Darwinista lähtöisin. Olemattoman argumentoinnin kanssa ei jaeta sijoja. Ja toinen pikku pointti: En räyhää, vaan vittuilen ja nauran sinulle. Ei sinun kanssasi voi keskustella. Sen ovat myös huomanneet myös toiset.
Yllä homokörttisten mielipiteitä. Ei oikein vastaa Luterilaisten oppia!!!
Lapualta on viety tuomiokapituli ja kiireesti pitää viedä tuomiokirkkokin! Selviä pakanoita, joilla ei pitäisi olla oikeutta äänestää kirkolliskokoukssa kristtittynä.
Samaa kuin kommarit haluaisivat kokoomuksen listoille!!!
Jos piirteestä ei ole haittaa, ei se mihinkään surkastu. Miehellä on nisät, koska perusmalli on kaikilla sama. Aivan varhaisessa vaiheessa alkiolla ei ole sukupuolta; se kehittyy jonkin ajan kuluttua isältä perityn kromosomin perusteella. Sen vuoksi miehillä ja naisilla on hyvin vähän rakenne-eroja (paitsi tietenkin se kuuluisa pieni ero).
Tässä tyypillinen esimerkki lapualaisesta järjestyneen älyn puutteesta. Ei ne oikene, EI NE OILENE!!!
No sinähän sen Stalinin puheeksi otit. Ja kukas täällä on ilmoittanut ihannoivansa Stalinia tai hänen salanimeänsä? Ettei vaan olisi taas käymässä niin, että olet antamassa väärää todistusta lähimmäisestäsi.
"Niin, Stalinhan sitä
kristilllistä rakkautta sinun mielestäsi kovastikin harjoitti."
Olisipa kyllä mukava tietää missä minä olen noin väittänyt.
Jotenkin hirveän kummallista näin pakanan silmissä tämä kristillinen lähimmäisen rakkaus. Näköjään jo se, että nimim. Koba kirjoittaa rock-lyriikasta omaksumalla nimellä (näin hän nimimerkkinsä taustan selitti kerrattain, kai muistat?) riittää syyksi "sylkeä silmille". Ja se, että minä en pidä ko. käyttäytymistä kristillisenä riittää todistamaan minut Stalinin palvojaksi. Kerrassaan kummallista. No enpä minä kristittyjä, varsinkaan kreationisteja, ole erityisen rehellisenä tai moraalisina henkilöinä pitänytkään.
"Muutoin semmoset Stalinin ja hänen salanimiensä ihannoijat voisivat muuttaa Georgiaan, jossa voisiva5 imeä ja nuolla Stalinin patsasta joka päivä, ihan aamusta iltaan ja itkeä sen jalkain juuressa."
Nojuu, enpä pistäisi pahakseni vaikka he noin toimisivatkin. Minulle asialla ei henk. koht. ole mitään merkitystä, kun en tällaista Stalinin ihannoijaa ole koskaan (tietääkseni) tavannut.
Me älykkäät ja oppineet kutsumme puhetapaasi "olkinukeksi". Katso Wikipedia "olkinukke".
Siinä toisen suuhun pannaan sanoja, joita tämä ei ole koskaan sanonut. ALKEELLISIN HYÖKKÄYSTAPA, TYYPILLINEN LAPUALAINEN!!!
Umpisuolen = umpisuoli sisältää runsaasti valkosoluja ja on hyvänä suojana bakteereja vastaan.
tutkitusti umpisuolen poistaminen lisää esim. syöpäriskiä.
häntäluun = tärkeä lihasten kiinnityskohta. jos poistat häntäluun joudut käyttämään vaippoja koko loppuelämäsi.
viisauden hampaat = tämä korkeintaan todistaa että ihminen kehittyy taaksepäin. huononee.
karvannostajalihaksen = karvat todella on hyvä nousta ylös kun on viileää.
nänneistä en osaa sanoa muuta kuin että olemma silloin samaa sarjaa vain pienillä eroilla naisten kanssa.
Ja millähän tavalla Dna tutkimukset tukevat väittämääsi ??? Olisiko sinunkin rakas sharyn aloitettava omilla aivoillasi ajatelu...Ei se ole sinunkaankohdalla vielä myöhäistä...Toivottavasti.
"Kemian ja fysiikan lait ovat samat kaikkialla kosmoksessa
Tästä seuraa, että ”maapallon ulkopuolisen elämän”, jota ateistit innokkaasti etsivät miljardeilla euroilla vuosittain, pitää pakosti rakentua samoista ainutlaatuisista aminohapoista ja toimia samalla DNA-koodilla."
Ei suinkaan. Mutta mitäpä tuo huru-ukko siitä tajuaisi.
Elämän syntymisessä yliluonnollisen toimijan aikaansaamana on kolme ongelmaa:
1. Tekijästä ei ole havaintoa. Kuka/mikä sen olisi tehnyt?
2. Tekotavasta ei ole tietoa. "Luominen" on vain synonyymi käsittämättömälle taikatempille.
3. Motiivia ei ole. Miksi tuo tuontematon olisi halunut (tuntemattomalla tavalla) luoda elämää?
JUMALA näytäyty vain ohimenevästä takaviistosta
Sielun tyhjyyden täyttyminen on tärkeintä.
- Samoin läheiselle ripittäytyminen ja läheisen rakkaus.
Järkesi on HEITTEILLÄ kuten naapurin kissat...
>>Evo-opilla on aika vaikeaa eli tosiasiassa täysin mahdotonta selittää miksi ihmiset vaatettavat itsensä eivätkä kulje sään salliessa alasti.>Jos olemme eläimiä ja kolmas simpanssilaji kuten eräs "neropatti" ja evolaisten Suuri Jumala väittää ja opettaa niin mistä on tullut tarve ja halu pukeutua.>Käytännössä kaikki kansat, joilla on historiansa aikana ollut aineelliset mahdollisuudet saada jotain ympärilleen ovat lakanneet kulkemasta alastomina vaikka se olisi kuumassa ilmanalassa sekä käytännöllisempi että monesti jopa terveellisempikin tapa. On peitetty ainakin tietyt ruumiinosat, joilla simpanssit suorastaa ylpeilevät.>Siis ihmisyys on jotain sellaista mitä evo ei kykene selittämään. Olemme sittenkin jotain vallan muuta kuin vain eläimiä. Meissä ihmisissä on sisäänrakennettuna systeemejä, joita evo ei olisi koskaan tehnyt. Mistä ne siis ovat tulleet?>LUOMINEN, LUOMINEN JA VIELÄ KERRAN LUOMINEN !!!
Seinäs-rehutehas
Jumalan kaikkivoipaisuus on hyvin valikoivaa Raamatunkin valossa:
Ja Herra oli Juudan kanssa, niin että hän sai haltuunsa vuoriston; sillä hän ei kyennyt karkoittamaan niitä, jotka asuivat tasangolla, koska heillä oli raudoitettuja sotavaunuja.
(Tuom. 1:19)
Onko nyt selvää kaikille ateisti ja agnostikon ero?
Monet tänne kirjoittavat leimaavat kaikki eri uskonnolliseen lahkoonkin kuuluvat ateisteiksi saati sitten eri uskontojen edustajat ja uskon ulkopuoliset kriitikot. Se on toki ymmärrettävää äärilaidan leiristä katsottaessa.
Palstan asiallisimmat kommentoijat eivät ota jumaluskoon kantaa puolesta eikä vastaan. He vain asiallisesti osoittavat kreationistien tieteen vääristelyt. Heitä ilmeisesti monet kreationismin puolesta saarnaavat pitävät ateisteina.
-sivusta seuraaja
>> Jenni Vartiainen - Missä muruseni on
No eipä oo ihme, että tää kappale on niin hyvä, kun sanoittaja on Mariska!
>> Jenni Vartiainen - Suru on kunniavieras (Virallinen
Oikeastaan todella nerokas kappale. Ensireaktioni talvella oli, että tämähän on jokin vanha suomalainen kansanlaulu. Kertosäkeen sävelkulku ja myös sanoitus toi mieleen niin voimakkaasti kansanlaulut. Eipä siinä mitään, hyviä vaikutteita vaan ja eikä siis mikään ihme, että kouraisee niin syvältä, aivan kuin jostain kollektiivisesta alitajunnasta... Esiäitini voisi hyräillä tällaista melodiaa ...
Heikkoa, ylen heikkoa on lapualainen äly ja sen tuotteet OLKINUKKEJA!!!!
Kuoppasi on ollut kaivettuna het syntyessäs, niinkuin meijän muittenkin, siin ei mitkään kivirakennelmat auta ja vähän keretään siin välissä huuttaa ainutkertaisuuttamme
- mut kyl mailman pyörittäjä osaa hommasa hamasta menneestä tulevaan ikuisuutta myöten
Kyllä, kyllä "Maailmanpyörittäjä" osaa, mutta sinä et. Sinä olet näet heikkolahjainen, heikosti koulutetty OLKINUKKE!!! Baaahhhahhaa!!! OLKINUKKE!!!
Turhaa on maalisista kyvyistäs laulaa, kaikki se on katoavaista eikä sitä edes noteerata mailman kaikeudessa, se annetaan jo pelkällä sanalla anteeksi, uskoa ei siihen edes tarvita -koska näyttö siitä häviämis haihtumisesta on kaikilla käsin kosketeltavissa
Kaikki on turhuuksien turhuuta jos saavutuksistaan on luuloja maailman päällä, kaik painuu seinäsen savveen
Onko nyt selvää kaikille ateisti ja agnostikon ero?
Monet tänne kirjoittavat leimaavat kaikki eri uskonnolliseen lahkoonkin kuuluvat ateisteiksi saati sitten eri uskontojen edustajat ja uskon ulkopuoliset kriitikot. Se on toki ymmärrettävää äärilaidan leiristä katsottaessa.
Palstan asiallisimmat kommentoijat eivät ota jumaluskoon kantaa puolesta eikä vastaan. He vain asiallisesti osoittavat kreationistien tieteen vääristelyt. Heitä ilmeisesti monet kreationismin puolesta saarnaavat pitävät ateisteina.
-sivusta seuraaja
KYLLÄ LAPUALAISTEN HOMOKÖRTTISTEN USKONASIAT OVAT SEKAISIN. Tarvitsevat voimakasta kirkon lähetystyötä. Tässä on asessori Muilulle pakanamaan lähetystyö kenttä.
Siinä poltetiin kirkonporthat, kun seinästen kaas sekaantuivat, on se selaista rapautumista nyt eessä, ei vaikka kuis peuralll nelistäisi kaik painuu purkautuu pölyksi tomuksi
Ateistien "usko" sisältää myös tiedon aukkojen tunnustamisen ja mahdollisuuksien mukaan korjaamisen. Jälkimmäiseen kuuluvat myös myös tieteelliset hypoteesit ja spekulaatiot, jotka viestissäsi sekoitat jumalauskoon.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4649ea04-3df5-4628-9481-dcbac360a5d1
Seinäjoki-kyltti ei kelpaa: Päälle ilmestyi ”Nurmo” ja sukuelin – ”Ikuista taistelua”
Miksei maalattu sit toista kuvaa
PALSTA OSOITTAA, ETTÄ LAPUAN HIIPPAKUNTA MUUTETTAVA SEINÄJOEN HIIPPAKUNNAKSI. JA PIAN. Ei. tällaisia rötkäleitä voi päästää kirkkoon resuamaan!!!
Lisää maahanmuuttajia Lapualle, sillä ISIS-MIHET viihtyvät hyvin tällaisessa agressiivisessa pitäjässä!!
Sinnehän kootaan kaikki verhontakaa luuraajat ja kaihtimen väliä raottavat-
Jätä huomiotta kirjoitukset, jotka paljastavat sinun valheesi ja vedätyksen.
Kiellä kaikki argumentit, joissa näkemyksesi osoitetaan virheellisiksi.
Teeskentele olevasi joku muu kuin olet.
Voi, voi sinuakin vähäisen koulutuksen ja alhaisen älykkyyden omaavaa raukkaa! Taatusti ole työtön ja mihinkään kelpaamaton, tai sitten hyvin, hyvin vanha ukko!!!
Mistä arvasit?
Kaikki on osaksi hupaa-jotta pyritään sitä kohin mikä olisi kaikille sopivaa mieltä luovaa ja eteenpäin vievää toimintaa, koska emme kuitenkaan ilman mailman rakentajaa pysty kenkään nurijauttamaan yksinämme ilman hänen vaikutusta ja suunitelmia, ollaan kunollisia tarhureita Hälle...
Hellää huolenpitoa ymmärrystä
Katselin parivuotiaan kummipoikani kanssa Muumi-kirjan mörkökuvaa, ja suojatakseni häntä peloilta sanoin, ettei mörköä oikeasti ole. Käytännössä lähes puhumaton poika vastasi nauraa hekottaen: "On möökö", ja jatkoi samaa inttämistä mukavana leikkinä.
Onko selityksiä ja mihin ne pohjaavat, on vain linnun lentoa ja miten herkkää ja haavoituvaa se on.
Sekavaa puhetta. Mies hurskastelee!!
Mitäs muuta meinaat ?
Miksi ihmisen pitäisi tietää syy sille, miksi universumi on luotu?
Asessori Muilu!
Ovatko nämä Lapualaiset kristittyjä?
Ei löydy hitustakaan viisautta ihmiseltä elämäsä taipaleelle
- ja ollaan vielä huonoja kyytissä olijoita
Kyllä nuo kummallakin puolen tunnetaan:
"Näitä ovat muun muassa ontologinen todistus, kosmologiset todistukset, teleologiset todistukset, historialliset todistukset ja moraalinen todistus."
Mitään luonnontieteellisiä todistuksia ne eivät ole, vaan filosofisten oletusten pyörittelyä.
Ei liity mitenkään aiheseen. Aihe on LAPUALAISTEN YLEINEN PÖLJYYS.
Kaikki pölijyys on kurijen nevalla polokaistuista lähtöisin, eikä semosesta pölijyydestä ole rakenusainesta järkee, se ei ole muutakuin muitten ympäristön rassammista omiin taskuihin
Koko mailma elää mailmanjärestystä ja lapua siinä mukana
- uskolla siihen saahan vain jonkinlaista häivää
- jokaisessa immeisessä on jo ja aina ollut elämän siemen sitä pitää vain itse herätellä
Lapualaisissa on niin paljon hullutta että sitä ei pidä enää herätellä, vaan kalikalla päähän nukuttaa!!!!!!
Huomenna 7.8.2020 kaikki asiasta kiinnostuneet Aarlaan klo 12.00.
Siellä on alustava kokous asian vaatimista jatkotoimenpiteistä.
Kapitulin tulee säilyä Lapualla, valtioneuvoston yli ei saa kävellä!
Ei tainnu olla ketään paikalla, kun mitään ei kuulu?
Kyllä ne samat puupäät siellä istuskeli, mitään eivät ostaneet. Koskahan se uusi kahvila Vanhassa Paukussa aukee.
Sellainen on kuppimme mistä särpelemme ja se on jokaisen itse tuunaama :
- 14 Jumalattomat paljastavat miekkansa
ja jännittävät jousensa,
kaataaksensa kurjan ja köyhän,
teurastaaksensa ne, jotka ovat oikealla tiellä.
15Mutta heidän miekkansa käy
heidän omaan sydämeensä,
ja heidän jousensa särkyvät.
16Vanhurskaan vähä vara on parempi
kuin monen jumalattoman tavarain paljous.
17Sillä jumalattomain käsivarret särjetään,
mutta Herra tukee vanhurskaita.
18Herra tuntee nuhteettomain päivät,
ja heidän perintönsä pysyy iankaikkisesti.
19Pahana aikana he eivät joudu häpeään,
ja nälän päivinä heillä on kyllin syötävää.
20Sillä jumalattomat hukkuvat,
ja Herran viholliset ovat kuin niittyjen koreus:
he katoavat, katoavat niinkuin savu.
21Jumalaton ottaa lainan eikä maksa,
mutta vanhurskas on armahtavainen ja antelias.
22Sillä hänen siunaamansa perivät maan,
mutta hänen kiroamansa hävitetään.
23Herra vahvistaa sen miehen askeleet,
jonka tie hänelle kelpaa.
24Jos hän lankeaa, ei hän maahan sorru,
sillä Herra tukee hänen kättänsä.
Mistä immeinen tietää mikä on oikea tie, kun kaitsijallamme on vain se ainut mittanauha
- usko sallimus ja armahus - eläminen herran huomassa
Kyllä herra ymmärtää lapsia joilta oma kuppi vielä puuttuu, näitten olemus on vielä itämis vaiheissa, jot kaikki on herran sanelemaa mailmas ja raamatun sanoma on myös jokapäiväisyyttä hengen taaperrusta, sen takia kirjoituksisakin on osa kuvauksista aivan toesta poikeavaa niinkuin henki ymmärtämättömyyksissään tästä menosta aivan pihalla oikeasta suunasta
Ken sisäisen jeesusarmon kylmettää on se jeesuskuvaus tapahtunut miten jeesus ristiinnaulittiin, ramatullinen kulku on kuvausta jokapäiväisestä ihmisen tästäpäivästä, muutenhan sillä ei olisi mitään merkitystä muutakuin haavanlehen liplatusta tuules jos se vain olisi kertomusta.
Oletko kannattanut kirkolliskokuksessa homoja?
AJOITKO KIRKOLLISKOKOUKSESSA HOHOJEN ASIAA ENEMMISTÖÄ VASTAAN?