Työttömyys-sana on lakaistu maton alle,eikä se taida enää olla edes ongelma yhteiskunnassa,jossa perusturva on turvattu,eikä tarvitse alistua edes asumaan missä tahansa mökissä,koska asuntotuki kattaa melkein kaikki
kerrostalossakin asuessa.
Sensijaan tulevat presidentinvaalit ovat iso ongelma ja kaikki muu yhteiskunnassa jää taas varjoon kahdeksi vuodeksi.
kerrostalossakin asuessa.
Sensijaan tulevat presidentinvaalit ovat iso ongelma ja kaikki muu yhteiskunnassa jää taas varjoon kahdeksi vuodeksi.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hieno provo!
Mistähän saisi työtä?
Vuonna 1992, joka piti olla hyvä vuosi, tuli ennen näkemätön lama. Mauno Koivisto koplansa kanssa R.Kullberg, ynnä muut heput sai koko maan käytännössä pysähtymään. Silloin työttömyys hyppäsi 500.000. Näistä ajoista on jo 13 vuotta ja siihen väliin mahtuu jo parikin nousukautta ja laskukautta, mm. IT-miljonäärien uusi juppiaika. Ensin keinoteltiin vain osakkeilla yleensä ja sitten tuli tämä IT-buumi, joka teki todellisia miljunaareja maahamme.
Nytkin meillä on 300.000 työtöntä työnhakijaa kortistossa ja talouselämässä menee kaikilla hyvin. En ymmärrä missä se ongelma on. Ei tämä määrä ole todellinen. Siinä on paljon sellaisia, jotka eivät haluakaan töitä tehdä. Tekevälle niitä aina löytyy.
Miksi jankuttaa jotain tällaista juttua, kun sille ei kukaan näytä mitään voivan. Jos kolmessatoista vuodessa työttömyys on laskenut vain 200.000 tuosta huipusta, niin menee vielä toinen mokoma ennen kuin ollaan 80.000 lukemissa, jolloin Kekkonen muodosti hätätilahallituksen. Lopettakaa pelleily ja paskanjauhanta tästä asiasta ja keskittykään miettimään, miten tämä tarpeeton sosiaaliturvaverkosto puretaan, jotta tämä 300.000 alkaa hakeutua lapion varteen.
PerusS:n johdossa vapautuu ensi kesänä lähes kaikki paikat. (Timo todennäköisesti jää). Joten siellä on monta kallispalkkaista virkaa tarjolla. Ei muuta kuin mersun keula vain kohti Kokkolaa ja äänestykset käytniin. Kyllä sieltä jotain tipahtaa!
Timo ja Purho uudelleen puolueen johtoon.Muutenkin,
entinen linja on syytä säilyttää,että jonkinlainen tolkku säilyy.
Kannatan lämpimästi Savottaren ehdotusta! Täällä on irvailtu sihteerien korkeista palkoista. No, onhan suurissa puolueissa mahtavat palkat ja muut höysteet. Mutta jos Savotar tietäisit Purhon alahaisen palkkatason, niin itkisit!