On ollut paha kirous suomalaisille kun tekosyin Varhila STM:stä on estänyt ihmisiä maassamme pysymään terveinä.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006589566.html
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006589566.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
vihervasemmistohallitus ei ole halunut suositella maskeja suomalaisille, jotteivat maskittomat pahottaisi mieltään.
THL se mokasi ja Suomi, hallitus ja suomalaiset uskoivat sokeasti.
Nyt kannattaa ostaa äkkiä kestokäyttöisiä pestäviä kangasmaskeja "kansanmaskeja" ainakin 7 päivän paketti varoiksi, ettei tafvitse koko ajan pesta, sillä saatavuus voi pian olla kortilla suosituksen ja epidemian toisen kauden alkaessa riehua myös Suomessa. Jos äityy epidemia pahaksi, niin kaupoissa, julkisissa kulkuneuvoissa ym. ei väkisin saa käydä ilman maskia, vaan 400-600€:n sakko uhkaa maskipakon rikkojia. Myös oma auto, pyörä, sähköpyörä tai sähkömopo voi olla liikkumisessa turvallisin vaihtoehto.
Tämä Varhila on laitettava vastuuseen hirvittävästä ihmisille aiheuttamastaan kärsimyksestä valehtelunsa johdosta. Tavalliset valvetutuneet kansalaisetkin ovat tutkineet maskien suomavaikutusta ja todenneet maskien käytön pienentävät sairastumisriskiä murto- osaan. Tämä on nyt viimeisissäkin tutkimuksissa näin todettu.
Miten jonkun ministeriön ykkösihminen voi puhua sellaista valetta kuukausien ajan mm. julkisessa televisio- ohjelmassa? Jos kysymys edes olisi vähemmästä kuin ihmisten terveydestä ja sairastumiseen liittyvästä kuolemasta, mutta kun ei ole! Ja aivan turha on väittää, että kyse on tietämättömyydestä!
Mokasi ensin eikä voinut enää myöntää virhettään.
Eli saa lähteä nauttimaan korotettua virkamiseläkettä.
On jotenkin ollut alusta saakka tunne ,että jotenkin ylimielisesti esiintyy.
Yhtään en häntä enää välittäis telkassa katsella.Olis sen Kulmunin esiintymiskoulutuksen tarpeessa.
Vai löytyiskö sieltä firmasta jotain muuta ihmistä tiedottamaan.
Tämä ihminen on päänä Krista Kiurun alaisuudessa kehittämäsdä uutta yhteiskunnallistavaa sotea.
Siis suunnittelemassa suomalaisten sairauksien hoitoa, johon ei kuulu potilaan valinnan vapaus hoidon suhteen.
Nyt Varhila armollisesti lupasi, ettei maskin käyttöä kielletä, mutta entä jos olisi uusi sote jo voimassa?
Kirkonporstuanjalkapuussaontilaaparillejalkaparille.
Me suomalaiset emme tarvitse Varhiloita, Sillanaukeita, Kiuruja, emmekä Pekosia. He kaikki ovat valehdelleet meille järjestämsässään maskisotkussa. Tilalle tulee otta HUS*in asiantuntija, sekä ministereiksi,. että virkamiesten väliaikaiseksi tomijoiksi.
Kiuru ministerinä kantaa pelkän poliittisen vastuun tästä ideologisesta töppöilystä, mutta Varhila terveydestä vastaavan ministeriön päänä joutuu virassaan juridiseen vastuuseen.
Kiurua ei saada oikeuteen, mutta Varhila saadaan !!!
Samalla voidaan kysyä, miksi Varhilan STM jätti Suomen pois EU:n yhteisestä suojavarustetilauksesta?
Montako miljoonaa lisäeuroa maksaa Suomelle yrittää nyt itse ilman EU:n tukea hankkia niitä suojavarusteita? Ensi vuonna päästään sitten yhteishankintaan.
Kuka maksaa, Varhila vai veronmaksajat?
Ja mitähän teemme HUS:n asiantuntijoilla?
Siellä on tyritty vaikka kuinka paljon. Ei ole luottamusta.
Kerro tarkemmin kun en tiedä.
Espanjassa lähes 6000 tartuntaa päivässä. Mitä ihmettä meillä vieläkin "keskustellaan" maskisuosituksista. Kansalaisten terveyden vuoksi päätäs on tultava heti ja sen on oltava maskien käyttöpakko sisätiloissa, joissa on useampia ihmisiä samanaikaisesti.
Ja nyt Suomessa ei pääse edes testeihin, kun testauskapasiteetti ei riitä! Juuri kertoivat, että nyt on Suomessa varaudutta aivan toisella tavalla kuin keväällä. Siinäkin tuli taas uusi vale. Jos meillä on alle 20 tartuntaa ja Espanjassa 6000, eikä meillä pystytä testaamaan kuin päivien odotusajalla niin on se IHME!
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006591480.html
Saattehan nähdä: YLE tekee suosituksesta pakon. Eli hakee niin kauan "sopivaa" haastateltavaa, joka kannattaa maskipakkoa. Sitä juttua YLE sitten jauhaa alvariinsa. YLEn journalismi haisee nykyään.
Ei "talossa" ennen näin toimittu! Satun tietämään sattuneesta syystä!
"Sopiva" haastateltava olisi vaikkapa WHO:n pääjohtaja.
Kasvot meni postissa ja pankissa eli postipankissa. Kasvot on tärkeä elementti valvonnassa nykyään, kun pelkkä dna ei riitä. Kasvot on myös maalattavissa, kun langat ei riitä. Kasvot ei riitä työvoimatoimistossakaan, kun siellä on vartijat. Kasvoja voi estellä mm facebookissa ja tinderissä, jos kasvojaan haluaa näyttää. Jokaisella on kuitenkin yhdet kasvot joka kerta.
Yrität vääntää vitsiksi vakavan asian? Yritä paremmin!