Seinäjoella on järjestys-säännöt joissa sanotaan, että kissat/kissa tulee olla omistajansa talutushihnassa, eikä kuljeksia irrallaan.
Mutta näinhän ei asia ole monessakaan taloudessa Esim: on rivareita joissa se ns, kotikissa ei ole koko elinaikanaan kotonaan/sisätiloissa ollut, vaan kuljeksii naapureiden riesana.
Mielestäni tälläinen on ns, villikissa ja saa laittaa pois päiviltä.
Järjestys-säännöt.
13
91
Vastaukset
- Anonyymi
tai kebab paikan vartaassa
- Anonyymi
Laita itsesi pois päiviltä, jos jo joku kissa aiheuttaa noin pahan olon. Elämässä tulee paljon isompiakin murheita, joten miksi jäisit odottamaan niitä?
- Anonyymi
Laita linkki tai kopioi se pykälä tänne. Haulla ei sellaista nimittäin löydy.
- Anonyymi
minkin rehuks
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
minkin rehuks
Tuolla haulla ei liioin löydy Seinäjoen järjestyssääntöä kissoista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuolla haulla ei liioin löydy Seinäjoen järjestyssääntöä kissoista.
Koiran omistajille on VALTAKUNNALLINEN sääntö....omistajan on KORJATTAVA / HUOLEHDITTAVA JÄTÖKSET = PASKAT POIS.
Toinenkin sääntö rakkien omistajille....huolehdittava etteivät haukkumalla / räksyttämällä aiheuta häiriötä varsinkaan yöisin.
Kolmaskin...omistaja velvollinen huolehtimaan etteivät nämä hurtat hyökkää tai pure. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koiran omistajille on VALTAKUNNALLINEN sääntö....omistajan on KORJATTAVA / HUOLEHDITTAVA JÄTÖKSET = PASKAT POIS.
Toinenkin sääntö rakkien omistajille....huolehdittava etteivät haukkumalla / räksyttämällä aiheuta häiriötä varsinkaan yöisin.
Kolmaskin...omistaja velvollinen huolehtimaan etteivät nämä hurtat hyökkää tai pure.Sama sääntö koskee kissojakin. Niidenkin paskat on siivottava pois lenkkimaastoista, eivätkä ne saa hyökätä kenenkään päälle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sama sääntö koskee kissojakin. Niidenkin paskat on siivottava pois lenkkimaastoista, eivätkä ne saa hyökätä kenenkään päälle.
Niin....mitä isot edellä niin pienetkin perässä.
Tasapuolisuuden nimissä, eikö vain. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin....mitä isot edellä niin pienetkin perässä.
Tasapuolisuuden nimissä, eikö vain.Ainakin sanotaan että koira olisi viisas eläin mutta onko omistaja kun ei hoida jätöksiä. Toisaalta sanotaan jotta omistaja hankkii itsensä näköisen koiran. Rodussa ja omistajassa samat piirteet yhdistyvät mutta mitkä se onkin ???
Anonyymi kirjoitti:
Ainakin sanotaan että koira olisi viisas eläin mutta onko omistaja kun ei hoida jätöksiä. Toisaalta sanotaan jotta omistaja hankkii itsensä näköisen koiran. Rodussa ja omistajassa samat piirteet yhdistyvät mutta mitkä se onkin ???
Koira jättää jätöksensä kuin paskan perseestä ihan missä sitä vain sattuu paskattamaan. Kissa peittää aina jätöksensä, jos se vain on mahdollista. Sitä ei tarvitse opettaa siihen, eikä voi voi opettaa tekemään sitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuolla haulla ei liioin löydy Seinäjoen järjestyssääntöä kissoista.
huomaa että ollaan landella,vaasassa tajuttiin ajaa kissatalo pois kaupungista kun se haisee. eikä ihmisetkää kuseksi talojen nurkille
Kissoille sinappia anukseen
- Anonyymi
Linkki nyt siitä järjestyssäännön pykälästä tänne kiitos. Muuten taas pelkkää turhaa lätinää ja huutelua tämäkin ketju vailla mitään todellisuuspohjaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä2883177Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa912670SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1842230Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää312006Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211755Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten451553Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1001482HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363531423Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1221304- 951283