kangasväreillä, ommeltu mistä lie kankaasta, eivät saata olla turvallisia, eivätkä suojaa koronalta. Kasvomaskt tulee olla oikealla tavalla valmistettu, ei mitä tahansa kangasta ja myöskin yhtä laadukkaita kuin on kirurgimaskit.
Koronaviruksen estoon tarvitaan apteekista hankittu maski, joka on tehty oikein.
Monet hurahtavat tekemään kasvomaskeja itse, mainostavat niitä ja myyvät, mutta todellisuudessa niiden teho virusta vastaan on huono.
Pitää myöskin tietää, mitä kasvoilleen laittaa, nyt kun kasvosuoja tulee suositelluksi THL.lta.
Hae siis hvä suojaava maskisi apteekista. Tavallinen kangas ei suojaa virukselta.
Koronaviruksen estoon tarvitaan apteekista hankittu maski, joka on tehty oikein.
Monet hurahtavat tekemään kasvomaskeja itse, mainostavat niitä ja myyvät, mutta todellisuudessa niiden teho virusta vastaan on huono.
Pitää myöskin tietää, mitä kasvoilleen laittaa, nyt kun kasvosuoja tulee suositelluksi THL.lta.
Hae siis hvä suojaava maskisi apteekista. Tavallinen kangas ei suojaa virukselta.
Vastaukset 3
Vanhimmat
> Koronaviruksen estoon tarvitaan apteekista hankittu maski, joka on tehty oikein.
Tuo on se Apteekkariliitron antama suositus, joka on varmaan heidän liiketoiminnalleen hyvä suositus.
Myös Marimekko Oy antoi oman suosituksensa, että heillä on uudet kasvomaskit saatavissa syksyn pastelliväreissä. Marimekko korostaa mielen virkeyden yllä pitämisen merkitystä koronan vastaisessa taistelussa.
Viime viikolla tutkijat tulivat julkisuuteen, ja he sanoivat että myös kotitekoiset maskit antavat kohtuullisen hyvän suojan. Hekään eivät suositelleet että kaikki suomalaiset alkaisivat kulkea FFP3 tason sairaalamaskit kasvoillaan ulkosalla.
Jos koko 8 h työpäivän ajan suojautuu FFP3-maskilla, sellainen on vaihdettava 2 h välein, ja heitettävä vanha maski roskiin.
Busseissa ja junissa riittää tosiaan mainiosti myös kotitekoinen kangasmask, joka pestään tai vaihdetaan joka käytön jälkeen..
Tahdotko sä tosiaan....ei vaan luuletko sä tosiaan, että vaikka tulisi joku naamari suositus, että ihmiset jotka vastointahtoisesti joutuisivat niitä käyttämään välittäisivät onko tarvetta vaihtaa tai pestä? Eiköhän se ole sama paskanen käytössä kunnes rikki menee. Se on myös yksi peruste pitää käyttö vain tasolla suositus ja vapaaehtoinen. Pakotettuna ei saa motivoitunutta käyttöä ja hyöty on plus miinus nolla.
Tällainen rintaliivien mallinen kangasmaski osoittautui IS:n testissä parhaimaksi.
https://is.mediadelivery.fi/img/978/fec9fd09da4c46c6ae5596740ff0e2bb.jpg.webp
Hinta on 3.95€, joka oli samalla testatuista maskeista halvin. Kyseinen maski on pestävä, monta kertaa käytettävä maski.