toisten elämää? Puhuvat olevansa töissä ja kuitenkin roikkuvat kellon ympäri täällä kirjoittelemassa haukkuja ja ala arvoisia juttuja työttömistä? Mikä työ mahdollistaa koko aikaisen köyhyys palstalla v... sen?
No puhetta riittää tietysti mutta se totuus onkin toinen. Työttömiä ovat nämä ns työlliset. Teretulemast joukkoon. Rohkeesti vaan myöntämään olevans työtön niin se jo helpottaa eikä tarvi keksiä satuja eikä leikkiä parempaa kuin on.
No puhetta riittää tietysti mutta se totuus onkin toinen. Työttömiä ovat nämä ns työlliset. Teretulemast joukkoon. Rohkeesti vaan myöntämään olevans työtön niin se jo helpottaa eikä tarvi keksiä satuja eikä leikkiä parempaa kuin on.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Etkö sinä työtä vieroksuva luuseri älykääpiö ymmärrä sitä, että kaikki me töissä olevat emme ole huonosti koulutettuja tusinatöitä tekeviä rasvanahkoja.
Esimerkiksi itse olen korkeakoulutettu valtion virassa oleva ihminen ja minulla on vapaa työaika, pekkaspäivät, pitkät vuosilomat, etätyösopimus ynnä muita työsuhde etuja.
Kukaan ei valvo työsuoritteitani ja saan hoitaa omia asioitani työpäivän aikana, kunhan työt tulevat tehtyä.
Niinpä voin kettuilla täälläkin sinulle pitkin päivää, jos niin haluan ja kaltaisillesi luusereille nimenomaan haluan kettuilla.
Meniköhän tämä nyt jakeluun tyhmään ja tyhjään päähäsi?
"Etkö sinä työtä vieroksuva luuseri älykääpiö ymmärrä sitä, että kaikki me töissä olevat emme ole huonosti koulutettuja tusinatöitä tekeviä rasvanahkoja."
Tästä olen samaa mieltä. Suurimmalla osalla tämän palstan kirjoittajista ei näytä olevan mitään muuta kokemusta työelämästä kuin oman ja lähipiirin mahdollinen ns. paskatyö-kokemus.
"Esimerkiksi itse olen korkeakoulutettu valtion virassa oleva ihminen ja minulla on vapaa työaika, pekkaspäivät, pitkät vuosilomat, etätyösopimus ynnä muita työsuhde etuja."
Käsittääkseni ns. pekkaspäivät eivät voi yhdistyä minkäänlaiseen vapaaseen työaikaan. Ne koskivat ainakin alun perin teollisuuden aloja, joilla työaika oli 40 tuntia tai enemmän viikossa. Tällöin myös voisi olettaa, että korkeakoulutettu valtion virassa työskentelevä ei olisi sellaisen työehtosopimuksen piirissä, jossa käytettäisiin pekkaspäiviä.
"Kukaan ei valvo työsuoritteitani ja saan hoitaa omia asioitani työpäivän aikana, kunhan työt tulevat tehtyä."
Ristiriitainen väite: Valvontahan tapahtuu juuri siinä muodossa, että tulosta täytyy tulla.
"Niinpä voin kettuilla täälläkin sinulle pitkin päivää, jos niin haluan ja kaltaisillesi luusereille nimenomaan haluan kettuilla. Meniköhän tämä nyt jakeluun tyhmään ja tyhjään päähäsi?"
Oikein tyhmälle ihmiselle kettuilu pitkin päivää oman työpäivänsä lomassa ei ehkä kuitenkaan puhu sen puolesta, että itse voisit kovin hyvin...
P.S. Koska kommentoit tuolla samalla kommentilla toisessa ketjussa, sait myös tähän ketjuun saman kommentin minulta.
"Käsittääkseni ns. pekkaspäivät eivät voi yhdistyä minkäänlaiseen vapaaseen työaikaan. Ne koskivat ainakin alun perin teollisuuden aloja, joilla työaika oli 40 tuntia tai enemmän viikossa. Tällöin myös voisi olettaa, että korkeakoulutettu valtion virassa työskentelevä ei olisi sellaisen työehtosopimuksen piirissä, jossa käytettäisiin pekkaspäiviä."
Kyllä ne voivat.
Minulla on vapaa työaika siinä mielessä, että voin aloittaa ja lopettaa työpäivän itse valitsemaani aikaan ja tarpeen vaatiessa hoitaa omia asioitani työpäivän aikana. Lisäksi minulla on kahdeksan pakkasta vuosittain.
Käytännössä aloitan työt vaihtelevasti klo 8-9 ja lopetan ne klo 15.30-17.30.
"Ristiriitainen väite: Valvontahan tapahtuu juuri siinä muodossa, että tulosta täytyy tulla."
Tottakai täytyy tulla ja sitä myös tulee.
Tosin olen valtion virkamies, joten työni tulos on erilaista kuin rasvanahka duunarilla.
Kukaan ei kuitenkaan hengitä niskaani, eikä kysele päivittäin mitä olen työssäni tehnyt.
Työaika kirjanpito toki on täytettävä kerran kuukaudessa.
Vapaa työaika ja pekkaspäivät eivät edelleenkään mene saamieni tietojen mukaan yksiin.
Täysin vapaata työaikaa olen ymmärtänyt käytettävän vain hyvin harvoin. Oletko nyt täysin varma, että et tarkoita liukuvaa työaikaa, jolloin pitää aloittaa työt esim. klo 10 mennessä ja lopettaa ne aikaisintaan esim. klo 14?
Viikkotyöaika?
Lomapäivien määrä?
Kuinka monta lomapäivää kuluu kalenteriviikossa?
Kyllä tarkoitin nimenomaan sitä mitä kirjoitin.
Minä en ole työaikalain alainen muutoin kuin siten, että meillä on viikottainen ohjetyöaika.
Sitä ei työnantaja valvo, enkä omista kellokorttia.
Toisin sanoen saan rytmittää työpäiväni itse ja päättää itse mitä minäkin päivänä teen.
Tärkeintä on että työt tulevat tehtyä, ei se mihin kellonaikaan ne tehdään.
Hieno juttu sinulle!
Viikkotyöaika?
Lomapäivien määrä?
Kuinka monta lomapäivää kuluu kalenteriviikossa?
Työajan seurantaohjelman mukaan kuukausittainen ohjetyöaikani on 184 tuntia.
Minulla on ns. pitkä vuosiloma, koska olen ollut riittävän kauan saman työnantajan palveluksessa.
Eivätköhän nämä tiedot sinulle riitä.
Tuntimäärän tarkastin tämän kuukauden (heinäkuu) ohjelmasta.
Minäkin olen työssäkäyvä ja silti kirjoitan nyt tänne.
Normaalissa työviikossani on reilu 38 työtuntia. Se vapauttaa täyden työviikon aikana työn ulkopuoliseen toimintaan 130 tuntia viikossa.
Viikolle sattuvat arkipyhät lyhentävät vuosittaisia työtunteja jonkin verran. Vuonna 2020 arkipäiville maanantaista perjantaihin sattuvia arkipyhiä on 8kpl:
Uudenvuodenpäivä 1.1. (keskiviikko)
Loppiainen 6.1. (maanantai)
Pitkäperjantai 10.4. (perjantai)
2.pääsiäispäivä 13.4. (maanantai)
Vappu 1.5. (perjantai)
Helatorstai 21.5. (torstai)
Jouluaatto 24.12. (torstai)
Joulupäivä 25.12. (perjantai)
Joinakin työpäiviksi sattuvina aattopäivinä pääsemme työnanatajan luvalla poistumaan työpaikalta useita tunteja ennen varsinaisen työajan loppumista.
Vuosilomapäiviä minulla on 38. Yhteen kokonaisen kalenteriviikkoon vuosilomapäiviä kuluu 5kpl. Voisin siis halutessani olla vuosilomalla yhteen menoon yli 7 kalenteriviikkoa.
Minulla on liukuva työaika ja oikeus etätyöhön tarvittaessa, käytännössä 2 päivää viikossa.
Joitakin sairauslomapäiviä tulee myös vuoden aikana. Pari vuotta sitten olin lievässä onnettomuudessa, josta toipumiseen tarvittiin 1,5 kuukauden sairausloma.
Kaiken kukkuraksi minulla on sen verran vakiintunut taloudellinen tilanne, että otan joskus myös palkatonta vapaata. Olen esim. aina hyödyntänyt vapaaehtoisesti mahdollisuuden käyttää lomautuksia palkattomina lisävapaina. (Ne nimittäin kerryttävät silloin kesälomia toisin kuin työnantajan määräämät lomautukset.)
Summa summarum:
Kokotyöstäni huolimatta voisin halutessani roikkua täällä monta tuntia joka päivä ja melkoisen monena päivänä vuoden aikana jopa vuorokauden ympäri. Sellainen ei kuitenkaan minua kiinnosta.
Näitä tämän tasoisia vastauksia riittää. Nuo jutusi onkopsattavissa netistä, kuka tahansa nuo voi luetella.
Kummallista että olet käyhyys palstalla, Ilmeisesti palkkasi on niin pieni että haet tt tukea ja olet köyhyydessä elävä. Luullakseni olet työtön, sama tyyppi joka täällä ulisee jatkuvasti.
Eihän työllinen täällä käy jos kerran on töissä, ja istu koneella koko päivää???? Luullakseni he ovat työssä.
Mutta ollaa me työttömiä iloisia sellaisia.Potaskan puhuminen näkyy läpi.
"Eihän työllinen täällä käy jos kerran on töissä, ja istu koneella koko päivää????"
Vaatii tietysti normaalin älykkyysosamäärän, peruskoulun suorittamisen edes joten kuten hyväksyttävillä arvosanoilla ja varsinkin siellä vaadittavan minimimäärän matematiikkaa, jotta voisi ymmärtää edellisen kirjoitukseni perusteella, kuinka paljon aikaa kokopäivätyössä käyvällä on vapaata aikaa vuorokaudessa, viikossa ja vuodessa.
Ei minuakaan kiinnosta roikkua täällä jatkuvasti.
Silti joskus voi hiukan "annattaa " noille pahimmille työtä vieroksuville velttoilijoille.
Olen tuosta moraalisesta seikasta samaa mieltä velttoilijoista. Työhön kykenevien pitää tehdä töitä. Työttömäksi joutuessaan työttömän pitää hakea aidosti ja aktiivisesti töitä sekä olla valmiita muuttamaan töiden perässä.
Tällä ajatuksella ei ole mitään tekemistä heikkojen mollaamisen kanssa. Ne, jotka eivät ole työkykyisiä, kuuluu saada yhteiskunnan tukea kohtuullisen elämän mahdollistamiseen.
Huomaatko edes itsekään sitä, että kouluttamattomuutesi ja heikkolahjaisuutesi paistavat noista typeristä jutuistasi kirkkaasti lävitse.
Jos sinulla olisi edes jokin koulutus, niin osaisit kirjoittaa virheetöntä suomea.
Monilla työpaikoilla on hyvin aikaa kirjoitella tännekkin ja haukkua vähemmän onnekaita ja pönkittää omaa pikkuporvarillista tunnetta.
Monissa virastoissa on paljon tuota joutoporukkaa, jotka yrittävät joten kuten työaikaansa kuluttaa.
Mitä mitä mitä???
Onko työtä vieroksuva reppana kateellinen?
Kuinkas tässä niin kävi, eikö minun pitäisi muka kadehtia sinua.
Olisit sinäkin aikoinasi panostanut enemmän koulutukseen, niin ehkä olisit voinut päästä nauttimaan tästä "joutoporukan" elämästä.
Tosin sinun tapauksesasi asia olisi varmasti tyssännyt siihen, että sinulla ei ole lukupäätä.
Ilman sitä näihin hommiin ei ole mahdollisuuksia päästä.
Juu, ainakin kuntien ja valtion virastoissa tuota joutosakkia riittää.
Miksi sä luulet että kaikkia kiinnostaa joku iso koulutus ja isot hommat? Höpsis. Me ollaan ainakin pärjätty hyvin työttömänä. Normi rauhallista elämää, ei aina tarvi huiskia siellä täällä jotta luulee olevansa tärkeä.
Enkä usko että sinäkään mikään sivistynyt korkeasti koulutettu olet, kun täällä roikut. Taita vaan oma tila ollähäpeä että pitää uskotella itselle ja muille että mie oon jotain suurt, misket sääkin ole?
Samanlainen työtön ihminen olet kuinmuutkin, Et muuten olisi täällä joka minuutti.
"Monilla työpaikoilla on hyvin aikaa kirjoitella tännekkin ja haukkua vähemmän onnekaita ja pönkittää omaa pikkuporvarillista tunnetta."
"tännekkin"
"onnekaita"
Vaikeuksia kaksoiskonsonanttien käytössä?
Tavallisessa asioiden hoidossa ei ole kyse mistään onnekkuudesta eikä pikkuporvarillisuudesta, vaan geeniperimästä, vastuun ottamisesta ja opiskelusta. Näkeehän sen jo tätä palstaa lukiessa;)
Koulupudokas sinä olet.
Näkeehän sen jokainen jo siitäkin, että et osaa lainkaan kirjoittaa.
Jopa useimmat peruskoulun ala-asteen oppilaat kirjoittavat sinua paremmin ja virheettömämmin.
Niinpä ei ole mikään ihme, että et ole löytynyt paikkaasi työelämässä.
Noilla sinun meriiteilläsi tulevaisuutesi näyttää todella synkältä.
Sinulle on odotettavissa pelkkää kurjuutta sekä köyhyyttä ja syyllinen siihen löytyy omasta peilistäsi.
No minullapa on paljon titteleitä! Joka viestissä kymmeniä, mjta et näkömjään osaa kun itse asiaa et osaa kirjoittaa. Mutta ei haittaa on kiva kuulla sinulta mitä kaikkea olen, kun en itsekkään tiedä. Mutta sinä tiedät vaikket tunne?? Se on jo taito sinänsä. To valitettavasti monet ovat samoja. Mutta ei se mitään jos pystyt tällätavoin purkamaanmustaa sisisntäsi. kun vähän haukut toisia tunnet itsesi paremmaksi. Hihii...
Sulle hyvää terapiaa tämä kun saat pahan olon poistettua. Anna tulla vaan.
Juuri näin.
Veit varpaat, siis tarkoitan että sanat suustani.
Kuvainnollisesti tietenkin koska keskustelupalstalla ollaan.
No siinä se tuli!
-Monilla työpaikoilla on hyvin aikaa kirjoitella tännekkin ....
Työpaikoilla ei ole mitään tekemistä, palkka juoksee kun vaan olet siellä. Kotona tehdään moninkertaisesti sset työ mitä työpaikoilla... hihii,, puhuti itsesi pusiin että työ olisi tärkeää jakotityö ei mitään.
HAHHAAAAAAAAA...AAAA siinä se tuli, turhaa vouhotusta työn tärkeiydestä... sinne mennään kun siellä saa vaan olla ja laiskotella. JUUU JUUUU... älä enää selitä, hihiii..
Olisitpa saanut edes peruskoulusi suoritettua loppuun, niin sinulla ehkä (luultavasti siitä huolimatta ei olisi) jonkinlaiset mahdollisuudet menestyä elämässäsi edes kohtuullisesti ja olisit ehkä (epäilen sitä vahvasti) kyennyt saamaan jatko-opintoihin oikeuttavan päättötodistuksen.
Nuo kirjalliset oksennuksesi ovat niin lapsellisia, sekä niin täynnä typeriä kielioppi-ja kirjoitusvirheitä, että jokainen näkee sinun olevan todellinen surkimus ja luuseri, josta ei koskaan tule yhtään mitään.
Olen aivan varma siitä, että jopa helv...tti jäätyy ennen kuin sinä saat omalla työlläsi ansaittua rahaa.
Tämä on sinun surullinen tulevaisuuden näkymäsi.
Olet jo moneen otteeseen osoittanut kuuluvasi siihen lapsellisten ja keskenkasvuisten märkäkorva sukupolven luuserien sankkaan joukkoon.
Jokainen näkee sen, että olet pelkkä surkimus, eikä sinusta koskaan tule mitään.
Useimmista märkäkorvista tulee joskus aikanaan aikuisia, mutta sinusta ei taida tulla edes sellaista.
"No minullapa on paljon titteleitä!"
Pilkku puuttuu.
"Joka viestissä kymmeniä, mjta et näkömjään osaa kun itse asiaa et osaa kirjoittaa. "
Mitä-sana on kirjoitettu virheellisesti.
Mitä-sanaa on käytetty väärin. Lauseessa tulisi käyttää joita-sanaa.
Näköjään-sana on kirjoitettu virheellisesti.
Pilkku puuttuu.
Kun-sanaa käytetty väärin. Pitäisi käyttää koska-sanaa.
Sanajärjestys on kömpelö.
"Mutta ei haittaa on kiva kuulla sinulta mitä kaikkea olen, kun en itsekkään tiedä."
Mutta-rinnastuskonjuktiota on käytetty väärin. Sillä ei saa aloittaa virkettä.
Piste puuttuu.
Virkkeen iso alkukirjain puuttuu.
Kaksoiskonsonatti-virhe.
"Mutta sinä tiedät vaikket tunne??"
Mutta-rinnastuskonjuktiota on käytetty väärin. Sillä ei saa aloittaa virkettä.
Kysymysmerkkejä on käytetty virheellisesti kahta yhden sijasta.
"Se on jo taito sinänsä."
POIKKEUKSELLISESTI TÄYSIN VIRHEETÖN VIRKE.
"To valitettavasti monet ovat samoja."
Virkkeen ensimmäinen sana on kirjoitettu vain osittain.
"Mutta ei se mitään jos pystyt tällätavoin purkamaanmustaa sisisntäsi."
Mutta-rinnastuskonjuktiota on käytetty väärin. Sillä ei saa aloittaa virkettä.
Piste puuttuu.
Virkkeen iso alkukirjain puuttuu.
Tällä tavoin on kirjoitettu virheellisesti yhteen.
Purkamaan mustaa on kirjoitettu virheellisesti yhteen.
Sisintäsi-sana on kirjoitettu väärin.
"kun vähän haukut toisia tunnet itsesi paremmaksi."
Virkkeen iso alkukirjain puuttuu.
Pilkku puuttuu.
"Hihii..."
Käytetty virheellisesti puhekielistä ilmausta keskellä asiatekstiä.
"Sulle hyvää terapiaa tämä kun saat pahan olon poistettua."
Sinulle-sanasta on käytetty virheellisesti puhekielen muotoa.
Sanajärjestys on kömpelö.
Pilkku puuttuu.
"Anna tulla vaan."
Vain-sana on kirjoitettu väärin.
Imperatiivilauseesta puuttuu huutomerkki.
;DDD
Kiitos tästä terapia-istunnosta. Se oli hyvin rentouttava.
No loistavaa! Huomaat jo itsekin miten tarviit apua tuohon mieleesi. Pieniä harjoituksia ja keksustelukumppanin. Voit kertoo mitä haluat, minä kuuntelen ja juttelen sulle.
Keksippä tähän loppu lause:
Polulla pomppi pupu, jolla...
Kaupassa odotin kassajonossa kauan...koska
Olet jo moneen otteeseen osoittanut kuuluvasi siihen lapsellisten ja keskenkasvuisten märkäkorva sukupolven luuserien sankkaan joukkoon.
Jokainen näkee sen, että olet pelkkä surkimus, eikä sinusta koskaan tule mitään.
Useimmista märkäkorvista tulee joskus aikanaan aikuisia, mutta sinusta ei taida tulla edes sellaista.
Mikähän oikein on keksustelukumppani?