Häviääkö lahkolaiset joku päivä taivaan tuuliin, kun Lucifer järjestää omille kihlatuilleen valetempauksen eksyttääkseen valitut?
"Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeita, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin." Matt.24:24
"Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeita, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin." Matt.24:24
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei.
kysyitkö vanhemmistoveljiltä?
Yleensä luotettavana pidetystä lähteestä mitä tulee tulevaisuuden profetointiin. Se lähde ei ole pettänyt 2000 vuoteen, eikä petä.
en ymmärrä???? Mikä lähde on muka kestänyt 2000 vuotta luotettavana?
tarot-korteista ja otti sitten amerikanpuhelut brooklyniin, azusin kadulle ja utahiin. tiedusteli myös bennyn mielipidettä ja copperfieldin, se kun on erikoistunut häivyttämistemppuihin
niin ette TODELLA tiedä lähdettä, joka ei ole pettänyt?
vai oletteko TODELLA sokeita ja haluttomia nähdä totuutta?
Ehtikää niin löydätte! , kyselettekö jopa tätäkin?
eikö TODELLAKAAN teille ole kerrottu?
Ihmiset eksyvät, jos eivät tunne kirjoituksia ja
jos eivät ole juurtuneita raamatun sanaan.
Mutta en usko ,että Jeesuksen tulemisen tapaa
(siis näkyvää ja kuuluvaa tapahtumaa)
saatana saisi matkia, joku raja hänellekin
laitetaan!
Ihan sama mihin kuuluu jos vain noudattaa raamatun sanaa ja uskoo siihen. Jehovat ovat väärennelleet raamattua, ja mormoneille on ihan täysin omia käsityksiä asioista, planeetat sun muut. Vapaaseurakuntiin voi vapaaasti kuulua ja palvella Jumalaa siellä.
Miksi Lucifer järjestäisi valetempauksen? En todellakaan usko siihen että entisellä arkkienkelillä olisi voimaatehdä sitä. Vain Jumala voi olla kaikkialla yhtäaikaa läsnäoleva, saatana on rajoitettu vain yhteen paikkaan. Siksi siis ei hänellä ole sellaista voimaa että hän voisi tempauksen järjestää.
Marko1977
Ajatteles, mikä ryntäys tapahtuisi niihin lahkoihin, joista väki temmataan pois? Kaikki luulisivat, että he pääsivät taivaaseen? Ei kannata aliarvioida entisen taivaan ylienkelin voimia, hän kun oli korkein luotu olento. Ei edes enkeli Mikael sanonut häntä kohtaan herjaavia sanoja, kun he riitelivät Mooseksen ruumiista?
Antikristuksen henki matkii juuri Pyhän Hengen ilmenemismuotoja (kastetta, uskoa, kielillä puhumista, ihmeitä, tunnustekoja, ennustuksia, hengen vuodatusta ja kaikkia henki-ilmiöitä, jotka ihmiset kuvittelevan olevan merkkejä oikeasta jne.) (Matt.7:22-23, Gal.5:20-21, Matt.24:24) "eikä ihme, sillä itse saatana tekeytyy valkeuden enkeliksi"